piatok, 14. jún. 2024

V Šamoríne sa preháňajú najdrahšie kone na svete. Jazdiť bude aj dcéra Brucea Springsteena

25.10.2019, 08:10
Slávka Gáborová
x-bionic® sphere

Záver jazdeckej sezóny v našom slovenskom olympijskom centre bude patriť podujatiu X-BIONIC® INDOOR MASTER. V Šamoríne, v jednej z najväčších vnútorných jazdeckých hál v Európe, privítame takmer 150 elitných medzinárodných jazdcov a viac než 200 exkluzívnych koní z celého sveta. Vstup pre verejnosť je voľný.

Jazdecký areál x-bionic® equestor sphere hostí od 24. do 27. októbra jazdecké podujatie svetového formátu už po niekoľký raz. Vyvrcholením najexkluzívnejšieho halového jazdeckého podujatia bude Grand Prix v kategórii CSI2* v sobotu popoludní a Grand Prix v kategórii CSI4* v nedeľu.

Skákať sa bude cez prekážky vo výške 1,15 m až 1,45 m a jazdci si rozdelia celkovú finančnú výhru v hodnote 41 500 eur. Kategória CSI4* je vyhradená pre maximálne 70 jazdcov s celkovou finančnou dotáciou 208-tisíc eur, pričom je z tejto sumy 93 500 eur v Grand Prix. Vybavenie rezortu, ale aj kolbiská, haly a stajne na výbornej úrovni v spojení s krásnym prostredím sľubujú výnimočný víkend nielen profesionálnym jazdcom, ale aj divákom, pre ktorých je vstup zdarma.

Vnučka Onassisa či Jessica Springsteen

Na mieste, kde sa počas roka koná množstvo národných i medzinárodných pretekov v skoku na koni aj vytrvalostnej jazde, budete môcť vidieť zblízka najkrajšie a najdrahšie kone sveta a medzi top pretekármi sa na Slovensku tieto dni predstavia také hviezdy, ako austrálska olympijská jazdkyňa Edwina Tops-Alexander, Nemec Marco Kutscher, Ír Cian O’Connor, Talian Alberto Zorzi či Holanďania Gerco Schroder a Jeroen Dubbeldam.

Aj tento šport má však svoje celebrity. V oboch kategóriách sa so svojimi tromi koňmi predstaví Jessica Springsteen, 27-ročná dcéra obľúbeného speváka Brucea Springsteena, ktorá na medzinárodných súťažiach reprezentuje Spojené štáty americké. Jazdiť začala už ako 4-ročná, keďže ako dieťa vyrastala mimo šoubiznisu na farme v New Jersey a neskôr patrila aj ku jazdeckej komunite na Floride. Aktuálne jej patrí miesto v prvej stovke svetového rebríčka. Okrem toho do Šamorína príde aj Athina Onassis, vnučka Aristotelisa Onassisa, ktorá reprezentuje Grécko.

Za Slovensko budú pretekať Ján Cigan s koňom Derby, Andrej Hollý na koni Quintana a Tomáš Kuchár vo dvojici s Brescianom. Sily s najlepšími jazdcami sveta si príde zmerať aj Katarína Brhlová, Monika Gonos Noskovičová, Katarína Kvassayová, Alexandra Machalová, Katarína Morochovičová, Miriam Murgašová a Igor Šulek.

XBionic_Indoor_Master018_1594

A čo vás teda v Šamoríne cez víkend čaká?

Tí najlepší budú predvádzať skoky cez prekážky. Prekážky musia byť lákavé, svojím celkovým tvarom a vzhľadom, rôznorodé a zapadajúce do prostredia, musia mať takú konštrukciu, aby ich bolo možné zhodiť. No zároveň nesmú zaviniť pád alebo zranenie koňa. Pretože ak jazdec alebo kôň padne, budú vylúčení, pokiaľ zhodia skok, dostanú trestné body. Penalizovaní sú teda za to, ak spravia nejakú chybu, či už je to spomínané zhodenie prekážky, prekročenie časového limitu alebo ak kôň odmietne poslušnosť (čím sa myslí zastavenie pred prekážkou, vybočenie alebo odopretie pohybu). Víťazom súťaže sa stáva jazdec, ktorý dostane najnižší počet trestných bodov alebo dokončí parkúr v najkratšom čase, alebo získa najvyšší počet bodov, vždy to záleží od typu súťaže.

Viac informácií o samotnom podujatí nájdete TU.

Copyright © 2024 Šamorínčan