2024. dec. 22., vasárnap

MUDr. Gustáv Solár: Podmienkou zdravia je život v súlade s prírodou a vyššími zákonmi

2020.11.17. 15:28
Galina Sándorová

Šamorín je plný zaujímavých a inšpirujúcich ľudí. V duchu nášho hesla „Baví nás tu žiť“ sme sa rozhodli týchto ľudí osloviť a priniesť  Vám rozhovory s nimi na našich stránkach. Budeme radi, ak vás ich príbehy zabavia, prípadne v niečom inšpirujú. Všetky rozhovory nájdete na hornej lište našej stránky, kde je vytvorená rubrika ROZHOVORY a môžete sa k nim hocikedy vrátiť.

„Božie, duchovné a prírodné zákony platia bez výnimky v celom univerze a ich porušenie má vždy fatálne následky. Preto jediné slobodné rozhodnutie človeka je to, či ich bude rešpektovať, alebo nie. Všetko ostatné je len dôsledkom tohto rozhodnutia,“ hovorí MUDr. Gustáv Solár PhD. z Prvej kliniky akupunktúry a naturálnej medicíny G. Solára s.r.o v Šamoríne.

Akupunktúru aj učia

Šamorínska klinika je školiacim pracoviskom akreditovaným ministerstvom zdravotníctva, keďže u nás môže akupunktúru vykonávať len kvalifikovaný lekár. „Akupunktúra sa zaoberá tzv. aktívnymi bodmi, meridiánmi, mikrosystémami, šľachovo-svalovými dráhami, teda energoinformačným systémom organizmu a rôznymi formami jeho diagnostiky a liečby. Dnes na našom pracovisku do príslušných bodov aplikujeme prevažne fyziologický roztok, ktorý je efektívny, ponúka väčšie možnosti ako iné postupy a je pre pacienta aj komfortnejší,“ hovorí lekár, na ktorého sa obracajú pacienti s rôznymi bolestivými stavmi, pohybovými problémami, alergiami či migrénami. „Riešime aj problémy tzv. funkčnej neplodnosti a narastá nám aj počet onkopacientov, keďže pomocou akupunktúry dokážeme podstatne zmierniť nežiadúce vedľajšie účinky chemo- a rádioterapie. Zoznam liečených problémov je široký, našou základnou diagnózou je – nadľahčene povedané – last station, keďže sa na nás obracajú tí, ktorým inde nepomohli,“ vraví Gustáv Solár a vysvetlí, že vstupné vyšetrenie na klinike trvá tri hodiny: „Okrem toho používame aj dotazníkovú metódu, aby sme na základe odpovedí na dvesto otázok zistili, ktorých častí akupunktúrneho systému sa problémy týkajú, čo má somatickú a čo psychickú príčinu. Veľa o pacientovi povie aj náš patent, elektroakugrafia, ktorej najnovšia modifikácia dokáže približne určiť aj etapy, ako sa problém rozvíjal.“

Každý problém je len nezvládnutá lekcia

„Vždy sme boli klinika s celoslovenskou pôsobnosťou, máme pacientov aj zo zahraničia, z najväčšej diaľky k nám prišiel pacient z Toronta. Prichádzajú k nám pacienti s rôznymi typmi problémov, ktoré nezávisle od seba riešia viacerí lekári. Problém je, že každý dá pacientovi nejaký liek a spravidla mu nič nevysadí. My posudzujeme človeka holisticky, pričom kľúčová je psychika,“ zapojí sa do rozhovoru aj lektorka a konateľka kliniky PaedDr. Zlatica Solárová, PhD. „Spiritualita má pre pacienta obrovský význam, no na Slovensku sa jej venuje malá pozornosť. Na jednej strane sú ľudia, ktorí sa – obrazne povedané – vo svojom »životnom cestovnom poriadku« pozrú len do rubriky použitý dopravný prostriedok, aby zistili kto, kde, s kým a ako. Vedia, že ak sa chcú držať v prijateľných medziach, musia zostať v komfortnej zóne. To však znamená žiť v permanentnom strese, lebo nikto nemá šancu sa v komfortnej zóne trvalo udržať. Príde choroba, zmenia sa okolnosti a človek stratí pevný bod. Na druhej strane sú ľudia, ktorí si uvedomia samých seba a položia si otázku, na čo sú tu. Ak sa takto pozrú do »cestovného poriadku« do rubriky účel cesty, nevyhnutne prídu – veľmi zjednodušene povedané – k veľkému tresku, keď z ničoho vzniklo všetko, teda v ničom musel byť obsiahnutý aj program všetkého. Ak veľkým treskom vznikli atribúty hmoty ako priestor, pohyb a čas a ak veľký tresk beží podľa nejakého programu, tak tento program musel existovať už pred veľkým treskom. To znamená, že nemôže byť hmotný, ale musí byť duchovný. Náš život má teda väčšiu hodnotu, než si vieme predstaviť,“ zamýšľa sa lekár, podľa ktorého náš život nezačal narodením a nekončí smrťou. „Jediná otázka teda znie, čo robíme v hmote? Všetky relevantné civilizácie majú jasno v tom, že sme tu preto, aby sme sa učili. V tom prípade však nič nie je tragédia a nič nie je fatálne, lebo všetko je len nezvládnutá lekcia, ktorú dostaneme znova, až kým ju nezvládneme,“ pokračuje lekár a dodáva, že netreba mať strach ani z blížiaceho sa zenitu, keďže sa človek približuje len k tomu, že sa bude zodpovedať za to, čo v hmotnej dimenzii robil.

Lekár je ako farár

Ak je naším poslaním učiť sa, tak sme všetci spolužiaci. „Všetci blbneme, ale každý inak, no každý má šancu spamätať sa. Desiatky rokov som robil s ľuďmi, ktorí prežili klinickú smrť. Títo ľudia sa od ostatnej populácie líšia v troch zásadných veciach: nemajú strach zo smrti, nikdy by si za žiadnych okolností nesiahli na život a vedia, že tu riešime samé hlúposti, pričom veľké veci nám unikajú,“ hovorí lekár, ktorý pacientov i kolegov učí uvažovať inak. Ak totiž človek zmení uhol pohľadu, nijaká choroba nie je fatálna. „Stalo sa mi, že mi pacient povedal, že za tri hodiny sa od nás o svojom stave dozvedel viac ako po týždni hospitalizácie. Každý hovorí o komplexnej medicíne, no málokto ju aj robí. Mojím cieľom je spolu s pacientom ísť do hĺbky a pacienta vyladiť, lebo lekár je ako farár, len ja nemôžem dať rozhrešenie,“ smeje sa akupunkturista, ktorý je aj prezidentom Medzinárodnej spoločnosti naturálnej medicíny. Aj v Šamoríne sa za účasti lekárov z ôsmich štátov konali už tri z jej medzinárodných kongresov, no Gustáv Solár si nerobí ilúzie, že holistický prístup bude v medicíne v bezprostrednej budúcnosti hlavným trendom. Dnes ordinuje v rúšku, na ktoré si nakreslil preškrtnutý paragraf. Je to jeho protest proti súčasným medicínsky nezmyselným a nezákonným opatreniam.

Pred čím chránime seniorov?

„Covid-19 je z medicínskeho hľadiska v podstate banálna viróza, ktorá môže mať ťažší alebo ľahší priebeh. Ak odhliadneme od medicínsky nezmyselnej zámeny pojmu »pozitívne testovaný« za pojem »nakazený«, čo je účelová manipulácia, štatistiky zomrelých na Covid-19 hovoria za všetko, keď ukazujú, že medián miery smrtnosti vo svete (IFR) je okolo 0,05%. To je výsledok svetovo rešpektovanej štúdie profesora Johna P. A. Ionnidisa zo Stanfordskej univerzity, ktorú náš premiér škandalózne nazval hoaxom. Otázne je aj to, či ľudia zomierajú na koronavírus alebo s koronavírusom. Ak nám médiá denne hlásia počet nakazených a obetí korony, mali by súčasne hlásiť aj počet úmrtí na rakovinu či na kardiovaskulárne ochorenia, čo sú podstatne vyššie čísla,“ nedáva si servítku pred ústa lekár, ktorý bol desať rokov primárom gerontopsychiatrického oddelenia. „Farizejsky hovoríme, že chránime starých ľudí, ale pýtam sa, pred čím? Pred sociálnymi kontaktmi a príbuznými? Starý človek potrebuje blízky kontakt, pohladenie a istotu, že ak sa mu nečakane niečo stane, bude mať pri sebe svojich blízkych, ktorí mu pomôžu. Z vlastnej praxe viem, ako výrazne zhoršuje imunitu (nielen) starého človeka pocit opustenosti, ako ho stresuje masová hystéria, umelo bičovaný strach a totálna izolácia, skutočnosť, že ho v jeho bolestiach a obavách nepríde navštíviť nielen zdravý blízky človek, ale ani zdravý lekár v rámci návštevnej služby. Nehovoriac o tom, že je výrazne ohrozená a oslabená nutná medicínska starostlivosť o podstatne vážnejšie chorých ľudí,“ krúti hlavou doktor medicíny a pokračuje: „Keby som mal v ambulancii antigénové testy, tak ich urobím pacientom s príznakmi, aby som vedel, na čom sú, no robiť ich zdravým ľuďom nemá nijaký zmysel. Keby sme v predošlých rokoch testovali počas chrípkovej sezóny, možno by sme zistili, že máme takmer stopercentnú premorenosť,“ vraví Gustáv Solár a hneď dodá, že 90 percent jeho pacientov je zbytočne stresovaných a vystrašených, čo sa negatívne odráža aj na ich zdravotnom stave. Polovica jeho zákroku preto spočíva v tom, že ľudí upokojuje, že si treba dávať pozor predovšetkým na vážne ochorenia, a že prevencia spočíva v správnej strave, dostatku vitamínov a psychickej pohode, čo sa však vo vládnych opatreniach nikde neuvádza.

Šaškovanie v skafandroch ich nepresvedčilo

Solárovci sa pôvodne neplánovali podrobiť tzv. celoplošnému dobrovoľnému testovaniu, no napokon si to rozmysleli, lebo by tým poškodili svojich pacientov. „Robiť vešticu cez telefón je dehonestácia lekárskeho stavu. Svojich pacientov potrebujem vidieť a vyšetriť, preto som sa »testovaniu« podrobil, keďže na výkon svojej praxe som potreboval zdrap modrého papiera, ktorý nemá nijakú výpovednú, zdravotnú či zákonnú hodnotu. Musím sa zmieniť aj o tom, že počas svojej takmer päťdesiatročnej praxe som taký diletantský odber ešte nezažil. Ak totiž idem k lekárovi, musím vedieť, kto ma ošetruje a akú má kvalifikáciu. Na to sú v zdravotníctve veľmi prísne zákonné normy, ktoré sa pri testovaní masívne porušovali, napríklad zákon o ochrane osobných údajov, informovaný súhlas pacienta alebo kvalifikácia na takýto zdravotnícky úkon, ktorý rozhodne nemôžu vykonávať »zdravotníci po poučení«, ale len kvalifikovaní odborníci a len v oprávnenom zdravotníckom zariadení. Nestačí, že mi test bez certifikátu Európskej únie robil anonymný potenciálny neodborník pre takýto úkon, ale robil ho aj v pofidérnych hygienických podmienkach a v stoji, pričom jeho identita a zdravotná kvalifikácia ostali skryté v skafandri, ktorý všetci používali neodborne. To by však bolo na dlhšiu debatu, na ktorú teraz nemáme priestor,“ nešetrí kritikou lekár so štyrmi atestáciami a vysvetlí, že test sa má robiť posediačky, lebo v stoji hrozí pri tomto v podstate už invazívnom vyšetrení poranenie.

Rúško môže spôsobiť úzkosť

Nosíme nezmyselné rúška sťažujúce dýchanie, do rúška vydýchnuté baktérie a vírusy totiž mimo dosahu nášho imunitného systému vytvoria rezervoár, ktorý potom vdýchneme naspäť. „Očakávať, že rúška účinne zachytia vírus, je ako sa chrániť proti komárom volejbalovou sieťou, keďže ide o výrazne menšie útvary ako je hustota tkaniny. Mnohým spôsobuje dýchanie v rúškach problémy a pocity úzkosti. Poznám prípad, keď žena v MHD pre tieto problémy opakovane skolabovala, a keďže prípad dôverne poznám, tak aj ako psychiater bezpečne vylučujem akúkoľvek psychickú príčinu kolapsu,“ hovorí Gustáv Solár, ktorý nesúhlasí ani s prehnanou dezinfekciou, keďže znižuje imunitu. „V tradičnej medicíne platí, že podmienkou zdravia je život v súlade s prírodou a vyššími zákonmi, adekvátna strava, vyrovnané a bezstresové medziľudské vzťahy, pokojná myseľ a zdravé a vyrovnané emócie. Musíme sa vrátiť k prirodzenej a zdravej životospráve, konzumovať dostatok vitamínov, chodiť do prírody a dopriať si relax,“ radí skúsený lekár, ktorý je pobúrený aj tým, že si politici dovolia dehonestovať renomovaných lekárov.

Opatrenia majú diletantský rukopis

Podľa Solára v konzíliách sedia viac teoretici, a nie skutočne skúsení klinici, ktorí by vedeli aktuálnu situáciu medicínsky – na základe vlastných znalostí a skúseností z rôznych medicínskych odborov – nielen odborne, ale aj spoločensky komplexne zhodnotiť spoločne s inými odborníkmi, napríklad z oblasti práva či ekonómie a ich názor by politici neignorovali. „Rád by som pripomenul, že všetci lekári zo staršej generácie (terajšiu situáciu detailne nepoznám) majú štátnicu z hygieny a epidemiológie. Svoje argumenty tak dokážu okrem spomenutých znalostí z epidemiológie podoprieť aj relevantnými znalosťami a skúsenosťami zo svojich odborných špecializácií a mnohoročného každodenného styku s reálne chorými, ale aj zdravými ľuďmi. Som si istý, že by autori terajších »opatrení« ťažko dokázali obhájiť svoje argumenty hoci len ako študenti pred relevantnou štátnicovou komisiou. Opatrenia majú diletantský rukopis, ktorý hovorí nielen o nedostatočnej znalosti medicínskej problematiky, ale aj sociálnej, ekonomickej, právnej a politickej oblasti. Toto je v kocke celý problém. Neviem, prečo sa ho každý bojí pomenovať, veď väčšina mojich kolegov má rovnaký názor,“ pýta sa Gustáv Solár, ktorého najmä v minulosti niektorí menej zorientovaní kolegovia označovali za kontroverzného. „Môže byť lepšie odporúčanie? Mnohé objavy, vrátane teórie relativity, boli v minulosti považované za kontroverzné. Za kontroverzné a konšpiračné je označované všetko, čo nie je v súlade s oficiálnou propagandou či paradigmou, a keby moje názory a prístupy neboli niekedy takto nálepkované, tak na základe dnešných poznatkov a skúseností by som si musel klásť otázku, či to robím dobre,“ uzatvára rozhovor skúsený akupunkturista.

 

Copyright © 2024 Somorjai