A vízkereszttől hamvazószerdáig tartó farsangi időszak egyik jellegzetes étele a kocsonya. A téli szezon egyik legkedveltebb étele, amely sokkal egészségesebb, mint azt gondolnánk. Szakmai tanulmányok szerint tele van ásványi anyagokkal és fehérjével (ebből nagy mennyiségű a kollagén).
Könnyen emészthető és jót tesz a bélrendszernek, a bőrnek is. Egyes feljegyzések hungarikumként tartják számon. Kis kutatást végezve a csallóközi emberek kedvelt téli étele volt. Sőt a kocsonya története nagyon régi időkre nyúlik vissya. Első írásos feljegyzések erről az ételről a 14.századból kerültek elő. Egy recepteskönyvben olvashatunk erről leírást, eredetileg ezt a módszert az ételek eltarthatóságának növelésére használták, hiszen hűtés nélkül nehéz volt tárolni az egyébként hamar romló ételeket. A kocsonyalével leöntött húst a módszernek köszönhetően elzárták az oxigéntől, így máris megnövelték az eltarthatóság idejét pár nappal. A kocsonya az évtizedek alatt kedvenc téli étellé vált, mindenkinek volt egy saját családi receptje. A bőr, a köröm, a csülök illtve a színhús mindegyik recept alapja. Itt az idő, hogy elkészítsük saját kocsonyánkat, aki kezdő a műfajban annak segítségül egy régi recepteskönyvből származó receptet adunk .
Kocsonya hozzávalók:
- 1,5 kg csülök
- 0,5 kg sertésbőr
- 0,5 kg köröm
- 3 vöröshagyma
- 6-8 gerezd fokhagyma
- 8-10 babérlevél
- Ízlés szerint szemes bors és só
- Csípős paprika, répa, tojás (opcionális)
A jó kocsonyának sok idő kell, ezért legalább 4-6 órán keresztül érdemes főzni. Minél tovább főzöd, annál több kollagén tud bekerülni a főzőlébe, amitől szépen meg tud majd dermedni a hidegben. Ha letelt az idő, vedd le a tűzről és hagyd kicsit hűlni.Ezután szűrd le a levét és a húsokat szedd bele tányérokba. (Aki a csípős ízvilágot kedveli, az tehet a tányérok aljára csípős paprikát is. Mehet bele főtt tojás vagy répa is.) A tányérokat ezután öntsd fel a főzőlével. Már csak annyi dolgod van, hogy hideg helyre téve hagyod, hogy teljesen megdermedjen és már fogyasztható is.
Jó étvágyat!