2024. dec. 27., péntek

Projekt CHILDREN LOVE SWIMMING naučil deti plávať a športovať

2016.6.29. 09:39
Slávka Gáborová

Od polovice februára až do konca júna 2016 prebiehal na Slovensku 1. ročník detského charitatívneho plaveckého projektu CHILDREN LOVE SWIMMING, ktorý sa realizoval pod záštitou Konzulátu Monackého kniežatstva na Slovensku.

Vďaka nemu, sa mohli deti zo sociálne slabších a znevýhodnených rodín a deti s výborným prospechom naučiť plávať a zároveň i športovo rozvíjať.

Projekt bol odštartovaný vo februári a to spoločnou sedem dňovou výučbou plávania detí v športovom areáli v Šamoríne - Čilistov, v ktorej už následne až do konca školského roka pokračovali priamo vo svojich mestách. Celá výučba prebehla pod dozorom profesionálnych trénerov zo Slovenskej plaveckej federácie.

Na slávnostnom ukončení projektu deti ukázali, čo všetko sa počas tréningov naučili a bojovali aj o účasť na letnom plaveckom kempe Martiny Moravcovej – hlavnej športovej ambasádorky projektu.

 S letom a horúcim počasím prichádzajú i výlety, ktoré sa vo veľkej miere spájajú s návštevami vodných plôch. Práve tie sú pre deti, ktoré nemajú dostatočné znalosti v plávaní veľmi nebezpečné.

,,Štatistiky, ktoré máme k dispozícii, a z ktorých sme pri tomto ročníku projektu vychádzali sú skutočne alarmujúce. Ročne sa v priemere na slovenských jazerách a netečúcich vodách utopí až 150 ľudí, z toho nemalú časť tvoria práve deti“ hovorí riaditeľka projektu, PhDr. Katarína Brašeňová.

Taktiež podľa jedného z ambasádorov projektu, veľkého cestovateľa a lekára MUDr. Ľuboša Fellnera je až zarážajúce to, ako málo ľudí vie plávať.

,,Zo svojich cestovateľských skúseností viem, že dokonca aj prímorské národy, ktoré sú obklopené pobrežiami s tisíckami kilometrov, plávať nevedia.  Preto verím, že práve osveta dokáže znalosť plávania značne zlepšiť a v niektorých prípadoch doslova i zachrániť život”, dodáva  MUDr. Ľuboš Fellner.

Konzulát Monackého kniežatstva na Slovensku sa preto rozhodol prostredníctvom projektu poukázať na dôležitosť a význam profesionálnej výučby plávania a rozvoju športových aktivít už v detstve.

 Projekt CHILDREN LOVE SWIMMING je nepochybne unikátom, ktorý vznikol ako podpora výučby plávania ako aj správnej plaveckej techniky pre deti od 7-12 rokov.

,,Zamerať sme sa chceli najmä na deti zo sociálne slabších a znevýhodnených rodín, ktoré si kurz plávania žiaľ kvôli nepriaznivej finančnej situácii nemôžu dovoliť. Okrem toho však boli podmienkami i slabá, prípadne úplná neznalosť plávania a vynikajúci prospech v škole. Každé z detí následne dostalo od honorárneho konzula Ing. Miroslava Výboha kompletnú plaveckú výstroj a športové oblečenie. Charitatívna línia je umocnená šľachetnou myšlienkou podpory budovania pozitívneho vzťahu k športovým aktivitám a plávaniu bez strachu, ako aj získavaniu nových detských kamarátstiev“, uviedla riaditeľka projektu PhDr. Katarína Brašeňová.

Celý projekt odštartoval tento rok v polovici februára, a to sedem dňovým plaveckým pobytom detí v Šamoríne, kde získali všetky potrebné plavecké základy, lásku k vode a vodným športom. Následne detičky, vždy raz do týždňa, poctivo trénovali vo svojich mestách.

Koncom júna, kedy bol 1.ročník projektu slávnostne ukončený, mali deti možnosť za prítomnosti a podpory množstva známych tvári, ako najúspešnejšej bývalej slovenskej plavkyni Martiny Moravcovej, plaveckého talentu Richarda Nagya, herca a operného speváka Filipa Tůmu, bývalého úspešného hokejistu Ľubomíra Višňovského, najznámejšieho slovenského cestovateľa, lekára Ľuboša Fellnera a celoročnej podpory projektu svetovým majstrom sveta v cestnej cyklistike a ambasádora projektu Petra Sagana a iných, bojovať o účasť na letnom plaveckom kempe, hlavnej športovej ambasádorky projektu Martiny Moravcovej.

Okrem túžby vedieť plávať ich preto nepochybne hnala i túžba vyhrať a patriť medzi tri najlepšie dievčatá a troch najlepších chlapcov.

A ako to prebiehalo na samotných tréningoch? ,,Na deťoch bolo vidieť, že si tréningy skutočne užívajú. Pred samotnou výučbou absolvovali zakaždým rozcvičenie a strečing, ktoré si postupne osvojili. Práve vďaka nim sa plavecké spôsoby, ktoré im tréneri určili, stávali jednoduchšími a lepšími. Deti tak pekne napredovali a všetko čo sa naučili, mohli zúročiť na záverečných pretekoch. Každý tréning sme navyše ukončili pozitívnym opustením bazéna v podobe potápania sa a orientácie pod vodou“, uviedol tréner a ambasádor vodných športov X-BIONIC® SPHERE, Mgr. Martin Sadloň.

Blahodárne účinky plávania

Okrem charitatívneho rozmeru chce projekt poukázať aj na to, že plávanie je nielen život zachraňujúci, ale i zdraviu prospešný šport. Ako hovorí detská pediatrička MUDr. Miroslava Smolková: ,,Deti, ktoré pravidelne absolvujú plávanie, majú oveľa lepšiu imunitu a držanie tela, vďaka čomu predchádzajú skoliózam a zlepšujú si ochorenia pohybového aparátu. To má za následok zlepšenie motoriky a koordinácie tela. Plávanie je tiež ideálne pre deti ktoré majú sklon k obezite, pretože vďaka nemu si pekne zvyknú na pravidelný pohyb a dodržiavanie určitého režimu, čo platí aj pri stravovaní.“ Plávanie sa tiež vrelo odporúča aj u detí, ktoré majú sklon k plochým nohám.

Podologička BSc (Hons) Denisa Mertl MChS zdôrazňuje, že: ,,Plávanie skvelo spevňuje svaly dolných končatín. Čím sú svaly pevnejšie, tým lepšie vplývajú na postavenie chodidla a zlepšuje sa i chôdza.“

Copyright © 2024 Somorjai