Bývalá skládka Chemických závodov Juraja Dimitrova vo Vrakuni ohrozuje najväčší zdroj pitnej vody na Slovensku – Žitný ostrov a situácia začína byť vážna. Chemikálie vytekajú zo zhrdzavených plechových sudov a spodné vody ich šíria smerom na Žitný ostrov. Toxické chemikálie už zamorili územie vo vzdialenosti päť kilometrov od skládky.
Článok o postupujúcej hrozbe priniesol týždenník Život, ktorý zároveň konštatuje, že pre nečinnosť úradov sa tikajúca bomba stále nerieši.
Skládka vznikla v roku 1966, keď do vyschnutého koryta dunajského ramena, začali vyvážať chemický odpad z fabriky. Ten sa nachádzal v kovových sudoch ale aj v kartónových krabiciach. Skládka sa uzavrela až v roku 1978, keď sa zasypala trojmetrovou vrstvou zeminy. Dovtedy sa tam navozili tisíce ton nebezpečného chemického odpadu.
Na poplach už dlhodobo bije Vrakunčan Juraj Štubniak. Vo Vrakuni už od roku 2002 nesmú používať kvôli silnému zamoreniu, vodu zo studní.
Napriek neustálemu Štubniakovmu tlaku na štátne orgány tie vážnosť situáciu ignorovali. Nakoniec však dali aspoň spraviť odborný prieskum, ktorý potvrdil, že toxické chemikálie prúdia spodnou vodou smerom na Žitný ostrov. Podľa Juraja Štubniaka sa však stále nič nerobí, lebo sa hľadá, kto má skládku riešiť, tzv. povinná osoba. A toto hľadanie trvá už jeden a pol roka.
,,Je jasné, že skládku bude sanovať ministerstvo životného prostredia, že ono bude povinná osoba. Napriek tomu povinnú osobu stále hľadajú. Asi pátrajú, skúmajú, že kde asi tak môže povinná osoba byť. Keď som sa ich vlani pýtal, že čo hľadajú, povedali, že to je proces,“ hovorí pre Život Juraj Štubniak.
Ak by vláda rozhodla, že problém bude naozaj riešiť ministerstvo životného prostredia, skládka by sa mala sanovať tzv. kapsulizáciou. Vykopú sa hlboké základy a vytvorí sa akýsi bazén, ktorý by neprepúšťal chemikálie do spodných vôd.
Kedy sa tak stane je však otázne.
Vypracovaná štúdia potvrdila nebezpečnú hrozbu zamorenia, blízke vodné zdroje ešte ohrozené nie sú. ,,Pri súčasnej hladine Dunaja a súčasnom odbere vody nie sú ohrozené vodné zdroje Kalinkovo, Šamorín a Jelka. V prípade väčšieho odberu vody z týchto zdrojov by sa situácia mohla zmeniť, lebo by sa zmenili hydraulické pomery,” cituje týždenník Život z odbornej správy.
Celý článok: Ohrozená voda: Chemikálie zo skládky sa šíria na Žitný ostrov, úrady nevedia, kto má problém riešiť!
Dnes vyšiel ešte jeden článok k problému a môžete si ho prečítať: Ohrozuje chemická skládka najväčší zdroj pitnej vody? Zásah je nevyhnutný, tvrdí šéf vodární!