sobota, 20. júl. 2024

Pozvánka na koncert violistu Tomáša Cseha a Komorného orchestra Franza Liszta

18.11.2019, 08:04
Slávka Gáborová

Koncom novembra sa uskutoční výnimočný koncert popredného violistu Tomáša Cseha. Talentovaný umelec žije v Mierove a popri vážnej hudbe sa venuje aj folkóru. Patrí k najvýznamnejším predstaviteľom maďarského folklóru, v roku 2015 dostal cenu Harmónia- Cena maďarskej hudby na Slovensku. Známa je jeho skupina Cseh Tamas Band.

Koncert sa uskutoční pri príležitosti uvedenia jeho debutového albumu, ktorého sa zúčastní aj legendárny budapeštiansky Komorný orchester Franza Liszta.

Koncert sa uskutoční 21. novembra 2019 v priestoroch Koncertnej sieni Dvorany VŠMU o 19. hodine.

Vstupenky si môžete kúpiť TU.

Program:

George Philipp TELEMANN: Koncert pre violu a orchester TWV 51:G9.

Divertimento pre sláčikový orchester od Bélu BARTÓKA.

Vizitka:

Tomáš Cseh patrí k popredným predstaviteľom interpretačného umenia na Slovensku. Pochádza z rodiny s hlbokou hudobnou tradíciou. Po absolvovaní Gymnázia Mateja Korvína vo Veľkom Mederi (1998-2002), pokračoval v štúdiu hry na viole na Konzervatóriu v Bratislave v triede Kornela Klatta (2002-2006), neskôr na Vysokej škole múzických umení v Bratislave pod vedením doc. Jozefa Hošeka, ArtD. Štúdium na Vysokej škole múzických umení ukončil v roku 2014 dosiahnutím doktorandského stupňa. Svoje vzdelanie si v rokoch 2011-2013 rozširoval aj v rámci postgraduálneho štúdia na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien u Prof. Wolfganga Klosa. Počas štúdia absolvoval aj množstvo majstrovských kurzov pod vedením takých osobností, ako Prof. Wolfgang Klos, Nobuko Imai, Bruno Pasquier, Vladimír Bukač, Hartmut Rohde, Milan Radič.

Ako sólista účinkoval s orchestrami ako Štátna filharmónia Košice, Bruno Walter Symphony Orchestra, Internationalen Donauphilharmonie, Franz Liszt Chamber Orchestra. S klaviristkou Hiromi Cseh Ishiguri uviedli množstvo recitálov doma i v zahraničí, majú za sebou aj niekoľko úspešných turné v Japonsku. Ako orchestrálny hráč aktívne spolupracoval s viacerými medzinárodnými orchestrami, ako sú Bruno Walter Symphony Orchestra, Academy Chamber Orchestra Luxemburg, Sendai Philharmonic Orchestra Japan, Symphonic Orchestra Flanders Opera.
Tomáš Cseh je typom širokospektrálne zameraného umelca. Ako huslista a violista sa okrem klasickej hudby venuje aj hudbe džezovej, ale predovšetkým ľudovej. Patrí k najvýznamnejším predstaviteľom maďarského folklóru, v roku 2015 dostal cenu Harmónia- Cena maďarskej hudby na Slovensku. Je zakladajúcim členom kapely Cseh Tamás Band, s ktorou pravidelne účinkuje v rôznych európskych krajinách. S manželkou, klaviristkou Hiromi Cseh Ishiguri a s bratom Alexandrom Csehom (kontrabas) pravidelne vystupujú vo Švajčiarsku, kde si zahrali so svetoznámou huslistkou Patrícou Kopačinsjkajou v dokumentárnom filme „Made in Europa” pre holandskú televíziu (2017).

V súčasnosti pôsobí na pozícii 1. sólového violistu v symfonickom orchestri Slovenského národného divadla v Bratislave.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan