Naša stránka vám prináša grantové výzvy zamerané hlavne pre neziskové organizácie. Pre bližšie informácie o jednotlivých výzvach navštívte stránku grantexpet.sk. Grant Expert.sk je portál, kde získate nie len poradenstvo o grantoch EÚ, ale aj grantových poradcov/konzultantov na eurofondy pre Slovensko.
Názov grantovej výzvy: Prispievanie k inteligentnému cezhraničnému regiónu
Podporované oblasti:
Spolupráca kľúčových aktérov v regionálnych inovačných systémových zariadeniach, zlepšenie vyššieho a celoživotného vzdelávania a zlepšenie cezhraničného vzdelávacieho systému.
Oprávnené územie:
Trnavský kraj, Bratislavský kraj
Oprávnení žiadatelia:
Samospráva, Štátna správa, Veľké podniky, Malé a stredné podniky, Akademický sektor, Mimovládne organizácie
Zaradenie výzvy
Operačný program: Interreg V-A Slovenská republika - Rakúsko
Špecifický cieľ: 1.2 Zlepšiť vyššie vzdelanie a celoživotné vzdelávanie za účelom prípravy kompetentnej a kvalifikovanej pracovnej sily. Zlepšiť kapacity cezhraničného vzdelávacieho systému s cieľom poskytnúť ľudské zdroje, vedomosti a zručnosti, potrebné pre regionálny inovačný systém.
Kód výzvy:
INTERREG V-A SK-AT/2016/01
Detailné informácie:
Oprávnení žiadatelia:
- regionálne orgány a organizácie zriadené a riadené regionálnymi orgánmi
- národné orgány a organizácie zriadené a riadené národnými orgánmi
- siete, združenia, klastre
- inštitúcie výskumu a vývoja
- univerzity
- stredné školy
- školiace inštitúcie a inštitúcie odborného vzdelávania
- organizácie podporujúce podnikanie (napr. obchodné komory, asociácia zamestnávateľov, pracovné združenia)
- Európske zoskupenie územnej spolupráce
- a iné (okrem politických strán)
Jednou z podmienok je, aby organizácia žiadateľa vznikla minimálne 3 mesiace pred ukončením hodnotiaceho kola, v rámci ktorého chce predložiť žiadosť o nenávratný finančný príspevok.
Oprávnenosť aktivít
Aktivity prispievajúce k špecifickému cieľu "1.1 Posilnenie spolupráce kľúčových aktérov v regionálnych inovačných systémových zariadeniach, a to pomocou prenosu poznatkov, budovania kapacít a zakladania spoločných rámcov, spoločných výskumných a inovačných aktivít a spoločných výskumných zariadení":
- vývoj a rozšírenie klastrových iniciatív (spoločné školenia, spoločný výskum, koordinácia podporných programov klastra)
- spoločný vývoj inovatívnych služieb a kvalifikačných ponúk; zlepšenie vedomostí a zručností pre pokročilé hospodárske a sociálne inovácie
- rozvoj inštitucionálnej spolupráce medzi rakúskymi a slovenskými univerzitami s cieľom vytvoriť spoločné rozvojové ponuky (napr. rozvoj centier transferu vedomostí)
- podpora spolupráce vo výskume a inovačných činnostiach v oblasti biotechnológie, obnoviteľných zdrojov energie, inteligentnej mobility, informačných a komunikačných technológií; okrem toho tiež v odvetviach regionálneho významu ako kreatívny priemysel, sociálne inovácie a iné
- podpora inovatívnych environmentálnych technológií a spoločných noriem zdrojov účinnosti a smerných hodnôt k zlepšeniu ochrany životného prostredia a efektívneho využívania zdrojov; rozvoj konceptu spoločných inteligentných regiónov
- investície do výskumných zariadení (napr. investície do laborátórií a ich vybavenia) s cieľom zdokonaliť integrované riadenie povodia Dunaja ako základu pre spoločný rakúsko-slovenský výskum, ktorý zahŕňa podporné a sprievodné aktivity (napr. zvýšenie povedomia a environmentálna výchova)
Aktivity prispievajúce k špecifickému cieľu "1.2 Zlepšiť vyššie vzdelanie a celoživotné vzdelávanie za účelom prípravy kompetentnej a kvalifikovanej pracovnej sily. Zlepšiť kapacity cezhraničného vzdelávacieho systému s cieľom poskytnúť ľudské zdroje, vedomosti a zručnosti, potrebné pre regionálny inovačný systém":
- spolupráca na vývoji, modernizácii a realizácii spoločných vzdelávacích programov (osnov) za účasti relevantných partnerov
- vznik a rozvoj spoločných platforiem pre efektívnu spoluprácu medzi strednými školami a zamestnávateľmi / združeniami zamestnávateľov
- vypracovanie a zlepšenie kvality spoločného vzdelávania a vzdelávacích programov, reagujúc na zmeny v zručnostiach a kompetenciách, ktoré požaduje trh práce
- podpora duálneho vzdelávania na stredných školách, najmä v technických odboroch
- programy výmeny študentov, výskumných pracovníkov a učiteľov
- vývoj spoločných osnov a implementácia pilotných opatrení na univerzitách
Oprávnenosť projektu z hľadiska cezhraničnej spolupráce
Projekt je oprávnený len za predpokladu, že splní minimálne 3 kritéria cezhraničnej spolupráce z nasledovných:
Kritéria cezhraničnej spolupráce | Záväznosť kritéria |
spoločná príprava | povinné |
spoločná realizácia | povinné |
spoločné financovanie | výberové |
spoločný personál | výberové |
Projekt musí mať cezhraničný dopad a musí byť založený na partnerstve, ktoré pozostáva z minimálne jedného partnera zo Slovenskej republiky a minimálne jedného partnera z Rakúskej republiky.
Výška príspevku a intenzita pomoci:
- minimálny príspevok 100 000 €
- maximálny príspevok nie je definovaný
Žiadateľ | Intenzita pomoci |
štátne orgány a organizácie zriadené štátom | 100% |
verejné inštitúcie | 95% |
neziskové a mimovládne organizácie | |
súkromný sektor | 90% |
Uzavretie výzvy:
1. hodnotiace kolo: 28. februára 2017
n. hodnotiace kolo: najneskôr do 1 roka po uzatvorení predchádzajúceho kola
Indikatívna alokácia výzvy:
- 19 683 142 €