Pokračujeme filmármi v Šamoríne, ktorí akoby vyplnili biele miesto po zaniknutých divadelných súboroch. Od polovice 60. rokov sa nimi doslova roztrhlo vrece a niektoré šamorínske lokality sa stali vyhľadávanými miestami na nakrúcanie filmov. Top trojkou vyhľadávaných filmových miest v Šamoríne bola stará železničná stanica, dunajské zákutia a starobylý stredoveký kostol. O ich obľúbenosti svedčí aj skutočnosť, že sa sem mnohí režiséri radi vracali. A nebolo ich málo.
Natočilo sa tu veľa kultových filmov. A nie je isté, že sa nám podarilo všetky obsiahnuť. Spomeňme mená režisérov, ako Juraj Herz, Elo Haveta, Jozef Medveď, Martin Hollý ml., Leopold Lahola, Vladimír Bahna, Martin Luther, Andrej Lettrich, Stano Párnický, Ľudovít Filan, Pavol Haspra, Dušan Rapoš, Ľubo Kocka, Gejza Dezorz, Ondrej Šulaj, Peter Nikolaev, Jakub Kroner, Rudolf Biermann či Mariana Čengel-Solčanská.
Môžeme sa však pochváliť aj tým, že zo Šamorína pochádzalo niekoľko známych hercov či filmových producentov. Aj o nich budeme rozprávať. A Šamorínu prišli na chuť aj reklamné agentúry a tvorcovia dokumentárnych filmov, reality show a videoklipov.
Predchádzajúce príspevky nájdete na hlavnej stránke v sekcii História.
Krásne zákutia Dunaja prilákali filmárov aj v roku 1969
V roku 1969 sa v Šamoríne natáčalo opäť. Vzniklo tu niekoľko záberov psychologického filmu Čierna minúta režiséra Jozefa Medveďa, na motívy románu Hany Zelinovej - Moja je pomsta. Obraz zlatej mládeže rok po vstupe spriatelených armád zachytáva 16-ročného Šimona, ktorý má problémy s rodičmi, ale súčasne aj s dvomi dievčatami. Oplatí sa ho pozrieť už len kvôli krásnym zákutiam Dunaja.
Poeticky ladený film Čierna minúta zachytáva úžasnú dunajskú scenériu
(Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)
V tom istom roku uviedli do kín uviedli aj ďalší film natáčaný v Hrušove a na brehoch Dunaja. Režisér Juraj Herz nakrútil film Sladké hry minulého leta. Vznikol na motívy Maupassantovej poviedky Muška. Zachytáva život bohémskej skupiny vodákov, z ktorých si jeden člen privedie do partie svoje dievča – Mušku (hrá ju Jana Plichtová). V hlavnej úlohe sa zaskvelo umelecké duo Lasica – Satinský. Romantické zákutia starého Hrušova nahradili francúzsku Seinu, aby tu vznikli najdráždivejšie scény s herečkou Janou Plichtovou. Dráždivé filmové scény spustili vlnu kritiky. Napriek oficiálnej nevôli získal film v nasledujúcom roku na festivale v Monte Carle hlavné ocenenie Grand Prix a Zlatú nymfu. S veľkým úspechom ho dokonca premietali aj v Japonsku.
Film Sladké hry minulého leta nakrúcali aj v malebných zákutiach starého Hrušova
(Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)
Začiatok sedemdesiatych rokov
Šamorín nemal núdzu o filmárov ani na začiatku 70. rokov. V roku 1972 si vybrali za miesto nakrúcania časť zvanú Tri hrušky a kostol reformovanej cirkvi. Vznikli tu snímky lyricko-poetického filmu režiséra Ela Havetu Ľalie poľné s hviezdnym obsadením. V hlavných úlohách sa zaskveli herecké legendy, ako Ivan Krivosudský, Ľudovít Kroner či Ján Melkovič. Svetovú premiéru mali na prestížnom Festivale Lumiére vo francúzskom Lyone.
Filmová mozaika o vojnových vyslúžilcoch vracajúcich sa z frontu prvej svetovej vojny a prežívajúcich zo dňa na deň bola inšpirovaná novelou Vincenta Šikulu Nebýva na každom vŕšku hostinec.
Lyricko-poetický film Ľalie poľné režiséra Ela Havetu sa nakrúcal aj v Šamoríne
(Zdroj: © Slovenský filmový ústav – Fotoarchív)
Nasledujú „Ochotnícke divadlá a filmári v Šamoríne, 11. časť“
Predchádzajúce príspevky nájdete na hlavnej stránke v sekcii História.