štvrtok, 25. apr. 2024

Čriepky z histórie mesta: Známi Šamorínčania, ktorí sa upísali divadlu a filmu

3.3.2021, 15:00
Soňa Zakariásová

Po známych filmových miestach sa žiada spomenúť aj šamorínske osobnosti, ktoré sa filmu a divadlu venovali profesionálne a ich mená sa v divadelníctve a filmovej tvorbe stali pojmom.

József Konrád (1921 – 2010)

Začínal v šamorínskom ochotníckom divadle. Bol jedným z iniciátorov spolku divadelníkov a spoluzakladateľom šamorínskeho Csemadoku, kde vykonával funkciu tajomníka. Spolu s Jenő Sipossom založil Maďarské oblastné divadlo v Komárne, kde pôsobil ako herec, režisér, umelecký šéf súboru a neskôr aj ako riaditeľ divadla.

Zo slovenčiny preložil diela mnohých dramatikov. Spomeňme napríklad Leopolda Laholu, Jána Soloviča, Petra Kováčika, Štefana Králika či Ivana Bukovčana. V r. 1979 mu udelili titul Zaslúžilý umelec. Od r. 2008 dostal ocenenie Večný člen komárňanského Jókaiho divadla.

znami samor.

József Konrád

Jenő Siposs (1920 – 1997)

Rodák zo Šamorína, pochádzal z umeleckej rodiny. Jeho starý otec z matkinej strany, Aladár Regéczy založil šamorínsky spevokol Dalárda, viedol divadelný spolok a režíroval aj niekoľko divadelných predstavení.

Jenő Siposs začal v roku 1940 študovať právo v Budapešti, ale povolali ho na front. Diplom sa mu podarilo získať až v roku 1948. Rozhodol sa vrátiť domov, do Šamorína, nevybral si však najvhodnejší čas. Diplom získaný v Maďarsku mu neuznali, niekoľko rokov robil predavača v trafike, dokonca i cestára s právnickým vzdelaním.

V roku 1949 zakladá spolu s Ferencom Gyurkovicsom 35-členný spevácky zbor, ktorý vznikol pri Csemadoku. Nadviazal tak na tradíciu, ktorú na konci dvadsiatych rokov založil ešte jeho starý otec z matkinej strany. Keď o sedem rokov neskôr odišiel do komárňanského divadla, zbor zanikol.

Jenő Siposs sa upísal aj divadlu. Pod jeho vedením znovu ožilo ochotnícke divadlo, ktoré zaniklo na konci tridsiatych rokov. V roku 1952 stál pri zrode komárňanského oblastného divadla MATESZ (Magyar Területi Színház, dnes Jókaiho divadlo). Ako herec dokázal bravúrne stvárniť charakterové shakespearovské postavy, o ktorých platí, že kto sa s nimi dokáže popasovať, zvládne krst ohňom. A nielen to. Nebola mu cudzia ani komédia.

Máloktorý dobrý herec sa okrem herectva dá aj na písanie divadelných hier. Napísal ich niekoľko a niektoré z nich boli preložené aj do slovenčiny či ukrajinčiny.

Dokonca zahviezdil aj ako filmový herec vo filmoch Predjarie (1961), v dráme Pomocník (1981) a  v sci-fi filme Tretí šarkan (1895) v úlohe vedca v družici.

znami samor.1

Jenő Siposs

znami samor.2

Dáždnik sv. Petra, 1966 - Siposs Jenő, Boráros Imre, Siposs Ernő

(Zdroj: somorjai lakosok régi képei)

Ernest Siposs (1921 – 1986)

Herec komárňanského divadla, mladší brat Eugena Sipossa. Mnohí Šamorínčania si pamätajú šamorínskeho Csödi bácsiho, večne usmiateho staršieho pána s dobráckou tvárou a príjemným vystupovaním. Zviditeľnil sa na konci 40. rokov ako ochotník šamorínskeho divadelného súboru, ktorý vznikol pri miestnej pobočke Csemadoku.

V roku 1959 prešiel do komárňanského divadla, ktoré zakladal jeho brat a pôsobil tamaž do roku 1981. Jeho korpulentnejšia postava a dobrácka tvár rozhodla aj o úlohách, ktoré stvárňoval. Veľmi dobre zahral roly kňazov, dôstojníkov, vojakov, sudcov. Ako divadelný herec sa mimoriadne dobre zhostil svojich úloh. Spomeňme Baptista v Shakespearovom Skrotení zlej ženy, Telegina v Čechovovej dráme Ujo Váňa alebo Paľa v Karvašovej Polnočnej omši.

znami samor.3 znami samor.4

Pokračujeme v piatok, nasledujú „Známe Šamorínčanky, ktoré sa upísali nielen divadlu“

Predchádzajúce príspevky nájdete na hlavnej stránke v sekcii História.

Copyright © 2024 Šamorínčan