streda, 27. nov. 2024

Tamás Jávorka: Mám rád jednoduché a moderné línie

21.7.2020, 19:14
Galina Sándorová

Šamorín je plný zaujímavých a inšpirujúcich ľudí. V duchu nášho hesla „Baví nás tu žiť“ sme sa rozhodli týchto ľudí osloviť a priniesť  Vám rozhovory s nimi na našich stránkach. Budeme radi, ak vás ich príbehy zabavia, prípadne v niečom inšpirujú. Všetky rozhovory nájdete na hornej lište našej stránky, kde je vytvorená rubrika ROZHOVORY a môžete sa k nim hocikedy vrátiť.

„Aj ja s nevôľou sledujem nadmernú zástavbu v okolitých dedinách, keďže väčšinou ide len o developerské akcie, ktoré sa priživujú na infraštruktúre z minulého storočia. Hamuliakovská cesta vyzerala rovnako už v čase môjho detstva, no dnes je na ňu napojených päťkrát viac obyvateľov a mnohé nové investície. Som rád, že Šamorín je z tohto hľadiska výnimkou, keďže samospráva nepodporuje nadmerné rozširovanie mesta,“ hovorí architekt Tamás Jávorka, ktorý je toto volebné obdobie opäť poslancom mestského zastupiteľstva.

Prvý architekt v rodine

Tamás už ako dieťa rád kreslil, chodil na hodiny kreslenia a letá trávil vo výtvarných táboroch. „Pamätám si ťažký rozhovor s rodičmi, najmä otec nesúhlasil s tým, aby som sa vydal umeleckým smerom. Chcel, aby som si vybral povolanie, ktoré ma uživí,“ spomína Tamás Jávorka, ktorého na prvý pokus prijali na Slovenskú vysokú školu technickú v Bratislave na odbor architektúra. Napokon sa ukázalo, že to nebola zlá voľba. „Architekt musí mať okrem kreatívnosti aj trpezlivosť, keďže na jednotlivých projektoch sa pracuje niekoľko rokov. Ďalej musí mať komunikačné zručnosti, aby sa dokázal dohodnúť s objednávateľom a ja rád hrám hru ustúp – trvaj na svojom. Človek musí vedieť, kde môže dať za pravdu staviteľovi a kde musí trvať na architektonických zásadách,“ vysvetľuje Jávorka, ktorý po skončení štúdia nastúpil v roku 1986 do Štátneho projektového ústavu obchodu v Bratislave. „Pracoval som v Starom meste v originálnom prostredí podkrovia pamiatkovej stavby s vynikajúcimi kolegami, od ktorých som sa naučil veľa nielen praktických vecí. Rok som sedel v jednej kancelárii s Ivanom Matušíkom, ktorý je dnes v slovenskej architektúre pojmom,“ spomína na svoje začiatky v štátnom podniku, z ktorého po revolúcii s ďalšími tromi kolegami odišiel, aby si otvorili vlastnú kanceláriu na Žilinskej ulici v Bratislave.

Z mazutovej kotolne architektonická kancelária

Po piatich rokoch sa vrátil do Šamorína, kde si po čase založil spoločnú kanceláriu s Ľubomírom Bobekom, s ktorou sa pred dvadsiatimi rokmi nasťahovali do svojho sídla na Bratislavskej ceste. „Šiel som po ulici a zaujala ma bývalá mazutová kotolňa, keďže bola na skvelom mieste. Po jej premeraní som zistil, že by sa dala krásne a efektívne prestavať na dvojposchodovú budovu. O kotolňu prejavila záujem aj zámočnícka dielňa, no myslím si, že aj obyvateľom okolitých bytoviek odľahlo, že sme v dražbe boli napokon úspešní my,“ smeje sa Tamás Jávorka, ktorý má dnes vo svojej kancelárii osem zamestnancov. „Som hrdý na to, že kolegovia sa v kancelárii cítia dobre a sme dobrý kolektív. Mnohí tu odpracujú aj desať rokov, nedávno jeden kolega odišiel po devätnástich rokoch, lebo už potreboval zmenu,“ vraví šéf kancelárie, ktorej dielo bolo nominované na ocenenie v prvom ročníku architektonickej súťaže CE.ZA.AR. Išlo o štyri obytné domy na Rybárskej ulici. „Po období výstavby šedých panelákov sme v roku 1995 postavili štyri farebné obytné domy, z ktorých bol každý iný, čo si v branži každý všimol. Nedávno sa pri nich postavil aj piaty obytný dom, čo ma osobne neteší, keďže voľné priestranstvo bolo súčasťou nášho architektonického riešenia. Mesto však potrebovalo peniaze a pozemok predalo,“ konštatuje Jávorka.

Stavba roka 2015 v Šamoríne

Architektonická kancelária ABJ projektuje rodinné domy len výnimočne, sústreďuje sa najmä na bytové domy, administratívne budovy a priemyselné stavby. To, že sa jej darí vytvárať architektonicky hodnotné riešenia, dokazujú aj tri ocenenia zo súťaže Stavba roka. Odborná porota ocenila jej obytný súbor Parkville na bratislavskej Kolibe, administratívnu budovu firmy Viessmann v Bratislave a priemyselný areál Mevis, ktorý je na Seneckej ulici v Šamoríne. „Dnes chce každý stavať čo najskôr, čo najefektívnejšie a čo najlacnejšie, čo je prirodzené. Mám rád jednoduché a moderné línie a snažím sa používať čo najmenej materiálov. Súhlasím s názorom, že to, čo je dobré a slúži svojmu účelu, sa stáva pekným. Na budove by nemalo byť nič zbytočné. Architektúra je kreatívna práca, na začiatku ktorej je myšlienka. Mám radosť z každej skice, na ktorej sa mi podarí zachytiť jedinečnú ideu. Prirodzene, rovnakú radosť mám aj z výsledku nášho neraz mnohoročného úsilia,“ hovorí šamorínsky architekt.

Stavebný zákon platí od roku 1975

Tamás Jávorka bol poslancom mestského zastupiteľstva v Šamoríne v rokoch 1990 – 1998, no potom sa sústredil na iné aktivity. Pred ostatnými komunálnymi voľbami mu Csaba Orosz ponúkol miesto na kandidátke SMK ako nezávislému kandidátovi. „Vždy ma bytostne zaujímalo, akým smerom sa uberá naše mesto, vážil som si dôveru budúceho primátora, preto som ponuku prijal. Teraz pracujeme na zmene územného plánu. Tretia zmena územného plánu bola síce schválená v roku 2017, no ostatné roky ukázali, že v ňom zostali parametre, ktoré nedávajú mestu dostatok nástrojov na adekvátnu reguláciu developerských zámerov. Je prirodzené, že staviteľ chce zastavať čo najväčšiu plochu a postaviť čo najvyššiu budovu, no na druhej strane sú záujmy mesta a jeho obyvateľov, preto potrebujeme sprísniť koeficienty zastavanosti či dovolenej výšky budov,“ vysvetľuje Tamás Jávorka a dodáva, že územný plán je jediný nástroj na reguláciu alebo odmietnutie plánovaných stavieb, ktoré sa do danej lokality nehodia. „Slovensko potrebuje pridať v mnohých oblastiach, a to nielen v zdravotníctve či súdnictve, ale aj v architektúre a urbanistike. V meste sa snažím presadiť filozofiu, aby sa staviteľ podieľal aj na skvalitnení infraštruktúry okolo svojej novostavby. Ako príklad uvediem Kaufland, ktorý sa bude čoskoro rozširovať. Samospráva dosiahla, že obchodný reťazec v rámci prác postaví aj chodník od autobusovej stanice smerom k predajni, aby ľudia nemuseli chodiť po blate či prachu,“ ozrejmuje svoj postoj Jávorka.

Jeho srdcovkou sú cyklochodníky

Takmer všetky mestá na svete dnes trápi nadmerná automobilová doprava a výnimkou nie je ani Šamorín. „Do práce a všade, kde je to možné, chodím na bicykli. Čerstvý vzduch mi prospieva, prepravovať sa na bicykli je zdravšie a príjemnejšie, navyše človek stretne mnoho známych, s ktorými môže prehodiť pár slov,“ hovorí Jávorka o výhodách bicykla a pokračuje: „Pravda, mohli by sme jazdiť ako naši starí otcovia po okrajoch ciest, no cyklochodníky sú bezpečnejšie. Ak sa mestu podarí vybudovať aspoň minimálnu infraštruktúru, tak na bicykel vysadnú aj mamičky s deťmi či seniori. Zrodila sa štúdia o budúcnosti cyklodopravy v Šamoríne, ktorá sa takisto zapracuje do nového územného plánu, aby sa pri investíciách vopred rátalo s priestorom pre cyklochodník. Na projekte cyklochodníka Négyeseki – Pomlé – smer Kvetoslavov mesto už roky pracuje, dnes je už vydané stavebné povolenie a získali sme aj dotáciu od ministerstva dopravy, preto verím, že situácia cyklistov sa v meste čoskoro zlepší,“ hovorí 57-ročný poslanec, ktorý sa okrem cyklistiky snaží udržať v kondícii aj plávaním. „Donedávna som behal, vlani som absolvoval aj Pomlé run, no dnes uprednostňujem plávanie, ktoré je predsa len šetrnejšie. Vyše desať rokov hrávam aj tenis, no, žiaľ, nedarí sa mi tak, ako by som si prial. Budem veľmi šťastný, až budem mať ľahký a elegantný forehand,“ hovorí na záver so smiechom o svojej športovej méte úspešný architekt.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan