2024. nov. 7., csütörtök
grill3

Indul a grillszezon - hozzávalók csakis a legjobb tejfalusi alapanyagokból!

2018.6.5. 16:01
Peter Gábor

A jó idő beköszöntével hivatalosan kezdetét vette a grillszezon. A szabadtéri sütögetés tökéletes hétvégi program a barátok vagy a család összehozására, főleg ha az ételek finom hazai alpanyagokból készülnek!

Ha finom sütni valót szeretne, látogasson el a tejfalusi (a tó mögötti) hentesüzletbe, ahol a környék legjobb kolbásza, szalonnája és a legfrissebb pecsenyének való kapható!

daridajancsi2

A grillételek egyik előnye, hogy sokkal egészségesebbek, mint az olajban vagy zsírban sült társaik. Ráadásul a grillezés során a tápanyagok is jobban megőrződnek, az ételek kevésbé zsírosak, így a nagy hőségben sem ülik meg a gyomrot. Egy kerti grillsütő segítségével fenséges lakomákat rendezhetünk.

grill1

Mire figyeljünk oda?

Egy-két jó tanács!

A nulladik lépés

Nulladik lépésben az egész téli koszt el kell távolítani a sütőnkről. És míg a legtöbb részen bőven elég neki egy törlőkendővel való átdörzsölés, a grillrács tisztítása már sokaknál problémásabb pont. Pedig ezt is meg lehet oldani egy spriccelős üveggel, almaecettel, egy újságpapírral és drótkefével. Nyissuk szét az újságpapírt (fekete-fehér, hagyományos újságpapír a legjobb), fektessük rá a rácsot, almaecettel alaposan spricceljük le mindkét oldalát, majd borítsuk rá az újság másik felét, és hagyjuk állni egy húsz percet, fél órát. Utána szedjük le róla az újságot, és drótkefével alaposan keféljük át, majd öblítsük bő vízzel! Sütés előtt kenjük át szalonnával, és már készen is állunk.

Sütés előtt

A faszenes sütőket fél órával a sütés megkezdése előtt be kell gyújtani. A begyújtás során kerüljük a benzint, a spirituszt és a gyújtófolyadékokat is, mert elronthatják a finom húsok, zöldségek ízét. A tüzet fújással (óvatosan!), vagy kézi ventilátorral élesztgessük. Vagy pedig bónusz tippként: fogjuk egy hajszárítót, az is kiválóan megfelel a célra. A sütéshez optimális helyzetben vagyunk, ha a faszén már nem lángol, csak fehéren izzik - van egy vékony hamuréteg a tetején. A lávaköves sütőnek 15 perc kell, hogy használhassuk.

Ha bármilyen nyársat, fapálcikát fogunk használni, egy órával sütés előtt áztassuk be őket hideg vízbe. A grillrácsot pedig vagy szalonnával, vagy olajozott sütőpapírral töröljük át sütés előtt, így nem ragad majd az étel.

Legyen minden kéznél!

Készítsünk elő mindent, amire szükségünk lehet a sütés során, hogy ne akkor kelljen rohangásznunk, mikor már készül az étel: húsvilla, grill lapát, csipesz, vagy fogó az étel forgatásához. A húsvillánál a csipesz és a fogó jobb választás, mivel jobban megőrzi a húsok szaftját, ha nem szurkáljuk őket. A fent már említett nyársak, pálcikák. Hőálló kesztyű és rostélyfogó, elvégre a forró grillrácsot mégse markolászhatja az ember kézzel. A "locsoló" folyadékok: sör, bor, citromlé, olaj, szószok, stb. Tiszta tányérok és tálcák az elkészült ételeknek. Végül pedig szalvéta a tálaláshoz, és a tisztításhoz, valamint egy "feláldozhatóbb" konyharuha.

Sütés után

Sütés után mindenképp el kell pucolni a sütőt, de ezt sem mindegy, hogyan csináljuk. A faszenes sütőn a tüzet szigorúan tilos vízzel eloltani, mert tönkreteheti a grill sütőterét. A parazsat hagyjuk, hogy kialudjon magától, majd lapáttal szedjük ki egy fém vödörbe. A lávaköves grillek tisztítása gyerekjáték ehhez képest, ugyanis évente csak egyszer kell kicserélni a követ, és kitisztítani a sütőt.

A sütés végeztével a grillező eszközeinket, tálcáinkat vigyük be, áztassuk meleg vízbe, máskülönben óhatatlanul is elfelejtjük, és másnap ezerszer nagyobb szenvedés kitisztítani őket. Ha a grillsütő kihűlt, száraz kefével kaparjuk le az esetleg odaégett ételmaradékokat.

grill2

+1 tipp

Ha van rá mód, fatüzelésű grillsütőt használjunk. Különleges aromát ad ugyanis az ételnek.

Tehát irány Darida Jancsi hentesüzletébe Tejfalura alapanyagért!;-)

daridajancsi3

Copyright © 2024 Somorjai