Všetko bolo inak! Mala to byť veľká katastrofa, nakoniec išlo len o planý poplach. Minulotýždňová záchranná akcia na stavbe rýchlostnej cesty R7 postavila na nohy všetky záchranné zložky - aj ministra dopravy. Traja chlapi na to doplatili výpoveďami. Lenže to, čo sa dialo na stavbe, im nedá spávať.
Obávaný únik chemických látok, radiácia, ba dokonca chemický útok sa nepotvrdili, na presuny techniky a jednotiek však nakoniec doplatil projektový manažér stavby Vladimír, ktorý zavolal na číslo 112. Hneď na druhý deň dostal výpoveď on aj dvaja robotníci, ktorí sa sťažovali na zdravotné problémy.
Krvácanie a závrate
Situáciu opísal projektový manažér Vladimír ako niečo, čo na začiatku vyzeralo veľmi podozrivo. Podľa noviny.sk partia stavbárov vo štvrtok nastúpila normálne do práce. Keď im Vladimír priniesol technické výkresy, vystrašení chlapi ho informovali o zdravotných ťažkostiach, ktoré pociťujú. „Povedali mi, že trpia zhoršujúcim sa zdravotným stavom, že im tečie z nosa aj z druhého otvora krv, že stále majú závraty hlavy a že ich stav sa neustále zhoršuje,“ opísal Vladimír, čo sa na stavbe ráno dialo.
Nechcel nič podceniť
Mužov mal navyše niekto informovať, že na stavenisku je kontaminovaná pôda a že im hrozí nebezpečenstvo. Vladimír si uvedomil, že s tým musí niečo urobiť, preto sa obrátil na zhotoviteľa stavby. Ten ho nasmeroval na inšpekciu životného prostredia, kde mu odporučili, aby volal tiesňovú linku 112. „Pani na príjme som vysvetlil, že nejde o život ohrozujúcu situáciu, ale že by som sa chcel dopátrať k nejakému človeku, ktorý by to sem prišiel premerať, aby sme mali objektívne informácie, či tu je, alebo nie je zdravotne nevyhovujúce prostredie,“ povedal. Ako píšu noviny.sk, Vladimír očakával, že príde jedno auto s technikmi, aby odmerali prípadnú kontamináciu pôdy. „Namiesto toho prišli najprv policajti, potom sanitka a nakoniec hasiči s dekontaminačnými prístrojmi,“pokračoval Vladimír.
Policajti vyviedli robotníkov zo staveniska do dediny, kde čakali asi 3,5 hodiny. „Potom nám volali, že prišli už aj hasiči s dekontaminačnými prístrojmi a vraj tam máme pešo prejsť. Oznámili, že nás budú všetkých dohola vyzliekať, teda do slipov, a že nás budú dekontaminovať nejakou studenou tekutinou, že potom budeme musieť vyschnúť 20 minút na tej zime,“ hovorí Vladimír s tým, že im to povedal muž v ochrannom odeve a polícia to potvrdila. Robotníci to však odmietli a nakoniec k tomu ani nedošlo.
Kto narobil väčšiu paniku?
Projektový manažér sa teraz pýta, prečo sa z jeho volania na 112 spustil taký rozsiahly zásah, keď on len požiadal o monitorovanie staveniska pre podozrenie z kontaminácie. Myslí si, že jeho volanie niekto chybne vyhodnotil. On aj dvaja stavbári, ktorí nahlásili, že majú zdravotné ťažkosti, boli na druhý deň po incidente bez práce. „Toto som neočakával, že za to, že si plním svoje povinnosti ako pracovné, tak aj občianske, budem nakoniec ja vyhodený. To som si azda nezaslúžil,“ dodal pre noviny.sk. Celý prípad sa však neodložil, polícia ho ďalej vyšetruje. „Udalosť preverujeme ako podozrenie z prečinu šírenia poplašnej správy,“povedala trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.
Vyzeralo to, akoby pristálo UFO
Slová projektového manažéra potvrdil aj robotník, ktorý sa v tom čase nachádzal v centre diania, ale z obavy o prácu chce zostať v anonymite. „Spanikárili sme. Navyše nám nešli naštartovať autá. Do toho prišiel kolega, ktorý mal problémy s krvácaním zo zadku a ďalšiemu kolegovi sa spustila krv z nosa. Samozrejme, že záchranári to nechceli podceniť. Z celej akcie sme však tiež mali divný pocit. Pomaly to vyzeralo, akoby tu pristálo UFO,“ povedal zamestnanec.
Keď merania nepreukázali žiadny výskyt chemickej a ani rádioaktívnej látky, niektorí sa až zľakli.
Viac si môžete prečítať TU.