2025. jan. 5., vasárnap

Durica Katarina és Al Ghaoui Hesna beszélgetőestje a moziban

2016.12.8. 15:16
Peter Gábor

Először járt Somorján Al Ghaoui Hesna Prima Primissima díjas televíziós riporter, aki azért érezett városunkba, hogy bészélgetőestet tartson Durica Katarinával a Moziban.

Szerdán este a két újságíró leginkább a Szlovákul szeretni című regényről beszélgetett, de szóba kerültek emlékezetes tudósítások, a "nagy sztorik" hátterei, forgatási dilemmák, és Hesna megosztotta készülő regényének részleteit is. A könyv a félelem témakörét járja majd körbe.

 

"Amikor különböző háborús terepekről hazatérve megállítanak az emberek, nem azt kérdik, hogy miért harcolnak ott, mikor jön el a béke, hanem hogy hogyan lehet az, hogy én nem félek. És amikor azt mondom, hogy dehogynem félek, akkor mindenki meglepődik, és csalódottságot látok az emberek szemében. Én nemcsak történeteket akarok megosztani a félelemről, hanem azt az utat is, amit a félelem feldolgozásában eddig bejártam. A háború két dolgot képes kihozni az emberből: a legjobbat meg a legrosszabbat. Számtalanszor láttam, hogy emberek képesek úgy segíteni a másikon, hogy nekik sincs semmijük."

AL GHAOUI HESNA Prima Primissima díjas riporter, külpolitikai újságíró, a Magyar Televízió munkatársa. Elsősorban konfliktuszónákból adott tudósításai tették ismertté. A Gázai övezetben forgatott riportja (Brother Blood Bullet) bekerült a 47. monte-carlói televíziós fesztivál döntős alkotásai közé. A libanoni palesztin menekülttáborokról készített riportjával helyezést ért el a CNN World Report pályázatán. Dokumentumfilmet készített az ugandai gyerekhalandóságról, tudósításairól könyvet írt az Háborúk földjén címmel, a Duna tv-en futó BÁBEL - Hesnával a világ című műsora sokak kedvence.
"Elcseszett huszonegyedik század - odáig fejlődtünk, hogy meghódítjuk a világűrt, miközben a saját földünkön nem tudunk rendet tenni. Mi, a "civilizáció csúcsa", a szofisztikált életvitel megtestesítői, tétlenül nézzük, ahogy hús-vér emberek még ma is kibelezik, lelövik, lebombázzák egymást elvekért, hatalomért vagy néhány száz négyzetméter földért. "

DURICA KATI somorjai újságíró, író, jelenleg Budapesten él. Évekig Egyiptomban, Jordániában, Tunéziában és Törökországban dolgozott, az ott megélt történeteiből született első regénye a Szökés Egyiptomba, a könyv szlovákul is megjelet Prec! címmel.

Dolgozott idegenvezetőként Tunéziában, miniszteri szóvivőként Pozsonyban és illegális mozitakarítóként az Egyesült Államokban. Viziaerobik órákat tartott nyugdíjas turista csoportoknak Törökországban, politikai kampányokban vett részt, készített riportot a kalocsai női börtönben, Jane Goodallal, a híres csimpánzkutatóval, a híres arab feminista harcosnővel, Mona Eltahawyval is. Több ízben tudósított a szlovákiai parlamenti választásokról és beszámolt több felvidéki eseményről is a magyar médiában. Második regénye a Szlovákul szeretni idén jelent meg a Libri kiadónál. A könyv több fejezete Csallóközben játszódik, szerepel benne Somorja is.

"Hol az otthon? Ahol a legjobb. Ahol a mobiltöltődet tartod. Ahol automatikusan csatlakozik a net. Ahol a szomszéd visszaköszön. Otthon az a hely, ahová kora tavasszal elteszed a télikabátod. Ahol a januári árleszállításokkor vásárolt karácsonyi díszeket tárolod a következő karácsonyig. Ahol jó az illat. Ahol a postaládán ott a neved. Ahol ha eltévedt embert látsz, útba tudod igazítani. Ahol tudod a párhuzamos utca nevét."
kati2

kati1

Copyright © 2025 Somorjai