štvrtok, 26. dec. 2024

Čriepky z histórie mesta: Ochotnícke divadlá a filmári v Šamoríne 12. časť

19.2.2021, 13:52
Soňa Zakariásová

Pokračujeme filmármi v Šamoríne, ktorým sa podarilo vyplniť biele miesto po zaniknutých divadelných súboroch. Od polovice 60. rokov sa nimi doslova roztrhlo vrece a niektoré šamorínske lokality sa stali vyhľadávanými miestami na nakrúcanie filmov. Top trojkou vyhľadávaných filmových miest v Šamoríne bola stará železničná stanica, dunajské zákutia a starobylý stredoveký kostol. O ich obľúbenosti svedčí aj skutočnosť, že sa sem mnohí režiséri radi vracali. A nebolo ich málo.

Natočilo sa tu veľa kultových filmov, ale môžeme sa pochváliť aj tým, že zo Šamorína pochádzalo niekoľko známych hercov či filmových producentov. Aj o nich bude reč. Nedá sa nespomenúť ani reklamné agentúry a tvorcov dokumentárnych filmov, reality show a videoklipov.

Lodenica v Hrušove vo Fontáne pre Zuzanu

Kto by si nepamätal kultovú Fontánu pre Zuzanu režiséra Dušana Rapoša z roku 1985? Nezabudnuteľná motorkárska jazda Roba Grigorova, ktorý hral postavu Vikiho. Záber, keď v starej lodenici v Hrušove zoskočil z motorky, aby dohonil Evu Vejmělkovú (filmovú Zuzanu), bol jedným z posledných filmových záberov, ktoré ešte stihli v starom Hrušove natočiť.

Stredoveký kostol v seriáli Alžbetin dvor

V roku 1986 sa v priestoroch kalvínskeho kostola natáčali jedinečné zábery šesťdielneho televízneho seriálu Alžbetin dvor, ktorý režíroval Andrej Lettrich. Šesťdielna miniséria mapujúca dejiny jedného zemianskeho statku vznikla na motívy románov spisovateľky Hany Zelinovej Alžbetin dvor a Volanie vetra. Na pozadí dobových historických udalostí od napoleonských vojen až po vypuknutie Slovenského národného povstania mapuje osudy niekoľkých generácií zemianskeho rodu Fabiciov. V hlavnej úlohe zahviezdili herecké osobnosti, ako Radek Brzobohatý, Maroš Kramár, Michal Dočolomanský a ďalší známi herci.

divadlá 12 divadlá 12_1

Snímka z filmu Alžbetin dvor natočená v priestoroch kalvínskeho kostola. Na zábere v kostole káže kňaz (v podaní Mariána Sotníka) o zrušení poddanstva

(Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)

Chodník cez Dunaj zatienili novembrové udalosti

Keď sa na konci mája v sedemdesiatom deviatom zrušila na úseku Šamorín – Kvetoslavov osobná vlaková doprava, železničná stanica sa doslova stala magnetom filmárov.

Na šamorínskej vlakovej stanici a blízkych Bodíkoch sa nakrúcalo aj v pamätnom 1989-om roku. Podľa námetu Vladimíra Körnera tu vzniklo niekoľko záberov filmovej drámy Chodník cez Dunaj. Mimoriadne vydarený film v réžii Martina Luthera, v hlavných úlohách s Romanom Luknárom a Adym Haydum (mimochodom, absolventom šamorínskeho gymnázia), sa dostal do kín práve v čase, keď ľudia masovo demonštrovali na námestiach. Zobrazuje udalosti z čias druhej svetovej vojny, príbeh dvoch priateľov, ktorých gestapo obviní zo sabotáže, lebo zdržali nemeckú vojenskú poštovú zásielku. Priatelia si zachraňujú život útekom za hranice, v sebaobrane však zabijú policajta v utajení.

divadlá 12_2 divadlá 12_3

Filmovú drámu Chodník cez Dunaj nakrúcali v Bodíkoch a na vlakovej stanici v Šamoríne (Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)

Aj v roku 1990 sa na železničnú stanicu sťahujú filmári. Tentoraz sa tu natáčal večerníčkový seriál režiséra Ľuba Kocku Čo trápi Tomáša. Konkrétne na stanici sa nakrúcala scéna, keď Malý Tomáš cestujúci na prázdniny k starým rodičom zaspal vo vlaku a snívalo sa mu, že vystúpil na rozprávkovej stanici Tomášovce.

Šamorínčanom sa tak naskytol nezvyčajný pohľad na dámy a pánov v dobových kostýmoch, na starý koč a slona na stanici či černochov odetých v tradičnom oblečení.

divadlá 12_4 divadlá 12_5

divadlá 12_6

Na stanici natáčali večerníčkový seriál Čo trápi Tomáša.

Záber z rozprávkovej stanice menom Tomášovce

(Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)

Nasledujú „Ochotnícke divadlá a filmári v Šamoríne, 13. časť“

Predchádzajúce príspevky nájdete na hlavnej stránke v sekcii História

Copyright © 2024 Šamorínčan