štvrtok, 18. júl. 2024

Slávnostné odovzdanie budovy Koruny

1.6.2021, 10:24
Mirtil Lépesová

Hlavným cieľom projektu "Moderné kláštory" bol rozvoj spolupráce v oblasti kultúry, a pomocou spoločných aktivít medzi Šamorínom a Svätým Bencér Mórom v Győri zvýšiť atraktivitu prihraničného regiónu. V rámci tohto projektu sa vykonala aj rekonštrukcia budovy Koruny v Šamoríne. Výsledkom projektu bolo vybudovanie strategickej spolupráce v oblasti kultúry pomocou 8 spoločných podujatí ročne.

História budovy Koruny je veľmi bohatá. Základy budovy boli postavené ešte v roku 1723 a práce na nej sa dokončili až v roku 1778. Pôvodne túto budovu využívali ako kláštor Pauláni, presne nazývaný Rád Najmenších bratov sv. Františka z Paoly. Tento šamorínsky kláštor, ktorý bol spojený s katolíckym kostolom bol jediným paulánskym kláštorov vo vtedajšom Uhorsku. Pauláni sa v Šamoríne starali hlavne o chorých a starých ľudí. V kláštore ale žili iba necelých 10 rokov. 

Neskôr kostol samozrejme pripadol cirkvi a budova kláštora mestu. V tomto čase sa budova úplne rozdelila a obe časti začali fungovať samostatne. Založila sa tu aj reštaurácia koruny, vináreň či dokonca neskôr aj základná škola. V istom čase tu dokonca bývali aj vojaci. 

Dnes je budova už kultúrnou pamiatkou a jej rekonštrukcie prebiehali pod dohľadom pamiatkarov. Obnovila sa časť suterénu, fasáda a zrekonštruovali sa aj miestnosti na prízemí, ktoré budú mať rôzne využitia. Bude tu fungovať turistická informačná kancelária, ktorá bude turistom poskytovať rôzne možnosti prehliadok Šamorína.

Miestnosť, v ktorej pôvodne bol hasičský voz prerobili na miesto pre rôzne prednášky a prezentácie. 

Budova bude fungovať aj ako múzeum, kde budú vystavené aj nálezy, ktoré toto miesto doposiaľ ukrývalo.

Budova Koruny má aj veľkú sálu, ktorá bude slúžiť na rôzne workshopy, galérie ale aj na prenajímanie. 

Na v jednej samostatnej workshopovej miestnosti sa plánujú rôzne interaktívne výstavy, ktoré budú môcť navštíviť aj deti zo šamorínskych základných a stredných škôl.

Čo je pre mesto veľkou výhodou, v budove je aj prenosné pódium. Budú sa tu tým pádom konať aj rôzne koncerty a vystúpenia. Samozrejme kvôli tomuto sa niektoré miestnosti aj so suterénom zariadili tak, aby sa tu mohli vystupujúci pripravovať a oddychovať. 

Slávnostné odovzdanie budovy, a otváranie pre verejnosť je naplánované na 25.6.2021 pre pozvaných hostí a potom bude nasledovať od 18:00 kultúrne podujatie dni Koruny, ktoré bude trvať do 26.6.2021. Táto kultúrna pamiatka a jej nové využitia budú pre naše mesto veľkým prínosom. Pomocou nej totiž pochopia aj deti aj dospelí, čo všetko naše mesto v sebe ukrýva. 

Tento článok sme vám priniesli vďaka nášmu projektu:  „Šamorínčan – informovaný a angažovaný obyvateľ s chuťou žiť v regióne“.

logo

Slávnostné odovzdanie budovy Koruny
Slávnostné odovzdanie budovy Koruny
Slávnostné odovzdanie budovy Koruny
Slávnostné odovzdanie budovy Koruny
Slávnostné odovzdanie budovy Koruny
Slávnostné odovzdanie budovy Koruny
Slávnostné odovzdanie budovy Koruny
Copyright © 2024 Šamorínčan