sobota, 23. nov. 2024

Šamorínsky festival alikvótnych spevov je jediný na Slovensku

4.8.2016, 07:29
Juraj Turtev

Dňa 3. septembra 2016 o 19.00 hod. sa v At Home Gallery (šamorínska synagóga), uskutoční pod záštitou primátora mesta Šamorín, Gabriela Bárdosa, druhý ročník Festivalu alikvótnych spevov a zvukov.

Mesto Šamorín sa zapísalo do histórie festivalov na Slovensku ako prvé a zatiaľ jediné, ktoré podporilo zorganizovanie tejto jedinečnej kultúrnej udalosti.

Po prvom ročníku – vtedy sme ho nazývali nultým – bol ohlas verejnosti taký pozitívny, že sme sa rozhodli zorganizovať ďalší ročník.

Koncept festivalu je postavený tak, aby ukázal čo najširšie spektrum spevov, zvukov a rezonancií, v ktorých zreteľne počuť alikvótne tóny. Od východných hlasových tradícií tzv. hrdelných až po západné polyfonické.

Bol to nemecký skladateľ Karlheinz Stockhausen ktorý sa venoval koncom 60. rokov minulého storočia hlbšiemu štúdiu tzv. vyšších harmonických (alikvóty) v speve. Po ňom prišli ďalší ako Michael Vetter, Wolfgang Saus, Christian Bollmann, Wolfgang Saus a ďalší.

Typickým predstaviteľom „nemeckej“ alikvótnej školy je aj  Miroslav Grosser z Berlína, ktorý prijal pozvanie na festival. Miroslav Grosser pôsobí i ako učiteľ alikvótneho spevu. Alikvóty spieva nádherne čisto.

Spojenie východných i západných alikvótnych spevov a zvukov predstaví Rami Shaafi z Veľkej Británie. Rami Shaafi ovláda takmer všetky hlasové techniky východnej Sibíri. Ako muzikoterapeut sa taktiež venuje muzikoterapii a jeho vystúpenie zahŕňa i tento aspekt. Práve Rami Shaafi je viacročným propagátorom alikvótneho spevu na Slovensku (t. č. žije a tvorí v Bratislave).

Ešte pred Stockhausenom sa viacero európskych filozofov, teozofov, orientalistov, hlasových špecialistov v akustike či básnikov a spisovateľov zmieňuje o sprievodných zvukových javoch počúvaním spevákov, hudobníkov i rečníkov. Cítili, že existuje určitá hudobná dimenzia „vo vnútri“ každého zvuku skupinového spevu . Bolo to ešte predtým ako sa tento fenomén stal základným materiálom kompozícií hudobných skladateľov. V liturgiách „Starej hudby“, gregoriánských choráloch či piesňach hymnického rázu  - monofonických alebo polyfonických – sa zreteľne vynáraju alikvótne tóny. Tento druh hudby nám prinesie mužský zbor Ateliér renesanční polyfonie z Českej republiky pod vedením zbormajstra Igora Angelova. Okrem sobotňajšieho koncertu v synagóge sa Ateliér renesanční plyfonie predstaví aj 4. septembra v rámci nedeľnej liturgie v Evanjelickom chráme v Šamoríne.

Jedinečnosťou festivalu bude opäť ambientný zvuk v chrámovom priestore šamorínskej synagógy.

Pre záujemcov, ktorí sa chcú zoznámiť so základmi techník alikvótneho spevu, je v dopoludňajších hodinách pripravený workshop pod vedením Miroslava Grossera.

Začiatok workshopu bude o 10.00 hod v priestoroch At Home Gallery, synagóga, Mliečňanská 7, Šamorín. (Prihlásiť na workshop sa môžete na č. t.: 0903 618 582.)

Copyright © 2024 Šamorínčan