2025. jan. 2., csütörtök
Pitná voda na Žitnom ostrove nie je ohrozená, teraz

Pitná voda na Žitnom ostrove nie je ohrozená, teraz

2017.6.16. 15:02
red, teraz.sk
Denník N

Zdroje pitnej vody na Žitnom ostrove nie sú nateraz kontaminovanou podzemnou vodou z bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni ohrozené. Na druhej strane však platí, že používať zamorenú podzemnú vodu nie je vhodné. Zamorenie spodnej vody sa týka bratislavských mestských častí Vrakuňa, Podunajské Biskupice a Ružinov.

,,Obyvatelia Rovinky, Dunajskej Lužnej, Mosta pri Bratislave a Miloslavova nie sú ohrození," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii László Sólymos, minister životného prostredia.

Zároveň však zaznelo, že kontaminančný mrak môže zasahovať do niektorých katastrálnych častí sídiel za hlavným mestom. Má sa to týkať pozemkov využívaných poľnohospodármi.

Podľa Sólymosa terajšie ministerstvo podniklo kroky na riešenie problému a za krátky čas spravilo viac než sa urobilo v predchádzajúcich “desaťročiach.”

So sanáciou nebezpečnej skládky by sa mohlo začať už budúci rok, no záleží to od výsledkov verejného obstarávania.

Pod skládkou sa má vybudovať betónová platňa a skládka bude pokrytá fóliou, ktorá odvedie dažďovú vodu. Tým sa má skládka izolovať od okolia. Podľa ministra v súčasnej dobe nemáme technologické a finančné zdroje na úplnu likvidáciu chemického odpadu, ktorý sa na skládke nachádza.

Na samotnej skládke bolo identifikovaných okolo 400 chemických látok. ,,V podzemnej vode sa našlo šesť látok, ktoré prekračujú limit," uviedla ministerská úradníčka Vlasta Jánová s tým, že ide najmä o herbicídy a pesticídy.

Ministerstvo dnes vystúpilo po tom, čo sa na verejnosti tento týždeň objavila informácia o liste rezortu životného prostredia postihnutým bratislavským mestským častiam.

,,Vyzvali sme ich, aby opätovne zabezpečili informovanie verejnosti, aby nepoužívala vodu zo studní na polievanie koreňovej a listovej zeleniny, kúpanie, sprchovanie či napúšťanie bazénov," povedal Sólymos.

Tlačovej konferencii sa zúčastnila aj Jindra Holíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorá uviedla, že škodliviny vyskytujúce sa v podzemnej vode sú vo veľmi nízkych koncentráciách.

Človek má schopnosť podľa nej pri nízkej hladine týchto látok ich detoxikovať bez toho, aby došlo k poškodeniu zdravia. ,,Jednorazové použitie aj kontaminovaných plodín z tejto oblasti nepredstavuje zdravotné riziko. Problémom je pokiaľ by sme dlhú dobu používali takéto potraviny a nestriedali ich s ničím iným," povedala. To sa týka aj vody používanie na kúpanie.

Na skládke vo Vrakuni sa nachádza 120 000 kubických metrov odpadu, ktorý tam vyvážali v 60. až 80. rokoch minulého storočia Chemické závody Juraja Dimitrova.

Infografika bola vyrobená v Denníku N.

KMBT_C224-20150224141936

 

Copyright © 2025 Somorjai