Közel három évtizede, hogy megmozdult a nép Pozsony utcáin. Elkezdődött valami, olyan dolog, mely akkor reményt adott fiatalnak idősebbnek egyaránt.
Már - már történelemmé lett 1989 novembere, közel három évtizede magunk mögött hagytuk a szocializmust. Mennyire él a bársonyos forradalom emléke bennünk? Van e ma az emberekben annyi forradalmi szellem mint anno.
1989 novembere egybeforrt a szabadság iránti vággyal, szabadságot akartunk, demokráciát. Tudtunk e élni a kivívott szabadsággal, akartunk e mindig élni a kivívott szabadsággal? Elfogadjuk e jogaink és szabadságunk korlátozását? Fontos kérdések ezek 2020-ban, a választ tudjuk a feltett kérdésekre? A választ ki merjük mondani a feltett kérdésekre? Vagy némán sok esetben alibistán elfogadjuk a ránk mért dolgokat. Mennyire lett megosztott harminc év alatt a társadalom, mennyire lett megosztott a szlovákiai magyarság, mennyire fogyatkozott meg a szlovákiai magyarság az elmúlt 30 év alatt??
Komoly kérdések ezek, melyek válaszért kiáltanak, a válasz késik, az ember sokszor néma marad. Miért? Félelemből, megfélemlítésből, kényelemből?? A választ mindenki csak maga tudhatja.
Az évforduló kitűnő alkalmat nyújt arra, hogy elgondolkodjuk, mérlegeljünk, feltegyük és megválaszoljuk a fent feltett kérdéseket, összegezzünk honnan indultunk és hová jutottunk?
November 17-e állami ünnep, a szabadságért és a demokráciáért folytatott harc emléknapja. Sanda gyanúm, hogy mára ellaposodott, elkényelmesedett ember egyszerű pihenőnapnak tekinti, amikor még belehúzhat az elmaradt őszi munkákba, vagy csak lustán olvasgathat a szobája melegében.
Mostanság más egyebet aligha csinálhat, kijárási korlátozás, étterem, boltzár.
Azok a napok, a bársonyos forradalom időszaka reményt, hitet adott. Hová lett az erő, az összefogás belőlünk szlovákiai magyarokból? Fogyunk, reményvesztetté váltunk. Tehetünk ellene? Tehetünk, együttes erő összefogás kell hozzá.