Čitateľ Šamorínčana nás upozornil na starší článok z portálu topky.sk, v ktorom sa na základe štatistických údajov hovorí o tom, že dunajskostredský okres je najviac postihnutý úmrtiami na rakovinu.
Náš čitateľ v tejto súvislosti dáva do pozornosti najnovšiu kauzu s pitnou vodou, ktorá obsahovala možnú karcinogénnu látku atrazín. Tá sa používala v hnojivách a už niekoľko rokov je zakázaná. Napriek tomu sa objavila v pitnej vode a šesť obcí pri Šamoríne ju nemohlo používať.
V tejto súvislosti poukazuje aj na článok týždenníka Plus Sedem Dní. V ňom sa hovorí, že znečistenie atrazínom môže pochádzať zo skládky chemického odpadu v bratislavskej Vrakuni, ktorá desaťročia znečisťuje podzemné vody. Podľa oficiálnych vyjadrení sa kontaminačný mrak - nebezpečnými chemikáliami znečistené spodné vody - nachádzajú päť kilometrov od skládky smerom na Žitný ostrov.
Článok: Na Žitnom ostrove našli v podzemnej vode nebezpečný pesticíd. Bývali to najčistejšie pramene Európy
Kompetentné inštitúcie pre týždenník Plus Sedem dní vylúčili súvislosť medzi skládkou a atrazínom v našej lokalite. Mnohé otázky však zostávajú nezodpovedané.
Podľa informácií ministerstva zdravotníctva zomrelo na Slovensku od roku 2011 do roku 2014 na rakovinové nádory 53 041 osôb. V roku 2014 celkovo podľahlo rakovine 13 628 ľudí, čo je o 167 prípadov viac, ako v roku 2013 a o 706 prípadov viac, ako v roku 2012. V roku 2011 to bolo 13 030 onkologických úmrtí.
Zo štatistických údajov ďalej vyplýva, že najviac ľudí na rakovinu zomrelo za posledné roky v okrese Dunajská Streda, potom v Leviciach a v Poltári. Medzi ďalšie problematické okresy patria zostupne Galanta, Revúca, Rimavská Sobota, Nové Zámky, Skalica, Komárno a Žarnovica. Z globálneho pohľadu teda možno hovoriť najmä o Trnavskom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji.
Poradie podľa miery štandardizovanej úmrtnosti na nádory
- Dunajská Streda
- Levice
- Poltár
- Galanta
- Revúca
- Rimavská Sobota
- Nové Zámky
- Skalica
- Komárno
- Žarnovica