Ha a Tisztelt Olvasó régóta követi a felvidék.ma portált, akkor talán emlékszik rá, hogy 2015-ben foglalkoztunk először a sámoti templommal, akkor egy művészeti projekt kapcsán. Azóta arról is írtunk , hogy el kellett távolítani a templom életveszélyessé vált tornyát, majd pedig a Via Nova Somorja tagjai és önkéntesei kezdték el kitakarítani a templom környékét, melyek után 2016-ban megkezdődhetett a templom külső állagmegóvása. Erről portálunk szintén részletesen beszámolt.
Most újfent Myjavec Pált, a Somorjai Katolikus Egyházközség plébánosát kérdeztük az Árpád-kori műemlék állapotáról.
Mint látható, megtörtént a templom külső felújítása. Milyen munkákat végeztek el, ki felügyelte azokat és milyen források álltak rendelkezésre?
Megpályáztunk egy, a Szlovák Gázszolgáltató (SPP) által meghirdetett pályázatot, ahol 20 000 eurót kaptunk erre a célra. A templom hajójának külső vakolása, szakmai felújítása történt meg, Peter Krivda restaurátori felügyelete alatt. A felújítást Mgr. Elena Sabadošová és a Kerületi Műemlékvédelmi Hivatal ajánlása alapján végezték el. A templomot reneszánsz formában újítjuk fel, ezt ajánlották a szakemberek, mivel a templom e korabeli állapotának visszaállítása egy picit jobban kihozza az épület formáját.
Mi a következő lépés? Milyen munkákat terveznek a közeljövőben?
A közeljövőben még a szentély külső vakolása vár ránk, ha sikerül pénzt szerezni, valamint a belső falak restaurátori feltárása, a régészeti ásatások és így tovább. Továbbá a villanyt szeretnénk kivezetni a templom területére, melyben valószínűleg a város vezetése segít majd.
Mely munkákat végeztek el az elmúlt években és milyen értékben?
2015-ben el kellett távolítani a veszélyessé vált tornyot, melyet végül nem építtettünk vissza, hiszen a restaurátori feltárás során kiderült, hogy az alig 35 éves volt, magát a tornyot pedig csak kb. 150 éve építették a templomhoz. Elvégeztük a tető cseréjét a hajó és a szentély felett (erről szintén írtunk), kicseréltük az ereszeket a vízelvezetőkkel, felfalaztuk a megsérült homlokzatot, és egy kőkeresztet helyeztünk el a csúcsán. A templom területét pedig önkéntesek takarították ki több alkalommal. Lassan, de biztosan haladunk a célunk felé, a templom állagát megőrző munkálatok befejeződtek, így reméljük, hogy ez az értékes, Árpád-kori műemlék már megmarad az utókor számára.