Tento text je súčasťou blogu www.samorincan.sk nie je však jeho redakčným obsahom.
Mesto Šamorín zverejnilo 28.4.2017 na svojej stránke Návrh riešenia „Územného plánu mesta Šamorín – Zmeny a doplnky č. 3
Keďže sa jedná o veľmi významný dokument, ktorého výhľadová regulácia územia mesta Šamorín je stanovená do roku 2030, pozreli sme sa na tento návrh podrobnejšie. A zdôrazňujeme, že už aj v minulosti zmena územného plánu vyvolala pri ohlásení stavieb nespokojnosť časti dotknutých občanov. Navrhované zmeny sa viac-menej týkajú celého Šamorína a snažia sa reagovať na vývoj v meste, ktoré, ako mesto v širšom okolí Bratislavy, zažíva svoj prudký rozvoj.
Zmeny sa týkajú 53 funkčných plôch:
- 12 nových plôch, ktoré sú novým priestorom, pre rozvoj mesta. Vyzdvihujeme, že tieto rozvojové plochy smerujú prevažne do infraštruktúry, rekreáciu a športu, ale aj novej zelene.
- 29 plôch sa týka zmien funkcie, či zmien regulácie. Je to reakcia na to, čo mesto potrebuje, ale pri niektorých zmenách sa nám zdá, že ide skôr o objednávku zo strany vlastníka pozemku.
- Ostatných 12 plôch je len potvrdenie súčasného stavu.
Konkrétnejšie sa na zmeny pozrieme z pohľadu Šamorína ako takého a jeho vzťahu na okolie a potom aj na jednotlivé časti mesta.
Čo vnímame veľmi pozitívne, je vytvorenie nových cestných koridorov. Prvým je návrh cesty, ktorá by odklonila dopravu smerujúcu do areálu v Čilistove od Bratislavy, a to odbočením ešte pred svetelnou križovatkou pri vjazde do Šamorína. Je dôležité, že budúci územný plán bude mať tento koridor zadefinovaný. Ide o dlhý úsek, ktorý mesto nebude vedieť financovať z vlastných zdrojov. Druhá cesta, ktorá ma odkloniť dopravu z mesta do Čilistova, má vzniknúť zo smeru z Dunajskej Stredy už odbočením na križovatke do Kráľovianok poza mestskú časť Mliečno. Pri tejto ceste je zvláštne, že končí pri suchom kanáli a nepokračuje do Čilistova. Dôležité je, že sa popri automobilovej doprave pamätá i na vytvorenie koridoru pre nové cyklistické trasy. Veľmi pozitívne vnímame aj zámer o rozšírenie už existujúceho lesoparku Pomlé.
Zmeny v centrálnej časti Šamorína
V centrálnej časti Šamorína je tých zmien viac. Medzi najdôležitejšie patrí vznik nových zón pre parkovanie. Sú to plochy na Čilistovskej ceste pri MŠ Veterná, parkovisko pri bytovkách oproti ZŠ Mateja Korvína na Rybárskej medzi bytovými domami a na Dunajskej ulici (v grafickej časti označené ZaD 3.14). Nie je ale jasné, či je zámer vybudovať parkovacie domy alebo pôjde len o parkovanie na povrchu. Vytvára sa aj nová plocha pre rozšírenie cintorína. V niektorých územiach dochádza k úprave regulatívu, aby zodpovedal skutočnému využívaniu pozemku prevažne v stabilizovaných častiach.Taktiež je pozitívny nárast plôch občianskej vybavenosti na úkor priemyslu a výroby.
Okrajové časti a mestské časti
V okrajových častiach Šamorína sú viditeľné hlavne zmeny funkcií pri Seneckej ceste, ale aj Bratislavskej ceste, či zmena funkcie pre areál bývalého PD na Rybárskej ulici. A oproti Kauflandu, na bývalej jazdeckej dráhe, sa vytvára plocha pre už avizovanú občiansku vybavenosť.
Z mestských častí sa najviac zmien dotkne časti Čilistov. V okolí športovo-jazdeckého areálu sa vytvárajú nové územia určené pre šport a rekreáciu. Z tohto pohľadu pôsobí trochu nelogicky, že na konci Rybárskej ulice pri moste cez kanál je navrhnutá zmena plochy z dopravnej na zeleň, ale hneď ďalší omnoho väčší pozemok sa mení na dopravný, zjavne parkovisko.
Ďalšia časť je Mliečno, ktoré zaznamenalo veľký rast hlavne v minulosti. V tejto mestskej časti sú navrhnuté len menšie zmeny, a to nová plocha pre výrobu a priemysel za existujúcimi objektmi na Dolnej ulici a zmena časti funkčnej plochy oproti jazeru na rodinné domy.
Izolované funkčné plochy
Radi by sme poukázali aj na pár zmien, ktoré by sa zjednodušene dali nazvať ”ostrov” – nové plochy mimo zastavané územie vyčlenené z existujúcej urbánnej štruktúry.
Pri vjazde od Bratislavy, ako ste si iste všimli, na ľavej strane je oplotený areál, na ktorom sa nachádza aj malé jazero. Tento areál má mať novú funkciu, a to šport a rekreáciu. Jeho dopravné napojenie bude na hlavnú cestu I/63 a veľmi dobre vieme, že takéto odbočenie na hlavnej ceste vytvára dopravné problémy.Ďalším tzv. ostrovom je funkčná plocha na ceste do Hamuliakova (v grafickej časti označené ZaD 3.33).A podobné nové funkčné územie vznikne aj na vodnom diele. Iste poznáme polostrov, ktorý je na hrádzi vodného diela v časti od Hamuliakova. Práve preň je navrhovaná nová funkčná plocha pre šport a rekreáciu.
Výhrady k zmenám územného plánu
Na záver chceme poukázať na tie časti zmien a doplnkov, ktoré nezohľadňujú pôvodnú funkciu, ale skôr záujmy majiteľa pozemku.
Ukážkovým príkladom je pozemok časti dvoru gymnázia, ktorý nielen že bol predaný za zvláštnych okolností, ale dnes je v návrhu na zmenu na rodinné domy (v grafickej časti označené ZaD 3.16). Ako si môžete pozrieť na mapke, priamo zasahuje do existujúceho ihriska. Podobne sa zmena dotkne aj verejnosti nie veľmi známeho, ale predsa len pre Šamorín vzácneho malého lesíka, ktorý sa nachádza oproti výjazdu z areálu vinárstva Bartal na Vinohradskej ulici. Nová funkcia rodinné domy (v grafickej časti označené ZaD 3.04).
Zároveň sa nestotožňujeme s tvrdením v textovej časti návrhu, že nový územný plán nebude znamenať demografický nárast Šamorína. V rámci schválenia sú aj nové urbanizované zóny, a to pozemky na Kasárenskej ulici vo funkčnej ploche grafického návrhu ZaD 3.32, ale aj architektonická štúdia zóny reštaurácia Žitný ostrov. Obidve v súčte majú viac ako 300 rodinných domov, a to určite bude znamenať nárast obyvateľov mesta. Samotné nové domy nie sú zlé a návrh čiastočne k tomu navyšuje plochy pre občiansku vybavenosť, aj športové či rekreačné plochy, ale chýbajú nové kapacity pre nové školy či škôlky.
Na úplný záver by sme radi spomenuli ešte plochu zmien v grafickej časti ZaD3.53 na ulici Pod záhradami. Táto lokalita patrí k jednej z tých, ktoré sú v súčasnosti definované ako Záhradková osada, ale de facto sa využíva ako rodinné domy. Obyvatelia týchto zón sa dlhodobo obracajú na mesto, aby začlenilo tieto lokality podľa ich skutočného využitia, a to ako územie s rodinnými domami. Otázka teda stojí, prečo bolo vyhovené len tak malej časti?
Zhrnutie
Celkovo však vnímame zmeny územného plánu ako pozitívne a reagujúce na rozvoj mesta a jeho hlavných osí.Svoje pripomienky k zmene územného plánu môže každý z nás podať do konca mája 2017 priamo na Mestský úrad Šamorín.
Martin Šimurda, OZ Moderný Šamorín pre všetkých