sobota, 23. sep. 2023
IMG_0838

Učitelia ZŠ Mateja Bela: Neštrajkujeme len kvôli platom

2.2.2016, 19:31
Slávka Gáborová

V školskej jedálni ZŠ Mateja Bela sa včera večer uskutočnila diskusia učiteľov školy s rodičmi a zástupcami štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU).

Stretnutia sa zúčastnilo pomerne veľa ľudí. V úvode vystúpila pani učiteľka Zuzana Krajčírová, ktorá rodičom vysvetlila dôvody, prečo sa učiteľský zbor najväčšej školy na Žitnom ostrove rozhodol vstúpiť do štrajku.

,,Nerobíme to len kvôli platom. Pozrite sa, ako vyzerajú slovenské banky a v akom stave sú naše školy. Rodičia musia platiť za hygienické potreby, učebnice a množstvo ďalších vecí. A tak by to nemalo byť. Veď všetci hovoria, že deti sú naša budúcnosť,” povedala Zuzana Krajčírová.

Podľa nej sú síce učitelia nespokojní s výškou svojich platov, ďalšími dôvodmi sú však aj tzv. kredity a výrazná podfinancovanosť slovenských škôl.

Za rodičov vystúpila predsedkyňa ZRPŠ Zuzana Kucháriková, ktorá vyjadrila štrajku podporu.

Do následnej diskusie sa zapojili aj rodičia, zaujímali sa o to, čo sú to kredity a ako môžu štrajk konkrétne podporiť.

Od predstaviteliek Iniciatívy slovenských učiteľov sa dozvedeli, že jednou možnosťou je nechať v čase štrajku svoje dieťa doma alebo tak urobiť prostredníctvom stránky ISU.

Celé stretnutie sa skončilo zhruba o 19.30 hod. Aj táto diskusia ukázala, že okolo školy ZŠ Mateja Bela existuje skupina rodičov, ktorým na škole záleží.

O vývoji štrajku na ZŠ Mateja Bela budeme priebežne informovať. Zo zhruba 90 učiteľov neštrajkuje 33.

Mnohé učiteľky sa však k štrajku nepripojili preto, aby I. stupeň vôbec mohol fungovať aspoň v obmedzenom režime. Druhostupniari sa tento týždeň neučia.

Copyright © 2023 Šamorínčan