Rekonštrukcia hrádze obklopujúcej lagúnu Vtáčieho ostrova na Dunaji pri Šamoríne už priniesla prvé výsledky. Pribudol tam nový vzácny druh - brehuľa hnedá, ktorá hniezdi v strmých brehoch riek.
Ako informuje organizácia SOS/BirdLife Slovensko na sociálnej sieti, štyri páry si už nory do pieskového brehu vyhrabali, ďalších 18 na svojom hniezde pracuje. "Je možné, že tento počet ešte narastie," konštatovala organizácia. Na Vtáčom ostrove tak vznikla druhá kolónia brehulí v Chránenom vtáčom území Dunajské luhy. Prvá je neďalekej Muchovej hrádze.
"Na Vtáčom ostrove sa usadili hneď po tom, ako sme im vytvorili biotopy a ostrov dosiahol želaný tvar," uviedla SOS/BirdLife Slovensko.
Vodohospodári a ochranári minulý rok spevnili a rozšírili hrádzu okolo lagúny Vtáčieho ostrova. Úzka kamenná hrádza okolo lagúny, cez ktorú sa prelievala voda, bola dlhodobo problémom pre hniezdiace vtáky, SOS/BirdLife Slovensko, Slovenský vodohospodársky podnik a Štátna ochrana prírody sa preto dohodli na jej obsypaní usadenými sedimentmi vyťaženým z plavebnej dráhy.
Výsledkom prác je rozšírenie kamennej hrádze na 15 až 20 metrov. Zlepšili sa tým hniezdne možnosti pre vzácne druhy, ako je kačica chripľavka či hrdzavka potápavá.
Stabilizovanie hladiny v lagúne prospeje aj bučiačikovi a možno už túto zimu na obsypanej hrádzi bude loviť vzácny kormorán malý.
Vtáčí ostrov, ktorý sa nachádza na Dunaji medzi Šamorínom a Bratislavou, je jediným miestom na Slovensku, kde hniezdia tisíce vtákov.
Ornitológovia sa preto snažia, aby mohli vtáky využívať každý kúsok tohto jedinečného ostrova.
Brehuľa hnedá patrí medzi lastovičkovité vtáky, je to sťahovavý druh. Hniezdi v kolóniách. Po návrate zo zimoviska začne samček ešte bez samičky vyhrabávať v brehu novú noru. Keď má vyhrabaných prvých 10 až 30 cm, sadne si do vchodu a láka samičky štebotavým spevom. Samička si vyberá a prezerá viaceré ponuky, ak sa však rozhodne, pomáha pri stavbe a dôsledne bráni noru pred ďalšími samičkami.