Mnohé šamorínske rodiny s malými deťmi si prajú, aby sme mali v našom meste moderné detské ihrisko.
V Šamoríne je síce relatívne veľa ihrísk, no stačí ich napr. porovnať s detským ihriskom v Hamuliakove a ukáže sa veľký rozdiel.
Mesto už pred niekoľkými rokmi sľúbilo, že kompletne obnoví ihrisko na Mestskom majeri, ktoré patrí k tým najstarším v meste.
Doposiaľ sa tak nestalo, no samospráva využila ponuku spoločnosti Lidl a prihlásila sa do celoslovenskej súťaže o 10 detských ihrísk Žihadielko.
Keby Šamorín v hlasovacej súťaži vyhral, nové ihrisko by stálo práve na Mestskom majeri.
Hlasovacia súťaž však v našom meste nevyvolala veľký záujem. Prečo Šamorínčania za nové ihrisko nehlasujú, neviem.
Jedným z dôvodov však môže byť to, že naše mesto nepociťuje akútny nedostatok ihrísk pre malé deti. Sú aké sú, ale deti sa na nich môžu bezpečne hrať.
,,Bolo by fajn mať nové ihrisko, ale keď som zistila, v akej sme skupine, úprimne som zaželala víťazstvo Stropkovu a Svidníku. Podľa mňa tu v okolí máme veľa možností kam s deťmi. Budem však hlasovať ďalej,” napísala čitateľka Šamorínčana.
Šamorín sa nachádza v skupine 18-tich miest s počtom obyvateľov 10 000 až 14 999. Ihrisko za viac ako 80 000 eur získajú prvé dve mestá.
V prvej trojke sú Stropkov (44 000 hlasov), Myjava (34 000) a Svidník (25 000).
Šamorín sa pritom v tabuľke viac a viac prepadá. Momentálne je na 6. mieste s počtom hlasov 5 700.
Obrátil som sa na prvé tri mestá, aby som zistil, prečo sa ich obyvatelia s takým nadšením zapojili do súťaže. Odpovedali zo Stropkova.
,,Dúfam, že ako zástupca súperiaceho mesta pochopíte, že tajomstvo doterajšieho úspechu si necháme pre seba. :-) Ale vážne, aj my sme milo prekvapení aktivitou Stropkovčanov. Mesto využíva všetky dostupné komunikačné kanály na mobilizáciu verejnosti. Svoju úlohu zrejme zohráva aj fakt, že v meste je zjavný nedostatok detských ihrísk. V minulom roku otváralo nové vedenie mesta moderné detské ihrisko, pričom išlo o prvé ihrisko svojho druhu postavené v Stropkove za posledných minimálne 10 rokov. Takže je to zrejme kombinácia aktivity samosprávy, záujmu a chuti verejnosti pričiniť sa o miestny rozvoj, ako aj nedostatku detských ihrísk v meste,” Peter Novák, hovorca mesta Stropkov.
A tu sa skrývajú možno ďalšie dve odpovede. Naše mesto sa do súťaže prihlásilo, ale len formálne.
O možnosti vyhrať ihrisko neinformovalo verejnosť a neurobilo v meste, školách, škôlkach, športových kluboch a podobne, aktívnu kampaň, ktorá by mobilizovala ľudí.
Na samotnú súťaž a aktivitu skupiny Šamorínčanov reagovalo až dodatočne a plagáty po školských zariadeniach vyvesilo len pred krátkym časom.
Tretím a možno posledným dôvodom je, že nám možno chýba “záujem a chuť Stropkovčanov pričiniť sa o miestny rozvoj.”
Napriek tomu, že situácia sa nevyvíja dobre, výsledok by sa dal ešte zvrátiť. Súťaž sa totiž skončí až 29. februára.