piatok, 22. nov. 2024

Takýto hudobný festival v Európe nenájdete. Je len v Šamoríne!

7.9.2017, 04:13
Slávka Gáborová

Tak túto kultúrnu udalosť nám môžu závidieť aj okolité hlavné mestá. Už tento piatok a sobotu sa v našom meste uskutoční na európske a hádam aj svetové pomery unikátny festival.

Už po tretíkrát umelecká dvojica, hudobník Juraj Turtev a poetka Judita Kaššovicová zorganizovali Festival alikvótnych spevov a zvukov.

Uskutoční sa v At Home Gallery- šamorínskej synagóge, ktorá dá tomuto pre nás nezvyčajnému spevu a zvukom úžasne vyznieť.

Festival s veľmi kvalitným obsadením sa začína už o pár hodín a pri tejto príležitosti sme vyspovedali Juraja Turteva.

Koľký ročník festivalu už organizujete?

Ide už o tretí ročník podujatia, ktoré sa volá Festival alikvótnych spevov a zvukov. A prečo tento názov? Bude sa tam alikvótne spievať. Ide o špeciálny druh spevov a zvukov, lebo sa bude hrať na nástrojoch, na ktorých zreteľne počuť alikvótne tóny. Sú to takzvané vyššie harmonické tóny.

O čo ide? Veľa ľudí nevie, čo si má pod tým predstaviť.

Ide tu o tón. Keď sa zaspieva nejaký tón, tak laik ani nevie, že ten tón má v podstate vytvorených viac ako päťdesiat podtónov – alikvótov, ktoré spolu nejak vzájomne reagujú a interferujú a vlastne vzniká hlboký tón. Alikvotný spev rovná sa – počujete dva hlasy (a viac) súčastne.

 

Prečo ste sa rozhodli organizovať takýto druh festivalu?

Je to veľmi jednoduché. Cítili sme potrebu, že by sme tento druh spevu mohli prezentovať. Momentálne v Európe nie je alikvótny festival. Bol v Čechách. Sem-tam sa uskutočnia v Nemecku a Švajčiarsku nejaké stretnutia a vo východných krajinách ako napr. v Mongolsku, kde je to súčasť ich tradície. Tam sa to však volá hrdelný spev.

A prečo Šamorín?

Žijeme tu a máme tu kontakty a preto kde inde? A navyše máme tu k dispozícii synagógu, ktorá má veľmi dobrú chrámovú akustiku. Alikvót v nich nádherne znie.

Pomysleli ste si, pri organizovaní prvého ročníka, že festival sa bude opakovať?

Nenapadlo, všetko sme len skúšali a až to prišlo do tretieho ročníka.

Načo sa ľudia môžu tešiť?

Na obidva festivalové dni je pripravený špičkový line- up. Každý večer budú tri telesá, nimi však nie sú tie večery/i tematicky určené. Pôjde skôr o taký mix, aby si každý deň ľudia prišli na svoje.

Hlavným hosťom piatkového večera bude duo Michael Ormiston a Candida Valentino z Veľkej Británie. Keď sme ich objednávali, tak sme si mysleli, že sú to dobrí hrdelní speváci z Londýna. Dohodil nám ich Rami Shaafi, ktorý je tiež z Anglicka. A postupne ako som začal googliť, zistil som, že sú to absolútne hviezdy hrdelného spevu, ktorí majú za sebou desať návštev Mongolska a sibírskych republík. Učili sa spievať od tých najlepších majstrov a idú v prísnej zhode s kultúrnou tradíciou tejto oblasti. Zistili sme, že sú to veľké hviezdy európskeho a vlastne svetového alikvótneho spevu. Obidvaja sú Európania ale spievajú to presne tak ako sa to spieva v sibírskych krajinách.

Zaradili sme, síce až v treťom ročníku, Michala Smetanku z Popradu pôvodom z Humenného. Ide o špecialistu na všetky tie drevené píšťalové nástroje, flautoidné nástroje. On je folklorista a zároveň hráč na vyše sto takýchto nástrojov. Málokto vie, že na Slovensku je vyše sto fúkacích nástrojov a že sme jedna zo svetových veľmocí v tejto oblasti. A on ich všetky ovláda. No, a jeden z najslávnejších alikvótnych nástrojov je slovenská fujara. Opäť, málokto vie, že fujara je uznávaný nástroj vo svete alikvótov – Nemecku, Švajčiarsku, Taliansku či Amerike. Oni to volajú „fudžara“. A aby som nezabudol, festival 8.septembra otvoria šamorínski performeri.

V sobotu 9. septembra začne Rami Shaafi, ktorý si zobral Slovenku a žije tu. Zároveň je muzikoterapeutistom, multiinštrumentalistom. Robí také stretnutia ľudí, ktorí sa chcú stíšiť. Je to súčasťou jeho muzikoterapeutickej praxe. Zároveň je však skvelým ale ozaj skvelým spevákom alikvótnych, hrdelných spevov.

Ďalej v sobotu vystúpi jedna z najlepších speváčok alikvotného spevu Anna Maria Hefele. Tá príde aj z gitarovým partnerom. Budú hrať kompozície z klasickej hudby, džezu a malo by to byť popretkávané jej alikvótnym spevom. No, je úžasná.

Konečne máme na festival ako v prvý aj druhý deň ženské alikvótne speváčky. Na festivale ešte vystúpi jeden vynikajúci maďarský súbor ovenčený množstvom cien a uznaní Vass Lajos Kamarakórus.

Bude súčasťou festivalu aj sprievodný program?

V sobotu 9. septembra bude workshop vedený Ramim Shaafim – alikvotné spievanie. Od rána od deviatej sa budú adepti učiť spievať alikvóty. Pozor, Rami berie len desať žiakov a k dnešnému dňu je prihlasených päť. Prihlásiť sa dá na čísle 0903 618 582.

Taktiež v sobotu 9. septembra prebehne prednáška na tému 'Mongolský alikvotný spev – Khoomi'. Prednášať bude Michael Ormiston z Anglicka a bude k tomu premietaná aj fotodokumentácia. Prednáška bude v Základnej umeleckej škole v Šamoríne na Parkovej 4 (vedľa autobusového nádražia) od 15.00 do 16.00. Veľmi odporúčam.

A na záver by som sa Ťa ešte chcel opýtať. Ty si bluesman, ako si sa dostal k alikvótnemu spevu?

Veľmi dobrá otázka. Na internete som objavil DVD pod názvom Genghis Blues. Išiel som po tom a priviedlo ma to k bluesmanovi, ktorý sa volá Paul Pena zo západného pobrežia Spojených štátov. Tento človiečik (žial nevidiaci) si krátil chvíľe počúvaním rádií zo Sibíre, kde sa dostal k tuvanským hrdelným spevom (Tuva – autonómna republika Ruska). Neskôr sa naučil sa tento druh spevu – volá sa Kargyraa – a ako to v Amerike býva, všimli si ho manageri a zorganizovali mu cestu do Tuvy na národný sviatok alikvotných a hrdelných spevákov. Nuž a o tom je film na DVD Genghis blues. Osobne ma to tak inšpirovalo, že som sa tento druh spevu naučil a v súčastnosti ho pri špeciálnych udalostiach spievam. Nepovažujem sa za alikvotného speváka špecialistu, ale používam to ako výrazový prostriedok do muziky ktorú hrávam. Je to zábava umocnená pokorou.

Program:

  1. september 19.00 h

  • Alikvótny projekt Juraja Turteva (Šamorín)Kaššovicová
  • Michal Smetanka (SK)
  • Michael Ormiston a Candida Valentino (GB)

  1. september 19.00 h

  • Rami Shaafi (GB)
  • Anna Maria Hefele (A) & Jan Henning (D)
  • Vass Lajos Kamarakórus (HU)

9.september – workshop s Rami Shaafim, Synagóga Šamorín, 9.00 hod.

9.september – prednáška s videoprojekciou s Michaelom Ormistonom – Mongolský hrdelný spev, ZUŠ Štefana Németha-Šamorínskeho, 15.00 hod.

Rezervácia, vstupenky a bližšie informácie môžete získať na telefónnom čísle 0903 618 582.

turtev-kasovicova-kiss

Juraj Turtev (vľavo), Judita Kaššovicová, Suzanne a Csaba Kissovci.

Copyright © 2024 Šamorínčan