Pokračujeme filmármi v Šamoríne, ktorí vyplnili prázdne miesto po zaniknutých divadelných súboroch. Od polovice 60. rokov sa niektoré šamorínske lokality stali vyhľadávanými miestami na nakrúcanie filmov. Top trojkou filmových miest v Šamoríne bola stará železničná stanica, dunajské zákutia a starobylý stredoveký kostol. Mnohí režiséri sa sem dokonca radi vracali. A nebolo ich málo.
Natočilo sa tu nielen veľa kultových filmov, ale môžeme sa pochváliť aj tým, že zo Šamorína pochádzalo niekoľko známych hercov či filmových producentov. Aj o nich bude reč. Nedá sa nespomenúť ani reklamné agentúry a tvorcov dokumentárnych filmov, reality show a videoklipov.
Od 90-ych rokov sa po filmároch zľahla zem
Znie to neuveriteľne, ale po roku 1990 sa po filmároch v Šamoríne takmer na dve desaťročia zľahla zem. Až v roku 2009 sem filmári prichádzajú opäť, aby v Čilistove a na dunajskej hrádzi natočili jednu zo série hraných filmov inšpirovaných skutočnými príbehmi. Dvanásťdielny seriál Ako som prežil vysielala v tom istom roku TV JOJ. Každú časť zasadili tvorcovia seriálu do inej rodiny, pričom všetky spájala tragická udalosť, ktorá poznačila osudy hrdinov.
Režisér Gejza Dezorz v časti Ruku na to si tentoraz vybral priestory Liečebného ústavu v Čilistove. Tu sa odohráva neľahký osud Martina (v podaní Alexandra Bártu), ktorý prežil ťažký pracovný úraz s trvalými následkami. So znefunkčnenými rukami je odteraz odkázaný na pomoc druhých, čo ho oberá o zvyšky dôstojnosti. Stráca chuť žiť a je rozhodnutý rozviesť sa so ženou, s ktorou čakajú dieťa. Do jeho života však nečakane vstúpi invalidný spolupacient, ktorý dá jeho životu iný rozmer.
Sanitka priváža zraneného Martina do sanatória. Na záberoch môžeme poznať priestory bývalého Liečebného ústavu v Čilistove (Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)
Známe miesta pri čilistovskej hrádzi, kde sa nakrúcal príbeh Martina (Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)
V Čilistove nakrúcali aj zábery spred Martinovho domu (Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)
Martin sa v sanatóriu – areál bývalého Liečebného ústavu - zotavuje po ťažkej nehode, je rozhodnutý izolovať sa od rodiny. Práve tu stretne invalidného spolubývajúceho, ktorý zmení jeho pohľad na život (Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)
Kdesi tu sa odohrávajú zlomové rozhodnutia v Martinovom živote (Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)
V Šamoríne zakvitla Agáva
Na juh Slovenska a do Šamorína sa vracajú filmári až v roku 2016, aby tu natočili niekoľko záberov celovečerného filmu Agáva. Režisérsky debut úspešného scenáristu Ondreja Šulaja na motívy druhej kapitoly románu Ladislava Balleka Agáty približuje nešťastný príbeh lásky rámcovaný veľkými dejinami, na pozadí blížiacej sa februárovej revolúcie (1948). Do malého mestečka na juhu Slovenska prichádza staviteľ Hampl s mladou manželkou Naďou. Jej pozornosť sa snaží získať mladý učiteľ Daniel Orešanský, ktorého poznačila vojna. Vznikne ľúbostný trojuholník: staviteľ (Milan Kňažko), jeho mladá žena (Katarína Šafářiková) a jej milenec (Marián Geišberg). Keď po tridsiatich rokoch zakvitne agáva, Naďa jej čaru podľahne. Ich láska pripomína agávu. Po dlhom čase sa rozvinie v celej svojej kráse, chvíľu nás poteší a potom odkvitne bez výraznejšej citovej ujmy.
Nadin osud v mnohom pripomína príbeh Anny Kareninovej. Aj ona žije v zlatej klietke v navonok usporiadanom manželstve so starším mužom. Aj jej život poznačí stretnutie s mladým mužom, ktorému spočiatku odoláva, až kým nepodľahne pokušeniu a nespáli sa.
Keďže sa natáčalo na juhu Slovenska, vo filme sa objavili aj maďarskí hereckí kolegovia, ako Éva Bandor či Attila Mokos v úlohe miestneho opilca.
Celovečerný úspešný film Agáva zaujme príťažlivým prírodným prostredím (Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)
Nasledujú „Ochotnícke divadlá a filmári v Šamoríne, 14. časť“
Predchádzajúce príspevky nájdete na hlavnej stránke v sekcii História