Viete, že jeden zo Šamorínčanov sa dostal do finále celosvetovej súťaže s témou záchrany včiel? Ide o Michala Matúša (33), ktorý býva na Mestskom majeri.
Michal so svojimi kolegami Petrom Kočalkom a Stanislavou Horčíkovou vypracovali projekt Save the bees (Zachráň včely) a prihlásili sa s ním do súťaže, ktorá podporuje nápady s pozitívnym vplyvom na spoločenstvo Chivas Venture.
Peter Kočalka (vľavo), Miško Matúš a Stanka Horčíková
Do súťaže sa prihlásilo 1500 projektov z celého sveta, sedem z nich bolo zo Slovenska. Projekt Zachráň včely však vyhral lokálnu súťaž a dostal sa do 20. člennej finálovej skupiny. O celkovom víťazovi rozhodne online hlasovanie.
A o čom je spomínaný projekt? Podľa Michala sa včelári zvyčajne opierajú pri svojej práci najmä o tradičné postupy a generáciami odovzdávané skúsenosti. Tie však už nestačia. Kolónie včely medonosnej decimujú aj v našom regióne klimatické zmeny a najmä cudzokrajný parazit varroa destructor.
"Na to aby včelár udržal včelstvá pri živote potrebuje proti varroa destruktorovi bojovať a tento boj prebieha na chemickom základe, čo má dopad na kvalitu včelých produktov. Naše technológie majú včelárom priniesť objektívne informácie o včelstvách a možnosti chémiu úplne vylúčiť zo starostlivosti o včelstvá,” vysvetľuje Michal.
Znie to trochu komplikovane, no projekt ponúka riešenie, ktoré umožňuje jednoduchý automatizovaný zber údajov, ich uchovávanie a počítačovú analýzu prostredníctvom umelej inteligencie. ,,Všetko sa deje bez zásahu včelára, pričom on dostáva zrozumiteľné agregované informácie o stave včelstiev a odporúčania na potrebný zásah,” dodáva Michal.
Jeho tím zároveň pripravuje odbornú spoluprácu s výskumným ústavom vo Švajčiarsku a s nemeckou univerzitou Brémy. ,,Momentálne si zakúpili technológiu a budú ju testovať na ich včelstvách,” prezrádza.
Ak vás projekt Zachráň včely zaujal, zahlasujte zaň. A keď si budete kupovať svoj obľúbený med, určite si na to spomeniete .
Pozor, hlasuje sa už len 17 dní.