piatok, 22. nov. 2024
89864576_10222383727807274_148565182216404992_n

Šamorínčan Gabo: Takto sme v Číne zvládli koronavírus

20.3.2020, 10:04
Katarína Ďurovková
Facebook

Za posledné dni a týždne sa život nás všetkých zmenil. V uliciach vidno menej ľudí, rady sa netvoria vnútri v obchodoch, ale vonku pred nimi a ľudia dodržiavajú odstupy. Takmer už každý už nosí rúško. Mnohí ľudia si ich šijú doma a ponúkajú ich zadarmo svojim spoluobčanom. Tak prežívame epidémiu koronavírusu v Šamoríne. Mnohí Šamorínčania sú však počas pandémie v zahraničí, kde dlhodobo žijú a pracujú. Oslovili sme viacerých z nich a porozprávali nám o tom, ako korona zasiahla do ich životov v Číne, Anglicku či Taliansku. Postupne vám prinesieme ich príbehy, dnes sme sa rozprávali  so Šamorínčanom Gabrielom, ktorý býva v Číne, kde pandémia vypukla.

Gabo žije v Číne už tri roky. Momentálne býva a pracuje na ostrove Hainan na juhu krajiny. Ostrov má necelých 10 miliónov obyvateľov, no keďže je hlavnou destináciou na prezimovanie pre Číňanov zo severnejších oblastí Činy, v čase vypuknutia koronavírusu sa na ňom nachádzalo približne 15 miliónov ľudí. Vďaka preventívnym opatreniam a najmä včasnej karanténe mali pri danom počte ľudí (3x viac ako počet obyvateľov Slovenska) na celom ostrove len 170 nakazených vírusom a z toho 6 ľudia vírusu podľahli.

Medzi hlavné opatrenia v Číne patrili 14-dňová domáca karanténa, plošné merania telesnej teploty pri vstupe do banky, obchodu, na úrad či do bytového komplexu, povinné nosenie rúšok a zvýšená osobná hygiena.

„Úplné uzavretie Wuhanu ma najprv dosť šokovalo, ale s odstupom času to vidím ako nevyhnutné opatrenie, ktoré bolo treba urobiť“ vraví Šamorínčan Gabo. Okrem už spomínaných opatrení zavreli aj všetky školy. Týždeň po ich uzavretí začali takmer všetky fungovať cez internet, učitelia sa pripájali na triedne online skupiny a 3-4 hodiny denne takto vyučovali. „Našťastie má Čína veľmi dobre prepracovanú technológiu sociálnych sietí, s mobilom tu človek vyrieši lekára, jedlo, školu, nákup aj platby online (platiť peniazmi či kartou je tu dosť zriedkavé). Aj toto výrazne pomohlo ľuďom počas karantény“ hodnotí Gabriel.

55604080_10210854831086433_6606559853378797568_n

Šťastie v nešťastí tiež bolo, že ľudia boli predzásobení, v očakávaní čínskeho nového roku (25. január), kedy sa štandardne na dva týždne zavrú všetky obchody a v čase vypuknutia epidémie  tak nemuseli zháňať potraviny na poslednú chvíľu. Niektoré samosprávy aj tak zareagovali, a napríklad v oblasti kde býva Gabo samospráva zabezpečovala predaj ovocia a zeleniny pred domom a občas (asi raz za dva týždne) im aj poslala balík s ovocím zadarmo rovno k dverám. Zvýšil sa dopyt po rúškach a antibakteriálnych mydlách, takže prvý mesiac karantény bol problém s ich zabezpečením, neskôr sa situáciu stabilizovala. „Zohnal som predpripravené rúška, ktoré bolo treba nastrihať, spojiť a zošiť. Antibakteriálne mydlo som zohnal cez internet“ opisuje svoju situáciu Gabo.

Koronavírus našťastie Gabrielovi neskomplikoval pracovný život. Štandardne pracuje online z domu, takže na jeho situácii sa v tejto oblasti nič nezmenilo. Mnohí ľudia však museli prestať do práce chodiť, vláda sa im v neľahkej situácii snažila pomôcť a tak mnohým preplácala plat až do výšky 60 – 80 % a mnohí mali odpustené platenie nájomného aj na dva mesiace.

Možno ešte kľúčovejšie ako opatrenia vlády bola disciplinovanosť samotných občanov. Atmosféra počas najhoršej vlny epidémie bola pokojná, obchody boli stále dobre zásobované. „Číňania sú celkovo racionálni ľudia, takže tam nebol problém s pochopením požiadaviek týkajúcich sa bezpečnosti obyvateľstva. Rúška sú bežným doplnkom hlavne vo veľkomestách, kde je kvalita ovzdušia dosť zlá a ľudia ich nosili aj počas karantény a to bez výnimky. Balkóny sa stali miestom pre komunitnú interakciu, ľudia tam cvičili, hudobníci hrali a spievali karaoke a ľudia sa podporovali kričaním sloganov z balkónov ako počas futbalového zápasu“, spomína Gabo na náladu v krajine.

Čína už má za sebou najhoršiu vlnu koronavírusu. Hoci zastavenie priemyslu pomohlo životnému prostrediu, ekonomika krajiny sa bude zotavovať veľmi dlho a pomaly. Život obyvateľov sa len pomaly vracia do normálu. Aj návrat do starého života berú Čínania pragmaticky, žiadne veľké emócie, uvedomujú si, že to ešte úplne neskončilo. Každý deň ešte pribúda pár prípadov, väčšinou ide o Číňanov, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Rúška sú stále povinnou súčasťou každého dňa. „Lekári sú tu noví super hrdinovia, a tie celebrity čo na začiatku utiekli z krajiny, upadli do zabudnutia“, opisuje Gabo situáciu v krajine, ktorá, čo sa koronavírusu týka, má to najhoršie za sebou. A na záver dodáva: „Ostáva len dúfať, že Európa odkukala od Číňanov, že disciplína a domáca karanténa je najlepšie riešenie proti šíreniu koronavírusu.“

Na záver pripájame pravidlá, ktorými sa Číňania riadili. Možno sa nám v niektorých bodoch zdajú prehnané, stačí sa však pozrieť na to, ako sa im epidémiu v ich krajine podarilo zvládnuť.

  • Choďte von len v nutných prípadoch, zásobte sa potravinami, drogériou a liekmi tak, aby ste nemuseli chodiť často do obchodu
  • Výťah je v momentálnej situácii jedno z najnebezpečnejších miest, keďže je to malý uzavretý priestor, kde sa vystrieda veľké množstvo ľudí. Tlačítka nikdy nechytajte priamo rukou, použite nejaký predmet, prípadne si chráňte ruky rukavicami.
  • Vírus ostáva na kľučkách a tak v priestoroch, kde si kľučku podá veľa ľudí ju často dezinfikujte prostriedkami na báze alkoholu.
  • Ak musíte ísť von, noste ochranu tváre – rúško, okuliare, a aj ochranné rukavice, prípadne dezinfekčný prostriedok na ruky. Dodržujte 2-metrovú vzdialenosť od ľudí; vyhýbajte sa ľuďom, ktorí nenosia rúško, prípadne ho nosia nesprávne
  • Pred tým než vojdete domov si topánky vydezinfikujte, prípadne ich nechajte pred dverami. Umyte si ruky pred tým, než si zložíte rúško / okuliare / oblečenie. Nikdy nechytajte prednú stranu rúška rukami, chyťte ho za gumičky / šnúrky. Rúško, oblečenie  a všetky veci čo ste mali vonku nechajte vo vetranej miestnosti. Následne si znova umyte ruky.
  • Nepoužívajte jednorázové rúška viackrát. Rúška na viac použití striedajte a pravidelne ich perte a žehlite.
  • Ak dostanete balík, vonkajší obal nedoneste domov. Vyberte veci z balíka a nechajte ich vo vetranej miestnosti, prípadne ich vydezinfikujte.
  • Zeleninu by ste mali pred konzumáciou umyť dezinfekčným prostriedkom, prípadne dôkladne uvariť, nejedzte ani nedovarené či surové mäso. Ovocie pred konzumáciou ošúpte.
  • Oddychujte, dbajte na dostatok spánku, pite veľa tekutín. Tak posilníte imunitu a nákaza vám tak ľahko nehrozí.
  • Dôkladne vetrajte, čistite si mobil, pravidelne umývajte podlahy, okná a povrchy v byte.
  • Často sa sprchujte, a umývajte si ruky aj tvár. Častejšie si umývajte vlasy. Nedotýkajte sa nosa, úst, uší, očí a celkovo tváre, keď ste vonku.
  • Počas karantény sa s nikým nestretávajte.

56237612_10210898299933127_8378111739878703104_n

Copyright © 2024 Šamorínčan