Pokračujeme filmármi v Šamoríne, ktorí vyplnili prázdne miesto po zaniknutých divadelných súboroch. Od polovice 60. rokov sa niektoré šamorínske lokality stali vyhľadávanými miestami na nakrúcanie filmov. Top trojkou filmových miest v Šamoríne bola stará železničná stanica, dunajské zákutia a starobylý stredoveký kostol. Mnohí režiséri sa sem dokonca radi vracali. A nebolo ich málo.
Natočilo sa tu nielen veľa kultových filmov, ale môžeme sa pochváliť aj tým, že zo Šamorína pochádzalo niekoľko známych hercov či filmových producentov. Aj o nich bude reč. Nedá sa nespomenúť ani reklamné agentúry a tvorcov dokumentárnych filmov, reality show a videoklipov.
Ako opustená Vega ožila
Píše sa rok 2018, keď sa parkovisko pred opusteným nákupným centrom Vegou začne zapĺňať motorovými vozidlami. Navonok to vzbudzuje zdanie, akoby malo nákupné centrum znova ožiť. V skutočnosti si ho len prenajímajú filmári, aby tu upravili priestory a premenili ich na natáčacie štúdio pre markizácky seriál Sestričky v réžii Petra Nikolaeva so zaujímavým hereckým obsadením (Matúš Kvietik, Kristína Svarinská, Maroš Kramár, Anka Šišková).
Priestory nákupného centra sa premenili na natáčacie štúdio (Zdroj: sestricky.markiza.sk)
Okrem Vegy sa natáčalo aj v Legends´ Bare v priestoroch x-bionic-u. Diváci si možno pamätajú scénu, keď sestrička Ema (v podaní Kristíny Svarinskej) stretne v bare doktora Vágnera (Miroslav Kráľ).
Kristína Svarinská, ako sestrička Ema, a Miroslav Kráľ, ako doktor Vágner, sa náhodou stretnú v Leged´s Bare (Zdroj: sestricky.markiza.sk)
Ako komparzisti dostali v seriáli príležitosť účinkovať aj mnohí Šamorínčania, niektorým sa dokonca ušli malé epizodické úlohy. Spomeňme Filipa Janovčíka, mihol sa v epizóde zraneného pacienta. Ako neherec sa v epizodickej postave lekára zaskvel Šamorínčan Lacko Jáger, ktorý rozhodne zaujal. Svoju rolu si doslova užíval, najmä prípravu pod dohľadom skúsených odborníkov. Zdá sa, že Sestričky naštartovali jeho sľubnú hereckú kariéru. Súbežne so seriálom sa podieľal i na tvorbe filmu Dobrí chlapi, kde stvárnil úlohu policajta. V roli barmana účinkoval aj v seriáli Som mama, dokonca tu mal také isté meno ako v reáli – Laco. Obsadili ho aj do filmu Generál.
Šamorínčan Lacko Jáger začínal ako komparzista. Seriál Sestričky naštartoval jeho hereckú kariéru. (Zdroj: www.slovakwoman.sk)
Sestričky vystriedali Milenky
Seriálom Sestričky sa natáčanie v Šamoríne nekončí. Ešte v tom istom roku sem prichádzajú aj tvorcovia seriálu Milenky, režiséra Jakuba Kronera, v ktorom si zahrala aj známa Šamorínčanka Slávka Halčáková. A pretože staré vyhľadávané filmové miesta v Šamoríne navždy odišli do raja spomienok, obľúbeným miestom filmárov sa stáva hrádza pri Čilistove a nový olympijský športový areál x-bionic. Práve tu nakrúcajú aj niekoľko epizód seriálu. Konkrétne v Marina Cafe scénu, keď Kristína (v podaní Antonie Liskovej) predčasne odchádza zo stretnutia s Tomášom (hrá ho Noël Czuczor), ktorý ju podozrieva, že bola milenkou jeho otca. V čilistovskom Legends´ Bare v x-bionoc-u zas nasnímali stretnutie Sandry (Táňa Pauhofová) s Vandou (v podaní Anky Šiškovej).
V Marina Cafe pri dunajskej hrádzi nakrútili aj epizódu stretnutia Zuzany (Gabriela Marcinková) s Kristínou (Antonia Lisková) (Zdroj: milenky.markiza.sk)
Marina Cafe mala pôvodne slúžiť ako pontónový prístav určený na lodnú dopravu medzi Šamorínom a Bratislavou (Zdroj: milenky.markiza.sk)
Do obľúbeného čilistovského Legends´ Baru v x-bionix-e sa vrátili aj seriáloví tvorcovia Mileniek (Zdroj: milenky.markiza.sk)
Svet bielych golierov, mafiánskych praktík a obchodu s bielym mäsom
V nasledujúcom roku (2019), v mesiacoch september a október, sa na čilistovskom hausbóte Kormorán a blízkom okolí sústredil filmový štáb, aby tu v maximálnom utajení natočil politický triler Sviňa. Film režisérskej dvojice Rudolfa Biermanna a Mariany Čengel-Solčanskej vznikol na motívy rovnomenného románu Arpáda Soltésza. Autor v úvode knihy upozorňuje: „Keby ste sa v niektorej postave spoznali, neváhajte a okamžite sa prihláste na najbližšom policajnom oddelení alebo prokuratúre. Nezabudnite si občiansky preukaz a zubnú kefku.“
Sviňa mala svoju premiéru minulý rok 6. februára a stala sa filmovým trhákom. Odhaľovaním zákulisných politických a mafiánskych praktík tvorcovia načasovali jej uvedenie do kín v období tesne pred voľbami. Vo filme rezonujú nekalé praktiky vo vysokej politike, pripíjanie na podvodné kšefty s mafiou, finančné podvody v najvyšších kruhoch, obchod s bielym mäsom a vražda novinára.
Televíznu premiéru mal pred týždňom na ČT 1 pri príležitosti 3. výročia zavraždenia novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Hlavnú postavu bezcharakterného mafiána Lola Wagnera si zahral Jozef Vajda. Väčšina divákov si filmové postavy okamžite stotožnila s reálnymi postavami, a to nielen v prípade temného Lola Wagnera, ale aj Boba alebo Predsedu (v podaní Marka Igondu).
Na rozdiel od literárnej predlohy sa do 90-minútového filmu dostala sotva tretina postáv a vedľajších epizód. Krátky prológ na začiatku filmu ponúka krátke prepojenie s dávnou históriou a varovaním, že zlo bolo a bude prítomné v každej dobe a každej spoločnosti.
Zdroj: Photo © CinemArt SK
Zdroj: Photo © CinemArt SK
V Čilistove a v priestoroch Hrušovskej zdrže natáčali filmový triler Sviňa v maximálnom utajení. Sprava Jozef Vajda ako Lolo Wagner, Marko Igonda ako Bobo alebo Predseda a Dano Heriban (Zdroj: Photo © CinemArt SK)
Nasledujú „Známi Šamorínčania, ktorí sa upísali divadlu a filmu“
Predchádzajúce príspevky nájdete na hlavnej stránke v sekcii História