Esejista a vydavateľ Lászlo Szigeti, spisovatelia Tomáš Janovic a Dušan Dušek či známi architekti Ján Miloslav Bahna a Tomáš Jávorka.
Uplynulú nedeľu sa v šamorínskej At Home Gallery uskutočnila vernisáž dvoch zaujímavých výstav. Ich slávnostné otvorenie prilákalo do synagógy a bývalej židovskej školy desiatky ľudí.
Prišli sa pozrieť na výstavu Daniela Fischera Singularita a Andrása Cséfalvaya Days in the Desert.
Obaja umelci, príslušníci úplne rozdielnych generácií, patria k najvýznamnejším osobnostiam výtvarného života na Slovensku.
Podujatie otvorili úvodným slovom výtvarný teoretik Juraj Mojžiš a literárny vedec Peter Zajac.
„Ak je umenie dielom človeka, potom umelecké dielo vracia človeka do prírody, pretože človek je súčasťou prírody a umenie je jeho – človekovým – odkazom,“ povedal Mojžiš.
Priestor v synagóge tentokrát nezapĺňa jeden dominantný objekt. Prechádzate sa medzi viacerými dielami, premýšľate ako boli obrazy vytvorené a medzi niektorými z nich spoznáte tváre zavraždených snúbencov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
„Fischerov bod obratu v prístupe k portrétu je v tomto prípade aj správou o možnosti neplagátovitej angažovanosti v dnešnom svete. Alebo je povestným bataillovským človekom infámnym či švantnerovským človekom-smietkom ako v Singularite 5, kde je v takmer neviditeľnom mikroakte možno túžbou, a možno spomienkou na ňu. Lebo ako sa príroda dlho zaľudňovala, tak sa môže rýchlo vyľudniť. Aj to je bod obratu Daniela Fischera – jeho svet nie je vyprázdnený, ale stáva sa ľudoprázdnym,“ povedal Peter Zajac.
Ak máte čas a chcete v tichu stráviť pár minút, zájdite si do synagógy a možno sa zamyslíte aj nad svojím bodom obratu.
A potom si ešte môžete posedieť v Dome umenia a nechať vplývať na seba pôsobivú Cséfalvayovu videoinštaláciu.
Obe výstavy potrvajú do 3. novembra. V prípade záujmu o prehliadku kontaktujte At Home Gallery (Mliečňanská 7) prostredníctvom mobilu +421 903 255 681 alebo emailom athomegallery [at] gmail.com.