piatok, 14. jún. 2024

At Home Gallery je opäť otvorená

12.5.2020, 07:02
At, Home Gallery, Monika Pascoe Mikyšková

Milí priatelia,

teší nás, že takmer po dvoch mesiacoch môžeme pre verejnosť opäť otvoriť brány Synagógy-At Home Gallery. Samozrejme za prísnych hygienických opatrení a s limitovaným počtom návštevníkov vo výstavných priestoroch. O zmenách vo výstavnom pláne a posunutí výstav vás budeme informovať. Tešíme sa na vašu návštevu.

SMALL SHAPES

Semienko, ktoré držíš v dlani zatiaľ čo druhou rukou hĺbiš jamku do hliny, vedľa stojí krhla, svieti jarné slnko. Obdobie roka, kedy všetko klíči a rastie. Jasné farby prvých kvitnúcich stromov sú v kontraste s tými zatiaľ bez listov.

Vo svete je mnoho druhov malých semien, ktoré majú schopnosť vyrásť do veľkých rozmerov. Takto po stáročia na jar sadíme, aby sme v lete a na jaseň mohli zbierať úrodu. Málo z nás sa zamýšľa nad dejinnými počiatkami tohto úkonu, kedy prví roľníci na blízkom východe siali, aby sa v lete dočkali žatvy, úkon ktorý nás oslobodil od neistoty lovu zvery, ale pripútal k jednému miestu. Spoločné sýpky uchovávali prebytky do nasledujúceho roka a pisári do hlinených tabuliek zaznamenávali množstvo obilia, ktoré si hospodári odkladali na neskôr. Z potreby zaznamenania svojho vkladu vzniklo písmo a na ňom naša kultúra. Písmo je teda produktom prvej ekonomiky, čo z časti hovorí o povahe kultúrneho dedičstva západnej civilizácie.

Inštalácia pre Šamorínsku synagógu nehodnotí náš vzťah k prírode, čerpá z prírodných tvarov, ktoré nás obklopujú a pretavuje ich do nových súvislostí a materiálov. Jej hlavnou inšpiráciou sa stal abstrahovaný tvar semienka, ktorý sa opakuje a množí v každom z vystavených diel. Nosným prvkom výstavy sú dva samostatne stojace oceľové stojany, ktoré sú držiakom pre keramické okrúhle platne, symbolizujúce hlinené tabuľky v starej Mezopotámii a krehké objekty z papiera a kože. Koža aj papier levituje v priestore vyhradenom oceľovou konštrukciou a je zobrazením krehkosti a premenlivosti prírodného v rukách človeka.

Výstava small shapes je o všadeprítomnej sile prírody, ktorá udržuje rytmus nášho života a s ktorou sme previazaní viac, ako by sme si mysleli.

Kontakt: 0903 255 681 alebo athomegallery [at] gmail.com

Otvorené | Nyitva | Open:

Monika Pascoe Mikyšková SMALL SHAPES

6.5.-20.6.2020

At Home Gallery je opäť otvorená
At Home Gallery je opäť otvorená
At Home Gallery je opäť otvorená
At Home Gallery je opäť otvorená
At Home Gallery je opäť otvorená
At Home Gallery je opäť otvorená
Copyright © 2024 Šamorínčan