2025. jan. 11., szombat
vysvetenie

Sárosfán őrzik Bittó István emlékét

2018.4.20. 05:04
felvidek.ma

Az 1848/49-es szabadságharc 170. évfordulója emlékére szervezett megemlékezés keretében avatták fel sárosfalvi és nádasdi Bittó István szobrát a csallóközi Sárosfán, melyet a község a testvértelepülésétől, Tarany községtől kapott.

Ez a kis falu hű a múlthoz és a hősökhöz. Földváry Terézia a falu polgármestereként és a helyi Csemadok alapszervezet elnökeként 2006 óta óriási lendülettel dolgozik a faluért, s nagy hangsúlyt fektet a Bittó-hagyaték méltó kezelésére.

„A magyarság nem felejt. Számunkra fontos, hogy híres elődeink ne tűnjenek el a múlt ködében. Bittó István miniszterelnök politikai, szellemi testamentuma velünk él, vezércsillaga még ma is ragyog Sárosfa és a magyarság egén“ – mondta Töreki István, Tarany község polgármestere ünnepi beszédében, mely után Földváry Teréziával közösen leplezték le Faragó Tibor csurgói amatőr fafaragó  Bittó Istvánról készített egészalakos szobrát, melyet ezután Jankó Gábor plébános szentelt fel.

Portálunk Töreki Istvánnal és Földváry Teréziával beszélgetett Bittó István hagyatékáról.

„A testvértelepülési együttműködés tíz éve kezdődött, akkor jártunk itt először. Kapcsolatunk azóta is kiváló, hiszen évente négyszer-ötször is ellátogatunk ide, illetve a sárosfaiak is jönnek hozzánk. Minden, ami az 1848/49-es szabadságharccal összefügg, érint minden magyart, mivel közös a múltunk, közös a jelenünk és közös a jövőnk is itt Európában. Így Bittó István hozzánk is tartozik, hiszen amikor bujdosnia kellett, otthonra lelt Magyarországon, nem is olyan messze tőlünk. A szoborállítás ötlete pedig úgy merült fel, hogy négy éve, amikor emléktáblát avattunk ugyanitt, szóba került, hogy jó lenne egy szobrot is készíteni,  tavaly pedig megbeszéltünk a polgármester asszonnyal, hogy Tarany község megajándékozza Sárosfát egy alkotással. Ezt az alkotást, Bittó István miniszterelnök szobrát avattuk fel most, melyet Faragó Tibor faszobrász készített“ – nyilatkozta Töreki István.

„Tarany szeretett volna már régen egy testvértelepülést a Felvidéken, s egy ismerős hölgy, aki Taranyba ment férjhez, a húga pedig ide jött férjhez Sárosfára, felkeresett, s így indult el a kapcsolat a két település között, mely az első évben mindenfajta szerződési alapot nélkülözött, de már ekkor is több alkalommal találkozott a községek lakossága. Aztán 2008-ban megköttetett a testvértelepülési szerződés, s ennek apropóján Tarany község egy emléktáblát adományozott a falunak, melynek hasonmása náluk is megtalálható“ – nyilatkozta Földváry Terézia a Felvidek.ma-nak.

Átvett cikk, teljes cikk itt.

Copyright © 2025 Somorjai