Tento text je súčasťou blogu www.samorincan.sk, nie je však jeho redakčným obsahom.
V sobotu sme si v rímsko-katolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Šamoríne pripomenuli padlých vojakov.
Počas pietnej spomienky vedenej kaplánom Csabom Mikusom sme k pamätným tabuliam padlých počas 1. svetovej vojny položili kvety.
Podujatie zorganizovalo občianske združenie Moderný Šamorín pre všetkých.
Deň veteránov
Medzinárodný deň vojnových veteránov (Deň červených makov) je pamätný deň venovaný pamiatke vojnových veteránov. Pripomína sa symbolicky 11. novembra.
11. novembra 1918 podpísali Spojenci a Nemecko prímerie, ktorým sa ukončili boje 1. svetovej vojny na západnom fronte.
Symbolom Dňa veteránov sa stal kvet vlčieho maku. Báseň o vlčích makoch na hroboch padlých (Na flámskych poliach) napísal v máji 1915 kanadský chirurg John McCrae, ktorý slúžil v západnom Flámsku. V okolí mestečka Ypres vznikol obrovský cintorín padlých vojakov, ktorých telá našli po ťažkých bojoch. K napísaniu básne ho inšpirovali červené maky, ktoré sa vo vetre vlnili medzi hrobmi padlých vojakov. Autor básne sa konca vojny nedožil.
Dobrovoľníčka asociácie Mladé kresťanky v akcii (YWCA) Moina Michael inšpirovaná touto básňou začala predávať hodvábne vlčie maky ako prostriedok získania finančných prostriedkov pre svojich žiakov, amerických vojnových invalidov.
Symbol vlčích makov sa ako symbol vojnových veteránov veľmi rýchlo rozšíril v anglofónnej a frankofónnej oblasti. Deň vojnových veteránov je dnes celosvetovo uznávaným pamätným dňom a v posledných rokoch sa pripomína aj na Slovensku.