pondelok, 6. jan. 2025

Čriepky z histórie mesta: Uličkami starého Šamorína 28. časť

19.1.2022, 16:24
Soňa Zakariasová

Rok 1996. Do platnosti vstúpila nová reforma verejnej správy. Jej výsledkom bolo 8 nových krajov a 74 okresov. Pre Šamorínčanov bola reforma veľkým sklamaním, že sa Šamorín nestal opäť okresným mestom (okres Šamorín zanikol od 1. júna 1960). 

26. január. Mestské zastupiteľstvo prijalo uznesenie o používaní dvojjazyčných nápisov a práve národnostnej menšiny dorozumieť sa na úradoch vo svojom jazyku. 

1. august. Dožívajúca synagóga dostala konečne druhú šancu. Ústredie židovských náboženských obcí rozhodlo o jej využívaní na galerijné účely a dalo ju do užívania Csabovi Kissovi a jeho manželke Suzanne. Začalo sa nové obdobie využívania synagógy prebudovanej na galériu umenia. Jej slávnostné otvorenie bolo spojené s inauguračnou výstavou obrazov šamorínskeho rodáka Tibora Kiss Somorjaiho (*1959). 

V At Home Gallery sa vystriedalo niekoľko desiatok súčasných umelcov – výtvarníkov i hudobníkov zo Slovenska, z Maďarska, Nemecka, Japonska, Kanady, Thajska a ďalších krajín. Galériu svojou návštevou poctili aj významné osobnosti, ako tibetský Dalajláma, veľvyslanci rôznych krajín, ako aj prezident Andrej Kiska. V súčasnosti hviezdi At Home Gallery v zozname najdôležitejších galérií na Slovensku.

Rok 1997

Do priestorov bývalého Kožatexu na Seneckej ceste sa sťahuje Samsonite - značková firma s podobným výrobným programom, ktorá je priekopníkom na trhu s cestovnou batožinou.

ulicky28

ulicky28_1
Firma Samsonite na Seneckej ceste v priestoroch bývalého Kožatexu

Na Hlavnej ulici dokončili polyfunkčný dom Alex.

7. september Pri príležitosti 50. výročia vysídlenia 148 Maďarov do Maďarska a deportácií 80 Maďarov do Českej republiky bola pod záštitou viceprimátora Jánosa Fóthyho na priečelí Mestského úradu odhalená pamätná tabuľa. Pri tejto príležitosti bol zverejnený aj zoznam vyše 330 Šamorínčanov, ktorých vysídlili. Zoznám uvádza aj miesta, kam odišli. Najviac rodín vysídlili do obcí Szigetbecse (22 rodín), Rajky (14 rodín), do obce Dunabogdány (10 rodín) a do Mosonmagyaróváru (6 rodín). Mnohí Šamorínčania boli vysťahovaní aj na vzdialenejšie miesta, medzi inými do Kecskemétu či Pécsu.

ulicky282

Pamätná tabuľa na priečelí Mestského úradu ešte donedávna pripomínala 50. výročie vysídlenia šamorínskych Maďarov

Na Streleckej ulici postavili štvoricu 5-podlažných bytových domov projektovaných arch. Ľubomírom Závodným (1959). Projekt získal ocenenie Stavba roka.

ulicky283
Bytové domy D na Streleckej ulici. Autor víťazného projektu arch. Ľubomír Závodný získal ocenenie Stavba roka.

Na priečelí Vlastivedného domu pribudla pamätná tabuľa s reliéfom Antala Khína, zakladateľa regionálneho múzejníctva. Je dielom sochára Oskara Košeckého. 

ulicky284

Nasleduje „Uličkami Šamorína, 29. časť; Koniec 90. rokov“
 

Copyright © 2025 Šamorínčan