piatok, 29. mar. 2024

Čriepky z histórie mesta: Uličkami starého Šamorína 27. časť

14.1.2022, 16:58
Soňa Zakariasová

Rok 1994.

4. január 1994     Stará pošta sa sťahuje do nových priestorov. Na Hlavnej ulici, v tesnom susedstve mestskej radnice, slávnostne odovzdali budovu novej pošty.
Saleziánske sestry sa z bytov na Školskej sťahujú do rodinného domu na Záhradníckej ulici.

Od tohto roku začali v Mliečne na futbalovom štadióne organizovať Dni obce (Falunap), ktoré sa konali v posledný júnový, resp. prvý júlový víkend. Návštevnosť presiahla očakávania, podujatia sa zúčastnilo okolo 6 tisíc návštevníkov. 

V roku 2005 ich prvý raz uskutočnili na školskom dvore a nasledujúci rok sa kvôli veľkej búrke nekonali vôbec. Viac sa neobnovili.

Na mestskom cintoríne pri príležitosti 120. výročia založenia šamorínskeho hasičského zboru postavili na pamiatku zosnulých hasičov pomník sv. Floriána – patróna hasičov.

ulicky27

Pomník sv. Floriána, patróna hasičov, na mestskom cintoríne

Pristúpi sa k záchrane historického židovského cintorína v Mliečne (na ten šamorínsky sa akosi pozabudne), ktorého devastácia začala na konci vojny a pokračovala po nástupe komunistov k moci. 

Od roku 1994 sa výskumu židovstva v Mliečne i Šamoríne začal intenzívne venovať presbyter miestneho evanjelického cirkevného zboru Janko Hevera. Záchrane cintorína venoval všetok svoj voľný čas. Opravil pováľané náhrobky, vyčistil zarastený terén a nanovo vymaľoval texty na macevách. Aby mohol študovať macevy, naučil sa hebrejčinu. Každý hrob katalogizoval a začal pátrať po osudoch rabínov, ktorí tu kedysi pôsobili. Okrem cintorína cintoríny v Mliečne, zdokumentoval aj židovské cintoríny v Šamoríne, Častej, v Dolnom Štále i v Bystrom (na východnom Slovensku).

V spomienkovom parku rockových hviezd na Parkovej ulici odhalili reliéf zakladajúceho člena skupiny Beatles Johna Lennona (1940 – 1980). Autorom pamätného reliéfu je rodák z Viesky (okres Dunajská Streda) Oskár Košecký (1954 – 2007). 

ulicky271

Reliéf Johna Lennona v parku rockových hviezd

Rok 1995

Na Hlavnej ulici, hneď vedľa budovy novej pošty, postavili v polovici 90. rokov polyfunkčný dom s reštauráciou na prízemí. Pomenovali ho Bavaria. Šamorínčania ho s obľubou navštevovali nielen pre výbornú kuchyňu, ale aj vďaka znamenitým hudobníkom, ktorí tu odohrali nezabudnuteľné koncerty. 

Obnovila sa fasáda rímsko-katolíckeho kostola. Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede v rámci reštitúcií odovzdalo rímskokatolíckej cirkvi šámotskú kaplnku, i keď ho pôvodne plánovalo využiť ako lapidárium (priestor na úschovu kamenných pamiatok).

V okolí šámotského kostola sa realizovalo niekoľko archeologických prieskumov. Zistilo sa, že pri kostolíku sa nachádzala stredoveká osada a cintorín. Kostolík je jednou z mála zachovaných pôvodných pamiatok stredovekej sakrálnej architektúry. Nachádza sa na kraji obce, na mieste bývalého majera, asi 3 km severne od Mliečna. Cesta ku kostolíku vedie od Mliečna smerom na sever cez Bučuházu. 

ulicky272

Tehlový kostolík v Šámote zasvätený sv. Margite Antiochijskej, patrónke rodičiek 

Do spomienkového parku na Parkovej ulici pribudol reliéf Jimyho Morrisona (1943 – 1971), textára a speváka skupiny The Doors.

ulicky273

Pamätný reliéf Jimyho Morrisona v parku rockových hviezd. 

V prenajatom štvorizbovom byte na Gazdovskom rade zriadili Suzanne a Csaba Kissovci umeleckú galériu. Pomenovali ju At Home (Domov) Gallery.

Tri izby premenili na výstavnú sieň. Prvý raz v nej inštalovali obrazy brata Tibora a jeho manželky Zsuzsany Károly, ktorí pôsobia v Budapešti. Po rozobratí výstavy ich obrazy sprístupnila reštaurácia Bavaria

 

Nasleduje „Uličkami Šamorína, 28. časť; Deväťdesiate roky - pokračovanie“
 

Copyright © 2024 Šamorínčan