Šamorínčan spúšťa novú rubriku o Šamoríne, pre Šamorínčanov i pre tých, ktorí si toto mesto jednoducho zamilovali. Naše mesto si rozhodne zaslúži oprášiť staré spomienky, príbehy a poodhaliť rúško dávnych čias.
Sme presvedčení, že aj poznávaním sa vytvára vzťah k miestu, kde žijeme. Niektoré veci by mali ostať zachované aj preto, aby pripomínali, že sme tu boli. Niekedy dokonca stačí malý impulz, aby sa vynorili spomienky, ktoré takmer odišli do zabudnutia.
Budeme radi, ak vás naša rubrika osloví, prípadne sa s nami podelíte o svoje poznanie. Uvítame akékoľvek námety a postrehy, ktoré by nás mohli zaujímať. Prihlásime sa vám každú stredu a piatok. Vydajme sa spoločne objavovať a poznávať dávny Šamorín.
Všetky články nájdete v sekcii HISTÓRIA na našej stránke.
Z roku 1809 pochádza najstarší zachovaný hrob na šamorínskom cintoríne, v ktorom je pochovaný Georg Szeletzky.
- Najstaršia pohľadnica Šamorína pochádza z roku 1898. Bola viacokienková, secesná. Zaujímavosťou je pomenovanie mesta Cs(allóközi) Somorja (Žitnoostrovský Šamorín).
- Jednou z najstarších meštianskych škôl na území Uhorska bola meštianska škola založená v roku 1872.
- Najstarší židovský hrob na šamorínskom židovskom cintoríne pochádza z roku 1898 a pochovaný v ňom je Jakob Šlomo Leyer ben Gele (1847 – 1898).
- K najstarším telovýchovným organizáciám v meste patrí telovýchovný športový klub Šamorín (STK) zriadený v roku 1914
- Prvú samoobslužnú predajňu potravín (bola to tiež prvá predajňa Jednoty v Šamoríne) zriadili na začiatku 60. rokov na dolnom konci Gazdovského radu, vedľa známej Meixnerovej krčmy. Miestni jej hovorili öreg Németh üzlet.
- Prvým obchodným domom v Šamoríne bol obchodný dom Jednota na Bratislavskej ulici odovzdaný do užívania v roku 1965.
- Prvé sídlisko v meste, známe ako Sídlisko stred (dnes Veterná) začali budovať v roku 1967. Do užívania ho odovzdali o dva roky neskôr. Boli to prvé výškové budovy v Šamoríne.
- V roku 1968 vybudovali rekreačné stredisko Hrušov, ktoré patrilo k prvým rekreačným strediskám na brehu Dunaja a k najkrajším rekreačným areálom na Slovensku vôbec
- V roku 1978 na Slovensku prvý raz vyhlásili Koňa roka. Titul získala šamorínska kobyla Genuja (Chorog-Granula). V tom istom roku v októbri vyhral 6-ročný ryšiak Lancaster (Silver-La Lezardé) s džokejom Jiřím Kasalom z Plemenárskeho podniku Šamorín Veľkú pardubickú steeplechase.
- Donedávna najstarším „obyvateľom“ Šamorína, ale celého dunajskostredského okresu, bol topoľ čierny na Čilistovskej pred plotom cintorína, ktorého vek sa odhadoval na 200 rokov V roku 1982 ho vyhlásili za chránený strom v 3. stupni ochrany. Dosiahol úctyhodný obvod kmeňa 650 cm, s výškou 25 metrov a priemerom koruny 29 metrov. V júni 2018 zvnútra dutý a prehnitý padol