2024. nov. 25., hétfő

Ozzy: neobyčajný pes v neobyčajnej rodine

2020.5.19. 05:00
Galina Sándorová

Ak ich stretnete v meste, nemôžete ich prehliadnuť. Mama tlačí kočík so svojím synčekom a pohyb kočíka kopíruje nádherný snehobiely švajčiarsky ovčiak. Volá sa X'Ozzy White Ancilias, má modrú krv a vie, že jeho úlohou je dohliadať na Filipka, ktorý sa narodil s génovou mutáciou. Tá spôsobila, že Filipko Frimmel je odkázaný na 24-hodinovú starostlivosť svojich rodičov a svojho štvornohého terapeuta Ozzyho.

Ozzy sa z mláky nenapije

Kanisterapia sa definuje ako pozitívne pôsobenie psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. „Sú rôzne typy kanisterapie. Pomocou psa sa polohujú deti, ktoré potrebujú rozvinúť motoriku. Pes dokáže silným lízaním masírovať stuhnuté končatiny, preto sú terapeutické psy z hygienických dôvodov naučené žrať len to, čo im dá majiteľ, a nepiť z mláky. Pes dieťa motivuje, keďže sa okolo neho neustále pohybuje čosi veľké biele s čiernym nosom. Okrem toho mu nosí hračky, čo ho zasa stimuluje používať ruky. Nemenej dôležité je aj to, že Ozzy dáva Filipovi pocit istoty,“ vysvetľuje Filipkova mama Zuzana Frimmelová. Terapeutické psy dokážu pomôcť aj nepokojnejším deťom tým, že sú naučené ležať bez pohnutia na boku. Dieťa psa objíme a spoločne ležia vedľa seba, čo drobcov veľmi upokojuje. „Ak sú na tom deti mentálne lepšie, tak sa vďaka psovi učia sebestačnosti. Kanisterapia je v neposlednom rade aj psychohygiena pre rodičov, ktorí pri chorých deťoch vždy čosi riešia. Keď mám všetkého plné zuby, Ozzy to vycíti, pritúli sa ku mne, zadíva sa mi do očí a svet sa mi hneď zdá krajší,“ zasmeje sa Zuzka.

Citlivý poločlovek

Ozzy sa narodil v Prahe pred tromi rokmi, k Frimmelovcom prišiel ako osemtýždňové šteňa. „Po príchode domov som ho položila na zem so slovami: Vitaj doma. Moja mama nás už čakala, sedela na gauči s Filipkom. Ozzy sa poobzeral, po chvíli sa pobral priamo ku gauču a dovtedy nemal pokoja, kým sa naň nejako nevyštveral a nepoložil si hlavu na Filipove brucho. Nechcela som veriť vlastným očiam,“ spomína Zuzana na okamih, keď sa Ozzy stal členom ich rodiny. Nasledoval výcvik, šteňa trávilo dva týždne vo svojom novom domove a dva týždne v Caniscentre K-7 v Žiline, ktoré sa špecializuje na výcvik terapeutických psov. Frimmelovci spočiatku uvažovali o nemeckom ovčiakovi, keďže to sú veľmi pracovité psy, ktoré splnia každý povel. Vhodného nemeckého ovčiaka však nezohnali, preto sa napokon rozhodli pre švajčiarskeho ovčiaka. „Švajčiari sú jemné a citlivé duše, sú to veľmi tolerantné a trpezlivé psy. Sú to akísi poloľudia, lebo rozmýšľajú a veci riešia samostatne. Neraz sa mi stane, že Ozzyho o niečo požiadam a on úlohu splní po svojom. Nedá si povedať, no potom si vždy uvedomím, že jeho riešenie bolo lepšie,“ hovorí Zuzana a priznáva, že toto bol dôvod, prečo si Ozzy spočiatku nerozumel s jej manželom, ktorý vyžadoval vojenskú disciplínu. Nástojila na tom, aby Ondro chodil s Ozzym von, aby si na seba zvykli. Len čo ho však za mestom odopol z vôdzky, pes sa s ním pohľadom rozlúčil a ťahal čiaru domov. „Zaštekal pred dverami, aby som ho pustila dnu. Nahnevaný Ondro dorazil domov o dvadsať minút,“ hovorí so smiechom o Ozzyho počiatočných huncútstvach.

Záchvaty prejdú skôr

Ozzy je cvičený aj na to, aby hlásil Filipkove epileptické záchvaty. Pred epileptickým záchvatom totiž v organizme prebiehajú chemické reakcie, ktoré menia aj pach pokožky, čo pes bez problémov zacíti. „Keď sa začína záchvat, Filipka silno olizuje, čím zamestnáva mozog a vysiela mu signály, aby sa naň nesústreďoval. Takto prejde epileptický záchvat rýchlejšie,“ vysvetľuje mladá mamička. Našťastie, Filipko veľké záchvaty nemá, preto sa Ozzy iniciatívne preorientoval na otca rodiny, ktorého epilepsia sprevádza od troch rokov, kedy utrpel úraz hlavy. „Dobehne k Ondrovi a oprie sa o neho. Počas záchvatu mu silno olizuje tvár a drgá do neho nosom, čím mu vraví: Všímaj si mňa, nie záchvat! Odkedy máme Ozzyho, Ondrove záchvaty sú kratšie,“ vraví Zuzana a dodáva, že tieto schopnosti sa psa naučiť nedajú. Človek musí sledovať, ako pes takéto situácie sám od seba rieši a podporiť ho v tom. A kde sa tieto schopnosti v Ozzym berú? „Aj jeho predkovia boli terapeuti, ale ťažko povedať, či to má v génoch. Skrátka je to medzi nebom a zemou,“ usmieva sa. Ozzyho obľúbenou činnosťou je vyhadzovanie použitých plienok do smetiaka, ktorý si sám otvorí. Svojim majiteľom ochotne prinesie aj ovládač od televízora, lebo sa rád cíti užitočný.

Psí terapeut nepotrebuje vôdzku

Terapeutické a slepecké psy majú výnimku a všade sa môžu pohybovať bez vôdzky a náhubku. Môžu vojsť aj k lekárovi či do obchodu, sú totiž vycvičené nič neočuchávať a neoznačovať. „Ozzy sprevádza Filipka a je mu vždy k dispozícii, nič iné ho nezaujíma. Problém je, že naša spoločnosť o kanisterapeutoch ešte veľa nevie, preto dochádza k zbytočným konfliktom,“ zmieňuje sa Zuzana a spomína si, ako spiaceho Filipka „odparkovala“ na bezpečnom mieste pred lekárňou a Ozzy dostal pokyn strážiť v takej pozícii, aby synček na neho v prípade, že sa prebudí, videl. „Bola som v lekárni asi pätnásť minút. Keď som sa vrátila, pri kočíku ma čakala staršia pani a vynadala mi do krkavčej matere,“ opisuje nepríjemnú skúsenosť a vysvetľuje, že dieťa nenechala samé, ale s asistenčným psom, ktorý by ju na akýkoľvek problém štekaním upozornil. „Pani bola navyše presvedčená o tom, že mám bojového psa, ktorý dieťaťu ublíži. Mala som čo robiť, aby som jej vysvetlila, že pes vrčí na ňu, lebo práve ona ohrozuje dieťa, ktoré má on na starosti,“ krúti hlavou Zuzana.

Lindsie sa zrútil svet

Keď prišiel Ozzy do svojej rodiny, mali už Frimmelovci malú bradáčku Lindsie, ktorá bieleho votrelca spočiatku neznášala a nevedela sa dočkať, kedy zmizne na dva týždne na výcvik do Žiliny. Časom si však na novú situáciu zvykla. Lindsie je pravý opak Ozzyho a je až prehnane poslušná. Keď idú manželia do obchodu, dajú psom povel sadni a čakaj a tí ich poslušne bez pohnutia čakajú pred predajňou. „Keď vyjdeme z obchodu, Ozzy sa automaticky priradí k nám, lebo vie, že sa ide domov. Viackrát sa nám stalo, že sme si až pred domom všimli, že nemáme pri sebe Lindsie. Museli sme sa vrátiť, lebo sme jej zabudli dať povel voľno a ona poslušne sedela pred Tescom,“ smeje sa Zuzka, ktorá sa s manželom nemôže ani schuti pohádať. „Ozzy neznáša nervozitu a nemá rád zvýšený hlas. Keďže ho nechceme stresovať, tak sa nehádame,“ konštatuje Zuzana Frimmelová a pohladí svoje tri deti: Filipka, Lindsie a Ozzyho.

Frimmelovci uvítajú, ak im darujete 2 percentá svojich daní na rehabilitácie a terapie pre Filipka. Budete na to potrebovať tieto údaje:

Občianske združenie Filipko

Adresa: Mliečňanská 612/17, 93101 Šamorín

IČO: 51013011

Právna forma: Občianske združenie

IBAN číslo účtu: SK8856000000009647250001

Ozzy: neobyčajný pes v neobyčajnej rodine
Ozzy: neobyčajný pes v neobyčajnej rodine
Ozzy: neobyčajný pes v neobyčajnej rodine
Copyright © 2024 Somorjai