Správa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Dunajskej Strede o výskyte a optareniach v súvislosti s vtáčou chrípkou.
Dňa 13. januára bol na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) Komárno nahlásený prípad živej labute ležiacej na ceste medzi obcami Sokolce a Okoč, ktorá vykazovala zmeny v správaní, ktoré naznačovali nakazenie zvieraťa. Neskôr bola potvrdená prítomnosť vírusu aviárnej influenzy. Typizácia vírusu ďalej prebieha.
RVPS Komárno informovalo RVPS Dunajská Streda o vzniknutej situácii a bola vymedzená monitorovacia oblasť o polomere 3 km, ktorá zahŕňa aj obec Okoč. RVPS Dunajská Streda vydala opatrenia pre obec Okoč aj Poľovné združenie Okoč, ktorými nariadila súpis chovov hydiny, holubov a iných vtákov chovaných v zajatí podľa druhov a kategórií, zabezpečiť zvýšenú ochranu vo všetkých chovoch hydiny a zvýšený dohľad nad populáciami voľne žijúcich vtákov, predovšetkým vodných vtákov a nahlasovanie výskytu uhynutého vtáctva.
Dňa 18. januára sme dostali od maďarskej veterinárnej autority správu, v ktorej nás informovali o ohnisku vtáčej chrípky v chove kury domácej (cca 30 000 ks) pri obci Ásvanyráró. Pásmo dohľadu o polomere 10 km zasiahlo aj obce Baka, Gabčíkovo, Sap a Ňárad.
RVPS DS vydala pre tieto obce opatrenia s identickými nariadeniami a zákazmi ako v predošlom prípade.
Tretím prípadom je labuť z obce Trhová Hradská, ktorú nahlásila obyvateľka obce dňa 16. januára. Typizácia vírusu ďalej pokračuje. RVPS DS vydala pre obce Trhová Hradská a Horné Mýto a pre miestne príslušné poľovné združenie opatrenia, ktorých platnosť je až do odvolania.
Do dnešného dňa bolo na RVPS DS nahlásených a prešetrených 17 prípadov výskytu uhynutého voľne žijúceho vtáctva.
Možno konštatovať, že aj keď vyšetrenia vzoriek neustále ešte prebiehajú v súčasnosti sa jedná prevažne o cirkulujúci vírus H5N8.
Riziko nakazenia človeka alebo iného druhu zvierat, napr. ošípaných nie je možné vylúčiť. Je potrebné dodať, že zatiaľ výskyt ochorenia nebol potvrdený u holubov a vzhľadom na charakteristiku kmeňa vírusu sa nepredpokladá jeho prenos týmto druhom vtáctva.
Výskyt uhynutého voľne žijúceho vtáctva v prírode alebo spozorovanie vtáctva s príznakmi choroby, ako je strata plachosti, vyčerpanosť, nervové príznaky, hnačka a pod. je potrebné hlásiť na obecné úrady alebo priamo na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Dunajská Streda.
Taktiež podozrenie na ochorenie domácej hydiny je potrebné bezodkladne nahlásiť na tel. čísla 031/552 48 70, 0905/875 136 alebo mailom na adresu riaditel.dsvps.sk.