Šamorín sa zhostil náročnej úlohy majstrovským spôsobom. Návrat vrcholného atletického podujatia na Slovensko po dvoch dekádach bol úspešný. Majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu v areáli x-bionic® sphere ponúkli skvelé výkony, vyrovnané súboje na cieľovej rovinke, dominanciu veľmocí.
Potvrdili, že Slováci majú čo robiť, aby sa svetovej špičke priblížili. Cestu si na štadión našli aj diváci. Neodradil ich mrazivý vietor ani ostré slnko.
„Vedenie Európskej atletiky chválilo podmienky, v ktorých sa šampionát odohrával. Je skvelé zistiť, že aj taká malá krajina ako Slovensko dokáže na najvyššej úrovni zorganizovať také dôležité a veľké podujatie. Máme tím šikovných ľudí, ktorí už niekoľko rokov rastie. Je síce škoda, že nedokážeme elitným krajinám konkurovať aj na trati, ale na organizátorskom poli sme si vyslúžili chválu od predstaviteľov Európskej atletiky. Hovoria o Šamoríne v superlatívoch,“ povedal Peter Korčok, predseda organizačného výboru a zároveň prezident Slovenského atletického zväzu.
Turecká nadvláda pokračuje
Snaha európskych bežcov o pretrhnutie nadvlády Keňanov v tureckom drese nebola úspešná. Na troch predošlých víťazov nadviazal Kigen Kaan Özbilen. Dlho to vyzeralo, že si to o víťazstvo rozdá v záverečnej rovinke so Španielom Adelom Mechaalom. Na piesočnom podklade však turecký reprezentant svojmu sokovi ušiel a tešil sa zo zaslúženého víťazstva.
"Vlani som napriek zraneniu skončil desiaty. Som rád, že mi to tento rok vyšlo. Boli to náročné preteky, chladné počasie ich skomplikovalo. Veľmi sa mi páčila trať, bola špeciálna. Neprekážala mi ani zmrznutá vodná priekopa,“ nechal sa počuť Özbilen.
Najlepším domácim reprezentantom bol Tibor Sahajda. Špecialista na maratón obsadil pri premiére na šampionáte v cezpoľnom behu 59. priečku. Desať miest za Sahajdom dobehol triatlonista Richard Varga. Päťnásobný majster Slovenska Jozef Urban sa trápil a skončil až na 74. pozícii.
„Všetci traja sme bojovali. Je mi trochu ľúto, že ma v závere predbehli šiesti-siedmi pretekári. Nemohol som s tým už nič robiť, škoda. Cítim však zlepšenie. Bolo vidieť, kde sme my a kde je európska kvalita,“ vyhlásil Sahajda. „Neviem, čo sa mi stalo. Nešli mi nohy, nesadlo mi to. Už na treťom kilometri som tušil, že to bude zlé,“ hľadal vysvetlenie Urban.
Slovenky na chvoste
Medzi ženami nedala šancu konkurencii obhajkyňa titulu Yasmine Canová. Turecká reprezentantka viedla v podstatnej časti pretekov a do cieľa dobehla s presvedčivým 15 sekundovým náskokom.
„Neboli to jednoduché preteky. Snažila som sa ísť svoj rytmus – spomaliť i zrýchľovať, kedy sa mi zachce – ale vietor mi robil problémy. Teším sa, že som si dala takýto krásny, zlatý narodeninový darček,“ povedala Canová, ktorá dnes oslavuje 21. narodeniny.
Slovenské reprezentantky nepatrili k favoritkám na popredné umiestnenia. Na náročnej šamorínskej trati s vodnou priekopou sa to aj potvrdilo. Silvia Schwaiger, Ľubomíra Maníková a Kristína Neč-Lapinová prišli do cieľa za sebou na 74. až 76. priečke.
„Trať bola rýchla, nedokázali sme s ostatnými držať krok. Bola tu skvelá atmosféra. Je krásne, keď vás povzbudzujú zaplnené domáce tribúny,“ pripustila Schwaiger. „Čakala som, že to bude rýchle. Mám zmiešané pocity. Nepredviedla som ideálny výkon a nesplnila cieľ skončiť do 70. miesta. Trať sa mi páčila a vyšlo aj počasie,“ hodnotila svoj výkon Maníková.
Viac si môžete prečítať v článku Pravda: Šamorín splnil úlohu: Hovoria o ňom v superlatívoch