2024. dec. 25., szerda

Čriepky z histórie mesta: Letá v starom Šamoríne 10. časť

2021.8.27. 16:30
Soňa Zakariasová

S letom súvisel aj letný čas

Prvýkrát sa v dôsledku úsporných opatrení objavil ešte počas prvej svetovej vojny. Zaviedlo ho Nemecko a jeho spojenec Rakúsko-Uhorsko, ktorého súčasťou bolo aj územie Slovenska. Trval od 30. apríla do 1. októbra. Zavádzali ho až do roku 1918, do skončenia vojny, kedy bol zrušený. 

Od 1. decembra 1946 bol v Československu zavedený opäť, ale tentoraz tzv. zimný čas,  ktorý bol posunutý o jednu hodinu dozadu a trval do 23. februára 1947. Tento opačný posun ostane zrejme svetovým unikátom. Je zaujímavé, že vládne nariadenie ho uzákonilo len 4 dni pred zmenou (27. novembra). 
Nový letný čas, ako ho poznáme dnes, bol zavedený až 1. apríla 1979. Počnúc týmto rokom sa každoročne opakoval. Ustálilo sa pravidlo, že sa zavádzal vždy posledný marcový víkend (v noci zo soboty na nedeľu) a končil posledný októbrový víkend. 

Tropické horúčavy nás potrápili aj v minulosti

Pozrime sa na vlnu tropických horúčav, ktorá nás trápia aj dnes. Často počujeme, ako práve v súvislosti s globálnym otepľovaním sú letá čoraz horúcejšie. Nie je to celkom pravda. 

Napríklad v júli 1904 postihla Žitný ostrov vlna tropických horúčav. Ich dôsledkom bolo dlhotrvajúce sucho, najhoršie od roku 1863, čo sa odrazilo na poklese úrody zemiakov, kapusty, krmovín a ovocia. 

V rozpätí rokov 1990 až 2006 sme zaznamenali sedem z dvanástich najteplejších rokov od roku 1871. Stačí sa rozpamätať na pamätné horúce letá v rokoch 1992, 1994, 1998 a 2002. A to sme ešte nespomenuli rekordný rok 2003. 

Starí Šamorínčania mali veľmi blízky vzťah k Dunaju. Mimoriadnej obľube sa tešilo Malmošské rameno Dunaja pri Bendeho mlyne v Čilistove. Bolo to obľúbené miesto rybárov, výletníkov, ale vyhľadávali ho aj tí, ktorí si chceli vychutnať kúpanie či slnenie na brehu Dunaja. Nádherné zákutia priam predurčovali toto miesto na oddych a načerpanie nových síl.

leta10
Bendeho mlyn bol obľúbeným výletným miestom Šamorínčanov. Drevené mlynské koleso pri Bendeho mlyne (Zdroj: archívny fond Inštitútu Fórum pre výskum národnostných menšín, Bibliotheca Hungarica Šamorín)
leta101     

leta102

leta103

Rybári pri Malmošskom ramene Dunaja (Zdroj: somorjai lakosok régi képei)

leta104

leta105

Kúpací úbor viac zahaľoval ako odhaľoval. S tým dnešným sa nedá ani porovnať
(Zdroj: archívny fond Inštitútu Fórum pre výskum národnostných menšín, Bibliotheca Hungarica Šamorín)

leta106

Nedeľný piknik v prírode spojený s člnkovaním
(Zdroj: archívny fond Inštitútu Fórum pre výskum národnostných menšín, Bibliotheca Hungarica Šamorín)

Bežní obyvatelia však takéto starosti nemali. Ich každodenný život sa točil okolo práce na gazdovstve a zabezpečení úrody. Deti, ak nepomáhali rodičom, trávili všetok voľný čas vonku. Ich ihriskom bola ulica, kde sa hrávali hry, ktoré dnešné deti nepoznajú. Boli nesmierne vynaliezavé, objavovali podzemné priestory, chodili sa kúpať do jazierka. 

leta107
    

Kedysi bývala ulica vyhľadávaným ihriskom, najmä v lete
(Zdroj: archívny fond Inštitútu Fórum pre výskum národnostných menšín, Bibliotheca Hungarica Šamorín)

Naši starí rodičia s nostalgiou spomínajú na koncoročné školské výlety do blízkeho okolia. V tom čase nebolo voľného času nazvyš a rodičia s deťmi necestovali objavovať krásy blízkej či vzdialenej krajiny. V prvej polovici minulého storočia sa ujali iniciatívy miestne spolky, ktoré organizovali spoločné výlety. Atrakciou boli výletné parníky na Dunaji, ktoré z času na čas využívali aj obyvatelia Šamorína. Obyvatelia sa prestali uzatvárať do anonymity svojich rodín a začali sa stretávať aj mimo svojich domovov. Všeobecne sa šamorínske spolky tešili veľkej obľube, na sto obyvateľov pripadol jeden spolok. Ponuka spolkov bola bohatá, od národnostných, športových, náboženských, profesijných, až po politické. Organizovali zábavy, plesy, výlety, ale aj kultúrne a športové podujatia.

leta108
Akonáhle to počasie dovolilo, školy organizovali výlety na Dunaj
(Zdroj: archívny fond Inštitútu Fórum pre výskum národnostných menšín, Bibliotheca Hungarica Šamorín)

leta109

Starí Šamorínčania na výlete v Mariánskom údolí
(Zdroj: archívny fond Inštitútu Fórum pre výskum národnostných menšín, Bibliotheca Hungarica Šamorín)

leta1010

Výlety boli príležitosťou upevňovať priateľstvá a zabudnúť na starosti všedných dní
(Zdroj: somorjai lakosok régi képei)

leta1011

Na starom Dunaji kedysi premávali výletné parníky
(Zdroj: somorjai lakosok régi képei)

 

Nasleduje „Letá v starom Šamoríne, 11. časť“

Copyright © 2024 Somorjai