sobota, 23. nov. 2024

Bolí Vás žalúdok, máte problémy s trávením, pohybovým aparátom, alebo s cievami?

15.9.2017, 08:38
Slávka Gáborová

Navštívte šamorínske CENTRUM ZDRAVIA  na Hlavnej 31, I. poschodie, bývala Kožná klinika. Robíme vyšetrenie na parazity, baktérie, vírusy a huby diagnostickým prístrojom Sensitiv Imago 530.

Objednať sa môžete na telefónnom čísle 0907 893 936, alebo na  info [at] centrumzdravia.org. V prípade, že chcete vedieť viac - www.centrumzdravia.org, alebo na facebookovej stránke Centrum zdravia.

U nás v CENTRE ZDRAVIA zistíme príčiny vašich problémov a zároveň môžete využiť služby odborného  lekára, ktorý je zároveň odborným garantom vyšetrenia na prístroji Sensitiv Imago 530.

Cievna ambulancia – MUDr. Viliam Slezák, CSc., MPH. – cievny chirurg – vykonáva ambulantné chirurgicko-cievne zákroky. Objednávky na telefónnom čísle 0905 491 830.

Ordinačné hodiny: štvrtok, piatok od 9,00 -17,00 hod.

Jedným z najčastejších problémov u ľudí sú problémy tráviaceho traktu, ktoré spôsobuje baktéria Helicobacter Pylori. Je to baktéria, ktorá infikuje organizmus, najmä sliznice pažeráku, žalúdka a dvanástnika, kde vyvoláva zápaly slizníc žalúdka, dvanástnika, žalúdočné vredy a v konečnom dôsledku pri neliečení aj rakovinu žalúdka…

Helikobakter pylori

helicobakter

Helikobakter príznaky:

  • Prvotné príznaky Helikobaktéra sú nepatrné. Prejavujú sa najmä:

  •  nutkanie stále niečo jesť
  • pocit ťažkého trávenia
  • nadúvanie a zápach z úst

Pokiaľ pri takýchto prejavoch nepodnikneme žiadne kroky, tak následne prichádzajú ďalšie príznaky infekcie. Vtedy si väčšina ľudí uvedomí, že niečo s ich organizmom nie je v poriadku.

  • Neskoršími príznakmi Helikobaktéra sú:

  • bolesti žalúdka,
  • grganie,
  • zápach zo žalúdka,
  • horká pachuť v ústach,
  • pálenie žáh
  • pocit tlakov zo žalúdka…

Prenos: k prenosu najčastejšie dochádza dvoma spôsobmi:

  • z úst do úst
  • stolica  ústa – najčastejšie u malých detí. Treba dôsledne dodržiavať zásady hygieny

Diagnostika:

vyšetrenie na Sensitiv Imago 530 – neinvazívne, bezbolestné vyšetrenie s vysokou presnosťou

Liečba: 

  • medicínskou formou – kombináciou viacerých antibiotík, avšak antibiotika zaťažujú pečeň, znižujú imunitu organizmu, čím otvárajú priestor pre rozšírenie iných baktérií, húb a parazitov.
  • prírodná liečba – je liečba bez antibiotík, ktorá je schopná výrazne zmierniť, alebo úplne odstrániť problémy vyvolané baktériou Helicobacter pylori. Najúčinnejšou liečbou je liečba Chioskou mastichou – ináč sa jej hovorí aj prírodný zabijak Helikobaktera.

Chioska masticha – je živica zo stromov Pistácia lentiscus z gréckeho ostrova Chios. Má prírodné antibiotické vlastnosti čo pomáha pri liečbe Helikobaktera a iných nežiaducich baktérií v tráviacom trakte.

Dávkovanie: 2 kapsuly 2x denne /ráno, večer 1/2 hod. pred jedlom/  – kapsule

1 malá lyžička ráno ½ hod. pred jedlom – prášok

Chioskú mastichu môžete po vyšetrení prístrojom Sensitiv Imago 530 a zistení na prítomnosť Helicobactera Pylori   zakúpiť aj u násCentre zdravia v Šamoríne     vo forme prášku, kapsúl, kryštálov alebo žuvačiek.

Ďalším obrovským problémom tejto doby sú parazity, ako:

Mrľa ľudská (Enterobius vermicularis)
Bičíkovec tenkohlavý (Trichuris trichiura)
Škrkavka detská (Ascaris lumbricoides)
Pásomnica (Taenia saginata, Taenia solium)

Črevné parazity sú parazity, ktoré nie sú samy o sebe životaschopné, dokážu prežiť a rozmnožovať sa výlučne len vďaka hostiteľovi (človek alebo zviera).

Parazitné ochorenia v organizme človeka spôsobujú črevné parazity, alebo ich larvy. Ochorenie sa šíri infekciou, často býva úplne nepozorovateľné, ale v organizme postupne spôsobuje poruchy.

Najnebezpečnejšia forma infekcie u človeka je, keď črevné parazity a nimi spôsobená infekcia zostanú bez príznakov, a tak vznikne ochorenie vyvolané nedostatkom živín. Črevné parazity sa živia živinami z ľudského organizmu. Až vtedy, keď sa  kvôli ochoreniam spôsobeným črevnými parazitmi, vyskytnú rôzne príznaky ochorenia, je možné zistiť infekciu a môže byť včas začatá vhodná liečba, aby sa z tela odstránili črevné parazity a ich vajíčka. Niektoré larvy črevných parazitov sa môžu dostať do rôznych tkanív tela, pričom sa môžu vytvoriť zápalové ložiská, nakoľko imunitný systém ich považuje za cudzie organizmy. Dôsledkom prítomnosti črevných parazitov a parazitov v tele môžu byť aj niektoré alergické reakcie imunitného systému.

Mrľa ľudská (Enterobius vermicularis)

mrla

Mrľa ľudská patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce črevné parazity v ľudskom organizme. Najmä u detí.

Najčastejšie dochádza k infekcií prehltnutím lariev, k čomu môže dôjsť hocikde. Larvy sa môžu nachádzať na pokožke, pod nechtami, v posteľnej bielizni, na šatách, ale aj v zemi. Larvy črevných parazitov sa vyvinú v dvanástniku, odkiaľ sa sťahujú do hrubého čreva. Vyspelé črevné parazity sú približne 1 cm dlhé, tenké, pripomínajúc bielu niť.  Mrľa ľudská svoje vajíčka ukladá v oblasti konečníka. To spôsobuje najcharakteristickejší príznak ochorenia – svrbenie v oblasti konečníka.  U detí sa vyskytuje pomerne často, a  pretože deti venujú malú pozornosť hygiene, vajíčka sa tak ľahko dostanú späť do úst, čím môžu organizmus znovu nakaziť. Komplikáciou spôsobenou infekciou môže byť chronický zápal slepého čreva, v prípade dievčat sekundárna infekcia pošvy. Dve tretiny z obetí infikovaných črevnými parazitmi nevedia o svojej nákaze, ktorú spôsobili črevné parazity, lebo často sa stane, že okrem príznakov, ako sú nepokoj, podráždenosť a únava, iné príznaky nepociťujú.

Bičíkovec tenkohlavy (Trichuris trichiura)

bicikovec

Druhým najčastejším črevným parazitom je bičíkovec tenkohlavý.

Vyspelé črevné parazity tohto typu sú 3-5 cm dlhé. K infekcii bičíkovcom tenkohlavým dochádza kontaminovaným jedlom alebo nápojom, poprípade  kontaminovanou pôdou. K infekcii dochádza v prvom rade tam, kde osobná hygiena nie je dostatočná. Infekcia je vo väčšine z prípadov bez príznakov, preto je bičíkovec tenkohlavý schopný ostať skrytý veľmi dlho. Bičíkovec tenkohlavý v najhoršom prípade spôsobuje iba bolesti brucha, hnačku alebo nevoľnosť.

Škrkavka detská (Ascaris lumbricoides)

skrkavka

Škrkavka detská patrí medzi črevné parazity. Ich vyspelí jedinci môžu dosiahnuť až 25cm dĺžku. Infekcia spôsobená škrkavkou detskou ostáva tiež často skrytá, nakoľko jej príznakmi sú najčastejšie únava a kašeľ, pričom tieto sa obvykle pripisujú iným príčinám.

V prípade ochorenia spôsobeného škrkavkou detskou sa vajíčka črevných parazitov  dostanú do organizmu konzumáciou neumytej zeleniny a ovocia. Larvy sa uhniezdia a vyliahnu v sliznici tenkého čreva, preniknú črevnou stenou a krvným a lymfatickým obehom sa dostanú až do pľúc, čím spôsobujú kašeľ.  Pri kašlaní sa vytvorí zelený sliz, takzvaný chrcheľ, ktorý je príčinou toho, že po jeho prehltnutí sa škrkavka detská znova dostáva späť do čriev. Vajíčka črevných parazitov sa vylučujú so stolicou. Najčastejším zdrojom infekcie sú nakazené ľudské výkaly. Vo vážnych prípadoch môže škrkavka detská spôsobiť v tele vznik zápalových ložísk a najčastejšie zapríčiní zápal pľúc. Vo väčšine prípadov však pacient ostáva bez príznakov, alebo príznaky sú také mierne, že ani si neuvedomuje, že môže byť nakazený črevnými parazitmi. Častými príznakmi môžu byť  ešte nafúknutie brucha, bolesti brucha, hnačka, svrbenie nosa alebo konečníka, alebo iné alergické príznaky.

Pásomnica (Taenia saginata, Taenia solium)

pasomnica

Pásomnica patrí medzi najstaršie a najznámejšie črevné parazity. Môže dosahovať rekordnú dĺžku – až 9 metrov.

Dva najbežnejšie typy pásomníc sú pásomnica dlhá (Taenia saginata) a pásomnica dlhočlánkovaná (Taenia solium). Oba typy pásomníc sa objavujú  po konzumácii surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa. Vajíčka pásomnice dlhej sa usadia v tenkom čreve. Vyspelé červy sa vyvinú za tri mesiace. Posledné články tela, naplnené vajíčkami, sa jednotlivo uvoľňujú, a vylučujú so stolicou. Larvy pásomnice dlhočlánkovanej majú schopnosť „prežierať sa” cez sliznicu čreva do krvi, ktorá ich dopraví do svalov a do mozgu, kde sa usadia. Napriek závažnosti ochorenia črevné parazity nemusia okamžite spôsobovať príznaky, takto teda dlho ostanú nepozorovateľné. Črevné parazity usadené v svaloch spôsobujú bolesti svalov, črevné parazity usadené v mozgu môžu spôsobiť aj epileptické záchvaty. Vyššie uvedené črevné parazity sú typy parazitov, ktoré sa vyskytujú najčastejšie. Poznáme ešte črevné parazity, ktoré rozširujú naše obľúbené domáce zvieratá, ako aj iné, menej často sa vyskytujúce druhy črevných parazitov.

Prioritou číslo jedna pri prevencii je osobná hygiena na najvyššej úrovni, ktorú by sme čo najskôr mali vštepiť našim deťom. Najdôležitejšie je dôkladné umývanie rúk po toalete, vzhľadom na to, že črevné parazity infikujú hlavne týmto spôsobom.

Ak sa už črevné parazity alebo parazit dostali do tela, prevencia už vtedy nestačí. Organizmus sa dokáže zbaviť parazitov iba tak, že sa odstránia červy. V tom pomáha očista organizmu pomocou Tinktúry /čierny orech + palina + klinček + cayanské korenie/. Tinktúra je stopercentne prírodný produkt, ktorý zničí parazity, a pomáha odstrániť črevné parazity a ich vajíčka z tela.

Copyright © 2024 Šamorínčan