2024. dec. 26., csütörtök
Očkovanie proti Covid-19: otázky a odpovede

Očkovanie proti Covid-19: otázky a odpovede

2021.3.1. 14:30
TTSK

Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky ohľadom očkovania.

Očkovanie je bezplatnou, bezpečnou a zároveň najspoľahlivejšou formou prevencie pred infekciou a vážnym priebehom tohto ochorenia. Chránite ním nielen seba, svojich blízkych, ale aj ostatných ľudí. Zaočkovaním zabránite šíreniu nákazy v populácii a otvoríte cestu životu bez obmedzení. Na to, aby sme dosiahli kolektívnu imunitu a COVID-19 porazili, potrebujeme preočkovať približne 70 percent populácie – teda viac ako tri milióny ľudí.

Sú dostupné vakcíny proti Covid-19 bezpečné?

Aktuálne sa na Slovensku očkuje vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Tieto vakcíny neobsahuje samotný nový koronavírus a nemôže spôsobiť ochorenie na COVID-19. Naopak, jej cieľom je vyvolať imunitnú odpoveď v tele. Všetky vakcíny prešli viacfázovým klinickým testovaním na minimálne 30 000 ľuďoch v rôznych krajinách a následným prísnym posúdením Európskou liekovou agentúrou.

Sú tieto vakcíny účinné aj voči mutáciám?

Áno, doterajšie informácie nasvedčujú, že dostupné vakcíny sú účinné aj voči novým mutáciám vírusu. To znamená, že bránia ťažkému priebehu ochorenia, ktorý často končí smrťou pacienta.

Neboli vakcíny vytvorené za príliš krátku dobu?

Mimoriadne rýchly vývoj vakcíny umožnili vedecké poznatky získané za dlhé roky výskumu. Použité boli predovšetkým skúsenosti s evolučne príbuznými vírusmi spôsobujúcimi infekčné ochorenia MERS a SARS. S ohľadom na vývoj celosvetovej situácie súvisiacej so šírením koronavírusu sa vývoj vakcíny proti Covid-19 sa stal absolútnou prioritou farmaceutických firiem a vedcov, ktorí spojili sily naprieč hranicami.

Kedy začne očkovanie pôsobiť?

Človek sa stáva imúnnejší voči COVID-19 približne po 10-14 dňoch od podania druhej dávky vakcíny. Je preto dôležité sa naďalej chrániť a dodržiavať odporúčané opatrenia R – O – R (rúško – odstup – ruky). Aj po prvej podanej dávke očkovania je totiž možné sa nakaziť ochorením COVID-19. Na získanie vysokej imunity je potrebný vpich oboch dávok, celý proces tak trvá približne šesť týždňov. Zodpovedné správanie však musí pokračovať až do získania takzvanej kolektívnej imunity.

Ako prebieha samotné očkovanie?

Samotnému očkovaniu predchádza registrácia a konzultácia s lekárom. Schválené vakcíny pre očkovanie na Slovensku sa aplikujú injekciou do paže. Samotné očkovanie trvá približne 20 minút. Po vpichnutí očkovacej látky je potrebné zotrvať v určenom priestore 15 minút na pozorovaní.

Aké sú nežiadúce účinky?

Bezpečnosť každej vakcíny bola testovaná na desiatkach tisícoch ľudí po celom svete. Podľa dostupných dát neboli v spojitosti s podaním látky zaznamenané žiadne úmrtia, či dlhodobé nežiaduce účinky. Tak ako každý iný liek, aj vakcína má vedľajšie účinky, ktoré sa ale neprejavia u všetkých. Medzi najčastejšími krátkodobými účinkami sa vyskytli bolestivosť v mieste vpichu, zvýšená teplota až horúčka, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, slabosť a iné. Do niekoľkých dní od podania vakcíny však tieto reakcie ustupujú.

Kde sa môžem zaočkovať?

V súčasnosti prebieha očkovanie v piatich ústavných zdravotníckych zariadeniach na území Trnavského kraja – v dunajskostredskej, galantskej, piešťanskej, skalickej a trnavskej nemocnici. V budúcnosti sa ráta so spoluprácou s ambulanciami všeobecných lekárov. Mobilné očkovacie tímy budú poskytovať svoje služby pre klientov pobytových zariadení sociálnych služieb. Čoskoro sa vytvoria veľkokapacitní očkovacie miesta v krajských mestách a pre obyvateľov župy nad 55 rokov veku by táto možnosť čoskoro mala pribudnúť aj vo vybraných poliklinikách.

Na ako dlho zabezpečí očkovanie imunitu?

Vzhľadom na to, že prví ľudia dostali druhú dávku len pred niekoľkými mesiacmi, zatiaľ nie je dostupný dostatok dát o dĺžke účinnosti. Ako dlho imunita trvá a či bude potrebné opakované preočkovanie napovie až ďalší výskum, ktorý práve prebieha. Z toho, čo doposiaľ vieme, v závislosti od veku a ďalších faktorov trvá imunita vo forme špecifických protilátok niekoľko mesiacov. Druhá časť imunitnej odpovede, bunková imunita však zrejme pretrváva dlhšiu dobu.

Kto a kedy sa môže zaočkovať?

Vakcíny sú určené pre dospelých a mladistvých od 16 rokov. Na Slovensku je nimi odporúčané očkovať od 18 rokov.  Očkovanie na Slovensku prebieha v 11. fázach podľa Národnej stratégie pre očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Ak patríte do aktuálne prebiehajúcej fázy alebo niektorej z predchádzajúcich fáz očkovania, môžete požiadať o očkovanie prostredníctvom registračného formulára na webstránke korona.gov.sk. Termín na podanie druhej dávky vakcíny Vám bude pridelený automaticky. V tomto prípade formulár nevypĺňajte.

Copyright © 2024 Somorjai