Ešte pred niekoľkými rokmi počas leta nezaháľali ani rôzne amatérske záujmové kluby. Mestský modelársky klub (MMK) zorganizoval už niekoľko letových dní s ukážkami pilotáže elektroletov. Podujatia navštívili aj hostia z družobného klubu v Mosonmagyaróvári, ale aj modelári z Bratislavy, Nitry či Galanty.
V lete 2013 sa po 30 rokoch podarilo usporiadať prvú súťaž modelov plachetníc na jazere v Mliečne. Okrem domácich súťažili aj modelári z Bratislavy, Galanty, Záhoria a Moravy.
Leto je mimoriadne naklonené aj športovým aktivitám
Od roku 2013 sa 8. mája koná každoročný beh známy ako Pomlé Run. Jeho zakladateľom a hlavným organizátorom je Šamorínčan Ing. Štefan Czucz. Podujatie dostalo názov podľa lesoparku v Pomle a je určené pre bežcov všetkých vekových kategórií. Má aj charitatívny rozmer. Výťažok zo štartovného každý rok putuje do rôznych sociálnych zariadení s cieľom skvalitniť ich podmienky.
V tomto roku sa uskutočnil už 8. ročník bežeckého podujatia Pomlé Run. Z dôvodu protipandemických opatrení bol však výnimočný. Uskutočnil sa virtuálne, on-line formou (Zdroj: https://sk-sk.facebook.com/pomlerun)
Športový život v meste je natoľko intenzívny, že by si zaslúžil osobitnú publikáciu venovanú šamorínskemu športu, ktorému právom prislúcha prívlastok vrcholový. Pripomeňme si najvýznamnejších šamorínskych športovcov, ktorí nás dokonca reprezentovali na Letných olympijských hrách.
Rok1980. Na XXII. letných olympijských hrách v Moskve, ktoré sa konali od 19. júla do 3. augusta, sa zúčastnili aj dvaja šamorínski vodáci, odchovanci trénera Istvána Székelya, Helena Vašáková a Felix Masár, ktorý sa v kajaku jednotlivcov na 1000 metrov umiestnil na šiestom mieste.
Boli to kontroverzné hry poznačené masívnym bojkotom zo strany USA a ich politických spojencov. Olympiády v Moskve sa zúčastnilo len 80 národných olympijských výborov, doteraz najmenej od Melbourne 1956.
Rok 1996. Júl až august. Šamorínsky kanoista Csaba Orosz (1971) a zápasník Milan Mazáč (1968) reprezentovali Slovensko na Letných OH v Atlante. Csaba Orosz spolu s Petrom Pálešom v K2 na tisíc metrov obsadil 7. miesto a na trati 500 metrov sa umiestnili na 8. mieste.
Rok 2000. Na Letných olympijských hrách v austrálskom Sydney reprezentoval Slovensko kanoista Csaba Orosz. Na hrách sa zúčastnil aj zápasník Milan Mazáč. Nepodarilo sa mu však upraviť váhu na požadovanú hmotnosť (chýbali mu 2 kilá), preto ho z hier vylúčili.
Rok 2012. Šamorínsky paralympionik Jakub Nagy odlieta do Londýna na Letné paralympijské hry. Súťaží v kategórii jednotlivcov v disciplíne boccia. Našu krajinu reprezentuje aj o štyri roky neskôr na Letných paralympijských hrách v brazílskom Riu.
Jakub Nagy, mladý talentovaný hráč v disciplíne boccia sa zúčastnil už dvoch paralympiád (Zdroj: paralympic.sk)
Rok 2016. 20. august. Filmové plátno starého kina ožilo, keď priatelia a fanúšikovia Tibora Linku sledovali v brazílskom Rio de Janeiro jeho boj o olympijskú medailu. Ovácie, aké v to horúce popoludnie zažilo šamorínske kino, si nepamätajú ani pamätníci. Tibor Linka získal v štvorkajaku striebornú medailu a kanoista Vincent Farkas sa umiestnil na 10. mieste.
Staré kino oprášilo slávu zašlých čias veľkým burácaním. Radosť z olympijského striebra bola obrovská (Zdroj: samorin.sk)
Naši strieborní kajakári, zľava Tibor Linka, Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr
Takto pompézne privítali Šamorínčania návrat olympionikov z Ria. Zľava reprezentačný tréner Marián Tesárik, Vincent Farkas, Tibor Linka, tréner Gejza Vass, paralymionik Jakub Nagy so svojím asistentom a bývalý olympionik, súčasný primátor Csaba Orosz (Zdroj: samorin.sk)
Rok 2021. Do japonského Tokia cestoval ako náhradník Csaba Zalka, najväčší talent slovenskej kanoistiky v kategórii juniorov. Je osemnásobným majstrom Slovenska, vyhral Slovenský pohár.
Nasledujú „Letá v starom Šamoríne, 9. časť“