nedeľa, 17. nov. 2024
pomle

Život: Pri budovaní umelého trávnika majú lietať triesky zo 148 stromov

15.3.2019, 08:32
Život

V Šamoríne sa zástupcom mesta konečne podarilo rozhýbať a priblížiť sa k využitiu 100 000 eur, ktoré Slovenský futbalový zväz ponúkol viacerým mestám na Slovensku na výstavbu štadiónov.

Finálne riešenie však môže znamenať koniec nádherného zeleného vetrolamu, ktorý chráni ihrisko a oddeľuje ho od ornej pôdy na druhej strane. Bráni nielen vetru, ale aj prachu dostať sa na športovisko. Okrem toho je vzácnym biotopom pre živočíchy, ktoré v ňom nachádzajú útočisko najmä v čase, keď sú polia bez vegetácie. Vetrolam ochraňuje aj ďalšie stromy v parku.

Kdesi na nástenke

Predseda petičného výboru František Sztruhár (42) verí, že sa nájde vyhovujúcejšie riešenie ochrany prírody a športového využitia priestoru.

„Ako dieťa som tu hrával futbal. O to viac sa ma hroziaci výrub stromov dotkol. Pre mňa je to srdcová záležitosť, pretože som s nimi vyrastal a aj v tom vetrolame sme s kamarátmi zažívali veľké detské dobrodružstvá.“

Malá džungľa za ihriskom podľa Sztruhára stále plní veľmi dôležitú funkciu.

„Do týždňa podpísalo petíciu vyše 700 ľudí. Vysvetľujeme občanom, že nie sme proti výstavbe ihriska či športovcom, len chceme nájsť vhodnejšie riešenie. Šamorínsky futbalový klub už má viac než 100 rokov.

Pri získavaní informácií sme narazili na 2 rovnomenné kluby s tými istými ľuďmi z vedenia mesta. Jeden je športovým klubom a druhý občianskym združením. Športový klub má dlhy a občianske združenie dostáva podporu od mesta, z ktorej časť posiela športovému klubu. Takéto hospodárenie nám pripadá zvláštne.“

Vedľa štadióna stojí nedokončená stavba Športovo-rekreačného komplexu Seal, ktorý mal byť jedným z lákadiel mesta. V súčasnosti chátra a už niekoľko rokov hľadá odvážneho kupca. Sú v ňom miliónové investície, eurofondy, veľké plány a známe mená v pozadí. Že by ho plánoval niekto dostavať, je málo pravdepodobné. V Šamoríne mu vyrástla konkurencia rezort x-bionic s podobným a oveľa širším zameraním.

„Cesta nevedie cez výrub stromov. V rezorte x-bionic majú stavať až 2 futbalové ihriská s umelou trávou. Jedno menšie ihrisko je pri slovenskej škole a jedno pri maďarskej. Budeme tu mať 4 ihriská s umelou trávou, plus štadión s vysadeným trávnikom a ďalší s prirodzenou trávou je v časti mesta Mliečno.

Mimochodom, petíciu podpísal aj jeden z 20-percentných akcionárov športového klubu. Uznal, že mesto na ďalší štadión nemusí vynakladať prostriedky, veď bude mať dostatočný počet ihrísk, ktoré budú slúžiť futbalistom,“ vysvetľuje Sztruhár a dodáva, že o zámere mesta by ani nevedeli, keby ktosi náhodou neobjavil oznam o výrube stromov kdesi na nástenke.

„Stotisíc eur od Slovenského futbalového zväzu je časť sumy, ktorú bude treba na vybudovanie ihriska. Nikto zatiaľ nezverejnil, kto ďalší prispeje. Nevieme, kto to bude financovať a koľko to bude stáť. Ochrana prírody by mala mať rovnakú hodnotu ako šport,“ dodáva.

Najmenej bolestivé riešenie

Aj primátor mesta Csaba Orosz (47) na štadióne a v parku vyrastal a prežíval tu veľké detské dobrodružstvá.

„Pre také veľké mesto, ako je Šamorín, má vybudovanie ihriska s umelým trávnikom významnú hodnotu. Neslúžilo by len klubu s dvesto deťmi. Za zimnú prípravu zatiaľ musia platiť za hosťovanie. To nie je lacné. Ak sa chce klub udržať na úrovni, musí mať vlastný štadión na dosahovanie dobrých výsledkov.“

Primátor má bližšie ku kanoistike, napriek tomu fandí aj futbalistom.

„Na dvoch malých ihriskách pri školách sa nedokáže pohodlne vystriedať niekoľko mužstiev. Je to časovo náročné najmä preto, že tréningy musia deti stihnúť popoludní, po škole. Okrem toho musíme myslieť aj na verejnosť.“

Mesto o možnosti získať finančné prostriedky od futbalového zväzu vie už od roku 2015.

„Stotisíc nie je málo. Naozaj sme zvažovali všetky dostupné možnosti. Vyzeralo to už, že sa klub dohodne s x-bionic, ale nakoniec nenašli spoločnú reč. Tí stavajú vlastné ihrisko. Ich podmienky klubu nevyhovujú. Mesto môže disponovať len tým, čo má. Najlepšie z toho vyšiel práve priestor menšieho ihriska za veľkým ihriskom.

Žiaľ, veľké ihrisko nie je čisto na našich pozemkoch. Podstatná časť je pod správou pozemkového fondu a súkromníka. Minulý rok sa nám podarilo odkúpiť pozemok od jedného z vlastníkov v čase, keď už hrozilo, že si svoj majetok oplotí a my budeme mať po štadióne. Máme v pláne každý rok niečo odkúpiť, podľa možností rozpočtu. Na dlho to bude najmä s pozemkovým fondom...“

Podľa primátora je zložité nájsť priestor, ktorý by sa niekoho nedotkol.

„Stromy vetrolamu nie sú súčasťou parku. Ako som hovoril, mám k nim srdcový vzťah, ale súčasne viem, že sa musíme správať rozumne. Zvažovali sme aj možnosť budovať za parkom na ornej pôde, ktorú sme minulý rok prekvalifikovali na pozemok na šport a rekreáciu.

Dotáciu z futbalového zväzu však môže dostať iba športový klub. Mesto nie. Keby oni požiadali o vyňatie z pozemkového fondu, stálo by ich to viac než 100 000. Mesto by vyňatie dostalo zadarmo, ale nedostalo by podporu. Najmenej bolestivé riešenie je spojené s výrubom stromov na rozšírenie priestoru,“ vysvetľuje.

Viac nájdete na webovej stránke týždenníka Život.

Copyright © 2024 Šamorínčan