Informácia Šamorínčana o možnom zániku Lekárskej služby prvej pomoci pre dospelých vyvolala vo verejnosti značný záujem. Okamžite sa v meste začala aj petícia za jej zachovanie.
,,My, dole podpísaní občania v zmysle petičného práva požadujeme, aby sa kompetentní predstavitelia samosprávy mesta Šamorín ako aj samosprávy obcí Horného Žitného ostrova zaoberali problémom zachovania dostupnosti lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) v meste Šamorín, ktorá je spádovou pre celý región Horného Žitného ostrova, po 1. 1. 2017 a aby vyvinuli všetko úsilie za zachovanie tejto služby aj po 1. 1. 2017,” napísal v zdôvodnení petície jej autor Martin Polovka.
Petíciu za pár hodín jej existencie podpísalo už cez 36 ľudí. Zbieranie podpisov sa ukončí 5. decembra 2016.
,,V prípade že sa pod petíciu podpíše relevantný počet ľudí (okolo 1300, čo je 10 % obyvateľov), bude predložená zástupcom mesta Šamorín, poslancom, ako aj zástupcom okolitých obcí. Bude tiež nadnesená ako interpelácia - pokiaľ si ju neosvojí niektorý z poslancov - na poslednom tohtoročnom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Šamoríne,” dodal Martin Polovka.
Informácia o možnom zrušení Lekárskej služby prvej pomoci pre dospelých v našom meste sa objavili v súvislosti so zámerom ministerstva zdravotníctva, “optimalizovať” sieť lekárskych pohotovostí na Slovensku.
Podľa zverejnených informácií ministerstvo zo zachovaním pohotovosti v Šamoríne neráta po 1. januári 2017 už neráta. Dospelí Šamorínčania by tak spadali pod pohotovosť v Dunajskej Strede. Podľa nepotvrdených informácií však hrozí, že Šamorín by spadal pod Galantu.
Lekárska pohotovosť v Šamoríne existuje už 50 rokov a momentálne jej prevádzkovateľom je K Gryf pána doktora Štefana Kubanku. Spoločnosť sa k hrozbe zrušenia pohotovosti vyjadrí neskôr.
Mesto Šamorín sa vyjadrilo, že sa pohotovosť pokúsi zachrániť. ,,Hľadáme možnosti, ako zachovať pohotovostnú službu pre obyvateľov mesta a jeho blízkeho okolia,” povedal k tomu Ervin Sármány, uviedol prednosta mestského úradu.