Pod záštitou primátora Ing. Károlya Domsitza sa v septembri 2010 uskutočnil prvý ročník vínneho festivalu v Pomle s názvom Chute, vína a tradície. Cieľom dvojdňového podujatia bolo priblížiť obyvateľom mesta a jeho okolia tradičné žitnoostrovské chute, sviatok vína a folklór. V známej vínnej uličke ponúkali v drevených stánkoch svoje lahodné moky domáci i zahraniční vinári. Všetci milovníci dobrého vína si tu mohli prísť na svoje. Súčasťou festivalu je kvalitný program zostavovaný s ohľadom na všetky vekové kategórie.
V nasledujúcich rokoch pribudla aj tzv. remeselná lúka, kde sa deti mohli zahrať, vyskúšať si rôzne atrakcie a tradiční remeselníci a výtvarníci tu ponúkali svoje výrobky. Niet divu, že vínny festival je z roka na rok populárnejší a je oň veľký záujem.
Vínna ulička láka návštevníkov kvalitnými vínami od výmyslu sveta (Zdroj: samorin.sk)
Súčasťou festivalu je aj bohatý kultúrny program (Zdroj: samorin.sk)
Aj milovníci kvalitnej hudby si prišli na svoje. Z iniciatívy Alexandra Strieženca a niekoľkých nadšencov sa od roku 2011 konala niekoľko rokov obľúbená Deja vu party. Svojím programom sa snažili osloviť širokú škálu poslucháčov, od muzikálu, náročného alternatívneho štýlu, až po tradičný rock a rock and roll. Na festivale vystúpili aj miestne kapely a speváci, ako Koppány Kovács, Imre Németh, Jenő Gál či Erik „Boboš“ Procházka.
Alexander Strieženec (vľavo bicie) prevzal patronát nad organizáciou Deja vu party (Zdroj: samorin.sk)
V lete 2013 sa z iniciatívy občianskeho združenia Pre Šamorín na Hlavnom námestí prvý raz konal Festival kulinárskych tradícií národnostných menšín. Podujatie sprevádzal aj pestrý kultúrny program a konský povoz s cigánskou hudbou, ktorý mal za cieľ prilákať návštevníkov. Cieľom podujatia bolo predstaviť tradičné jedlá rôznych národností. Zúčastnili sa ho aj družstvá milovníkov guláša, boršča, bryndzových halušiek, pirohov či perkeltu.
Festival kulinárskych tradícií národnostných menšín sa uskutočnil pod záštitou občianskeho združenia Pre Šamorín (Zdroj: samorin.sk)
V roku 2015 organizuje združenie Pre Šamorín prvý ročník pivného festivalu s názvom Samaria Beer Fest. Návštevníci si môžu vybrať z ponuky niekoľkých desiatok druhov pív, ochutnať voňavé jedlá a tešiť sa na zaujímavý kultúrny program.
Návštevníci pivného festivalu si mohli vybrať z bohatej ponuky pív
Od roku 2014 sa na vynovenom nádvorí Koruny organizujú každoročné hudobné dni spojené s fotoprojekciou.
Nádvorie Koruny sprístupnené verejnosti. Uličné krídlo historickej budovy paulánov ešte len čaká veľká rekonštrukcia
V roku 2018 sa priestoroch Mozi Clubu uskutočnil 1. ročník džezového festivalu Samaria Jazz Festival. Spoluorganizátorom festivalu je Jazz Club Dunajská Streda. Počas dvoch dní tu vystúpilo päť džezových formácií zo Slovenska a Maďarska.
Druhý aj tretí ročník džezového festivalu v Šamoríne prilákal návštevníkov hviezdnym obsadením. Hlavným hosťom večera bola maďarská džezová formácia Molnár Dixieland Band.
Tento rok sa uskutoční už štvrtý ročník džezového podujatia Samaria Jazz. Okrem slovenských kapiel tu opäť vystúpia aj hostia z Maďarska.
Maďarská džezová formácia Molnár Dixieland Band v záhrade Mozi Clubu (Zdroj: Štefan Méry)
Tento rok sa nesie v znamení Olympijských hier v Tokiu, ktoré sa z dôvodu pandémie o rok posunuli. 23. júla sa v areáli x-bionicu začal úvodný deň Olympijského festivalu, ktorý odštartoval 17 olympijských dní s bohatým kultúrnym programom spojeným s autogramiádou slovenských olympionikov. Návštevníci mohli zároveň zdarma využiť13 športovísk, vrátane malej umelej ľadovej plochy či beachvolejbalu. Pre deti boli pripravené rôzne športové súťaže s lákavými odmenami.
Hlavnou myšlienkou Olympijského športového festivalu bolo priniesť atmosféru olympijských hier.
Aj Šamorín počas 17 dní zažil pravú olympijskú atmosféru (Zdroj: https://www.x-bionicsphere.com)
Nasledujú „Letá v starom Šamoríne, 8. časť“