piatok, 1. nov. 2024
samorin_vtaci_ostrov

Vtáči ostrov pri Šamoríne sa rozšíri

9.11.2017, 09:44
Sme

Vodohospodári začali spevňovať a rozširovať hrádzu okolo lagúny Vtáčieho ostrova na Dunaji pri Šamoríne.

Ako na svojej facebookovej stránke vysvetlila organizácia SOS/BirdLife Slovensko, kamenná hrádzka lagúny bola totiž veľmi úzka, pri vetre sa cez ňu prelievali vlny a vtáky tam nemohli hniezdiť.

Slovenský vodohospodársky podnik začal obsypávať lagúnu materiálom vyťaženým z plavebnej dráhy.

"Čakáme, že po obsypaní celej hrádze v dĺžke vyše 200 metrov na nej budúci rok zahniezdia vzácne druhy, ako je kačica chripľavka či hrdzavka potápavá. Stabilizovanie hladiny v lagúne určite prospeje aj bučiačikovi či brehuliam a možno už túto zimu na obsypanej hrádzi bude loviť vzácny kormorán malý, ktorý sa u nás v zime pravidelne vyskytuje len na juhozápade Slovenska," uviedla SOS/BirdLife Slovensko.

 Výsledkom prác by malo byť rozšírenie kamennej hrádze na 15 až 20 metrov.

Kačica chripľavka je jedným z druhov, pre ktoré sa vyhlásilo chránené vtáčie územie (CHVÚ) Dunajské luhy. Väčšina jej populácie hniezdi na ostrovčekoch, v neprístupných brehoch.

"Tým, že Hrušovská zdrž pri Šamoríne má väčšinou brehy z panelových prefabrikátov, tak hniezdnych možností je tu málo a každá nová hniezdna príležitosť je okamžite využitá," konštatuje organizácia.

Každú novú hniezdnu príležitosť využijú aj hrdzavky potápavé a ďalšie vodné vtáky.

Vtáčí ostrov, ktorý sa nachádza na Dunaji medzi Šamorínom a Bratislavou, je jediným miestom na Slovensku, kde hniezdia tisíce vtákov. Ornitológovia sa preto snažia, aby mohli vtáky využívať každý kúsok tohto jedinečného ostrova.

Úzka kamenná hrádza okolo lagúny bola dlhodobo problémom pre hniezdiace vtáky, SOS/BirdLife Slovensko, Slovenský vodohospodársky podnika a Štátna ochrana prírody sa preto dohodli na tomto spôsobe jej obsypania usadenými sedimentmi.

Materiál z takzvaného regulačného bagrovania vždy dotlačia k pristavenému žeriavu remorkéry a žeriav ich následne prekladá na hrádzu lagúny Vtáčieho ostrova.

Vodohospodári ťažia materiál z častí plavebnej dráhy zanesených sedimentmi, ktoré musia označovať, aby sa im lode vyhli. Vyťažením sa tak odstránia rizikové miesta.

Copyright © 2024 Šamorínčan