piatok, 3. jan. 2025

Čriepky z histórie mesta: Dokumentárne filmy zo Šamorína a okolia

17.3.2021, 14:46
Soňa Zakariásová

Pri predstave starého Šamorína by sa nám vybavili čarokrásne dunajské zákutia, starobylý stredoveký kostol, legendárne konské dostihy či zmrzlinári. Zrejme takto sa nechali inšpirovať aj tvorcovia dokumentárnych filmov o Šamoríne.

Predchádzajúce príspevky nájdete na hlavnej stránke v sekcii História.

Legendárne šamorínske dostihy

Na konci 70. rokov vznikol dokument s výstižným názvom Kto zvíťazí nabudúce? Tvorcovia ho venovali trénerovi dostihových koní Harymu Petrlíkovi, ktorý trénoval aj slávneho víťaza Veľkej pardubickej, ryšiaka Lancastra.

6-ročný ryšiak Lancaster (Silver-La Lezardé) s džokejom Jiřím Kasalom z Plemenárskeho podniku Šamorín vyhral v roku 1978 Veľkú pardubickú steeplechase. Stal sa 11. držiteľom americkej „trojkoruny“. Lancastra, ktorý sa stal dostihovou legendou, prezývali aj Šamorínskym veličenstvom. Do Šamorína prešiel z dostihového závodiska Praha – Velká Chuchle. Zverili ho legendárnemu trénerovi Harrymu Petrlíkovi staršiemu, najlepšiemu trénerovi v histórii turfu na Slovensku. Pre stajňu Plemenárskeho podniku Šamorín predstavoval jasnú jednotku a istú nádej na Veľkú pardubickú. Až do svojho zranenia štartoval celkom dvadsaťdvakrát a podarilo sa mu získať desať víťazstiev. Najcennejším bolo víťazstvo vo Veľkej pardubickej. Okrem prvého miesta získal v týchto dostihoch raz druhé a raz tretie miesto. Vo Veľkej pardubickej štartoval celkom štyrikrát. Ďalšími cennými úspechmi bolo dvojnásobné víťazstvo v Steeplechase mesta Pardubice (dnes Úvodné cross country), vo Veľkej steeplechase v Lysej nad Labem a v tradičnej Veľkej starohájskej steeplechase v Bratislave.

V roku 1977 dosiahol Lancaster päť víťazstiev v sedle so Štefanom Vokalíkom a Rolandom Petrlíkom (trénerovým synom). Rok 1978 znamenal pre šesťročného Lancastra veľkú príležitosť. Prvý raz štartoval v najťažších svetových dostihoch. V sedle s novým jazdcom Jiřím Kasalom zvládol nezabudnuteľný duel a stal sa jasným favoritom. Spojenie trojice Petrlík-Lancaster-Kasal malo predstavovať záruku istého víťazstva. Takisto aj Jiří Kasal patril medzi československú jazdeckú špičku. V  roku 1981, keď Lancaster vyrazil na trať ako jeden z istých favoritov, nasledovalo kruté prebudenie z  dostihového sna. Jiřího Kasala, ktorý sa v tom čase po ťažkom úraze zotavoval v nemocnici, vystriedal iný jazdec, Jiří Hurt. Mimoriadne náročná Veľká pardubická ukázala aj svoju odvrátenú tvár – smrteľné nehody dostihových koní či jazdcov. Tentoraz sa do čiernej kroniky Veľkej pardubickej zapísal Lancaster. Pri preskakovaní prúteného plota s prekážkou utrpel na pravej prednej nohe zlomeninu sponkového kĺbu. Posledné okamihy svojho života strávil v stoji pod cieľovou vežou, na mieste, kde kedysi s Jiřím Kasalom slávne triumfoval.

Skon tohto jasného víťaza zasiahol mnohých. Najviac riaditeľa Plemenárskeho podniku pána Košťála, ktorý sa nedokázal s odchodom svojho favorita vyrovnať. Strata dostihovej legendy sa podpísala na jeho zdraví a o necelé tri roky ho nasledoval aj on. Na počesť legendárneho šampióna pomenovali víno dorábané v šamorínskych vinárskych závodoch. Nazvali ho „šamorínsky Šampión“. Legendu pripomína aj pomenovanie hostinca Derby na Školskej ulici a kaviareň Lancaster na Hlavnej.

dokumenty sam1

Etiketa vína Šamorínsky šampión dorábaného v šamorínskom vinárskom závode

dokumenty sam2

Víťazné duo po Veľkej pardubickej - Lancaster s jazdcom Jiřím Kasalom, 1978

V 80. rokoch vznikol Dunasaurus a niekoľko ďalších dunajských dokumentov

Výstavba Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros inšpirovala maďarského dokumentaristu Ádáma Csillaga, ktorý tu nakrútil niekoľko dokumentárnych filmov. V rokoch 1984 až 1988 vznikol 2-dielny dokument Dunaszaurusz. Tvorca použil asociáciu s dinosaurom, aby poukázal na monumentálny projekt zasahujúci do prírodného prostredia.

Na začiatku 90. rokov v natáčaní pokračoval 2-dielnym dokumentom Dunatorzó, v ktorom mapoval vývin regulácie Dunaja. Dokument odvysielala maďarská televízia. Priniesol aj zábery z čilistovskej demonštrácie Euroreťaz, na ktorej sa objavilo mnoho známych šamorínskych aktivistov.

Posledným dunajským dokumentom bolo Rekviem za modrý Dunaj (Rekviem a Kék Dunáért) z roku 1992.

dokumenty sam3

Zábery z čilistovskej demonštrácie Euroreťaz (Zdroj: somorjai lakosok régi képei)

Zlatá záhrada

V roku 1992 sa na Žitnom ostrove natáčal dokumentárny film Zlatá záhrada (Aranykert) o zvykoch a tradíciách na Žitnom ostrove. Vo filme predstavili aj tanečno-folklórny súbor Csalló, ktorý dostal svoje pomenovanie podľa riečky Csalló.

dokumenty sam4

Tanečno-folklórny súbor Csalló sa predstavil aj v dokumente Zlatá záhrada (Zdroj: Inštitút Fórum pre výskum národnostných menšín, Bibliotheca Hungarica Šamorín)

Cyklopotulky po Šamoríne

Do hľadáčika cyklopotuliek dvojice českých cyklistov Stana Bartúška a Evy Brodnianskej sa v lete 2017 dostal aj Šamorín. Vybrali si ho pre najdlhšiu cyklistickú cestu, ktorá vedie po dunajskej hrádzi. Ich sprievodcom bol Šamorínčan Róbert Keresztes.

V cestovateľskom dokumente Cyklopotulky po Šamoríne, ktorý v premiére odvysielala RTVS 2, sa predstavili viacerí Šamorínčania, ako paralympionik Jakub Nagy či naši vodáci. Cestovatelia si nenechali ujsť ani legendárnu zmrzlinu, navštívili Vlastivedný dom, kde im predviedli ukážku ryžovania zlata, Vinárstvo Bartal a olympijské športové centrum x-bionic sphere.

dokumenty sam5

V lete 2017 tu vznikol dokument dvojice českých cyklistov Stana Bartúška a Evy Brodnianskej (Zdroj: archív RTVS)

Božie domy v Vandalom odštartovali práve v Šamoríne

Kto z nás by si nepamätal turisticko-cestovateľský dokument venovaný najvýznamnejším sakrálnym pamiatkam, ktorý v máji 2019 spustila RTVS? Prvá časť 12-dielnej série Božích domov s Vandalom odštartovala práve v Šamoríne, presnejšie v stredovekom kostole z 13. storočia.

Pišta Vandal, alias Štefan Chrappa, cestuje po Slovensku na svojej veľkej motorke v typickom motorkárskom outfite, pričom mu na jeho zastávkach robia spoločnosť odborníci na sakrálnu architektúru.

Séria turisticko-cestovateľských dokumentov je zostavená v historickej chronológii, aby predstavila najvýznamnejšie sakrálne pamiatky. Pre šamorínsky stredoveký kostolík je veľkým zadosťučinením, že sériu reportáží začal Pišta Vandal, alias Štefan Chrappa, začal práve tu.

dokumenty sam6

Biely kostol s kohútom na veži je neprehliadnuteľný. Práve tu vznikla 1. časť Božích domov (Zdroj: archív RTVS)

dokumenty sam7

Známy moderátor Pišta Vandal, alias Štefan Chrappa (Zdroj: archív RTVS)

Nasleduje záverečná časť „Šamorín – Čilistov v hľadáčiku reality show“

Copyright © 2025 Šamorínčan