Április 19-én délután könyvbemutató helyszíne volt a somorjai Zalabai Zsigmond Városi Könyvtár olvasóterme, ahol Pécsi L. Dániel jelképművész Címerekkel írt történelem című kötetének a bemutatójára gyűlt össze az érdeklődő közönség.
Ennek a késő délutánnak a hangulatát emelte Varga Zalán, aki népdalokat adott elő népi hangszereken – miközben e sorok írójának egyből a Felszállott a páva ifjú tehetségei jutottak az eszébe.
A bemutató elején Kukorelli István alkotmányjogász, egyetemi tanár a kötetről írt méltatását olvasták fel, amelyben három dolgot emelt ki. Nevezetesen azt, hogy a könyv heraldikai és földrajzi, ezen belül térképészeti szakkönyv, ugyanakkor állam- és kultúrtörténeti kézikönyv, ismeretközvetítő, képes történelmi olvasókönyv, mely egy elkötelezett végvári vitéz nem karddal, hanem „pennával” írt-rajzolt nemzeti hitvallása.
Ami az első megjegyzést illeti, a könyv egésze igazolja, hogy Pécsi L. Dániel kitűnő heraldikus. Bevezet minket a heraldika világágba, hogy értsük és megértsük a címerek történelmi üzenetét, ami nem más, mint az összetartozás, a nemzeti identitástudat.
A címertani jelképek lexikona, az egyes ország- és nemzetrészek címereinek történelmi hitelességű leírása nélkül minden bizonnyal nehezebben boldogulnánk a címermegfejtésekkel. E „mankók” és a vizualitást adó térképek segítségével elénk tárul, valósággal megelevenedik előttünk az egyes ország- és nemzetrészek valós története.
Dániel fegyelmezett alkotó. Ismerve küldetéstudatát, szenvedélyességét, lánglelkűségét, óriási dolog ez, mert így válik jószándékúvá és hitelessé az egész életmű, az üzenet a Kárpát-medence más népei irányába is. Mert ez a könyv nem csak nekünk, magyaroknak szól.
Átvett cikk, teljes cikk itt.