Peter Paulík a pozsonyi Apollo híd egyik tervezőjeként és világsikert aratott könyv szerzőjeként ismert. Szabad idejében főleg motorbiciklizik. Somorjai lakos, a helyi M. R. Štefánik Gimnáziumban érettségizett. Vele beszélgettünk.
O Peter, jelenleg mivel foglalkozik?
A hídépítés technológiájáról, valamint a betonkonstrukciók statikájáról adok elő a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetemen. Pedagógiai munkásságomon kívül a gyakorlatban is tevékenykedem, kollégáimmal együtt új hidak tervezésével kapcsolatos számításokat végzek és szakértői feladatokat is vállalok. Jelenleg pedig az egyetemi docensi fokozat megszerzéséhez szükséges habilitációs szakdolgozatomat írom. Ezen kívül a pozsonyi köztévé (RTVS) számára egyik volt somorjai gimnazista társammal, Roman Dao Tuammal dokumentumfilmet készítünk a szlovákiai hidakról. Szabad időm jelentős részét a családommal töltöm, de azér szakítok időt a motorkerékpározásra is. Jó erős és hangos vasparipám van...
O Milyen emlékeket őriz a somorjai gimnáziumból?
Kellemeseket.Kiváló pedagógusok a sikeres továbbtanuláshoz szükséges jó alapokkal és széles körű látásmóddal vérteztek fel.Különösen a matekórák voltak színvonalasak.Ugyanezt mondhatom el a mértanról is. Nagyra értékelem, hogy tanáraink azokkal külön foglalkoztak, akik matematikai, vagy a kémiai olimpián vettek részt, igy velem is.
O Melyik tantárgyat szerette a legjobban?
Elsősorban a szerves kémiát kedveltem, amely később jó alapokat adott doktoranduszi tanulmányaim idején, amikor a beton állagának az agresszív környezetben bekövetkező romlásának romlását tanulmányoztam. Kedvenc tantárgyam volt a matematika is. Matek nélkül a műszaki pályán egyetlen lépést sem lehet megtenni, ezért fontos, hogy a gimnáziumokban magas szinten oktassák.
O Miben segíti a gimmáziumban eltöltött négy esztendő a jelenlegi munkáját?
Sok mindenben. A kiváló kémiai és matematikai alapokat már méltattam. Ehhez még annyit tennék hozzá, hogy fontos az általános műveltség, valamint a minél szélesebb körű világlátás. Amikor kollégáimmal beszélgetek, nem mindig szakmai témák kerülnek terítékre, hanem más időszerű vagy érdekes kérdések is, például történelemből, biológiából vagy éppen irodalomból. Főképpen a gimnázium pedagógusainak köszönhetem, hogy ezekbe a beszélgetésekbe is egyenrangú partnerként veszek részt. Gimnazistaként olykor még úgy gondoltam, hogy olyasmiket is tanítanak, amikre semmi szükségünk sem lesz a későbbiekben. Most már megbizonyosodtam arról, hogy ezekből ugyan időközben sokat elfelejt az ember, de legalább tíz százalékot hasznosítani tudok.
O Mit üzen a jelenlegi somorjai gimnazistáknak?
Arra szeretném felhívni a figyelmüket, hogy sosem a könnyebb utat válasszák, amely rendszerint sehova sem vezet. Továbbá tudatosítsák azt is, hogy önmagában nem elegendő az egyetemi képesítés sem, ha nem párosul gyakorlati tudással. Aztán gondoljanak arra is, hogy nem érdemes egyetemet, életpályát választani aszerint, hogy az intézmény, vagy a szakágazat megnevezésében szerepel-e a menedzser szó. Téveszme azt hinni, hogy bárkiből dúsgazdag menedzser lehet. Ráadásul a világhírű, de más cégeket sem menedzserek vezetik, hanem kiváló szakemberek. Ezért olyan szakot válasszanak, amelyhez kellő tehetséget, tudást és kedvet éreznek. Ha pedig műszaki pályára lépnek, minél több matematikai és fizikai tudást szívjanak magukba, mert ezek a tantárgyak különösen fontosak és megfelelő gondolkodásra nevelnek. Ne feledjék azt sem, hogy a jó választás már fél siker, a várt eredmény pedig kemény munkával, rendszeres önműveléssel érik be.
Peter Paulík mérnök, a tudományok doktora
Tudós, a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem oktatója, építészmérnök, a statikára szakosodott. Már egyetemi hallgatóként részt vett az Apollo híd tervezésében, szakértőként is tevékenykedett, jelentős újításai is vannak. 2012-ben jelent meg a Hidak Szlovákiában című könyve, amely angol fordításban (Bridges in Slovakia) külföldön nagy szakmai sikert aratott. Peter Paulík jelenleg Szlovákiát képviseli a betonhidakat építő szakértők szakmai társulásában (FIB).